Nedostaly se vaše děti do mateřské školy, či pro ně hledáte něco zajímavého, netradičního a především více spjatého s přírodou,  kde budou co nejvíce na čerstvém vzduchu? Pak je pro vás lesní mateřský klub to pravé!

lesní školka, mezi stromy
V lesní školce jsou vaše děti neustále v kontaktu s přírodou. Foto: www.mezi-stromy.cz

Vydali jsme se do Chuchelského háje a a Milíčovského lesa. Právě tady jsou dvě lesní školky a my na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se tady dětem daří. A musíme napsat, že touto alternativní soukromou školkou jsme byli doslova unešeni…

Na rozdíl od mnoha jiných mateřských škol, se tady děti celý den hrají a vzdělávají na čerstvém vzduchu, v případě Chuchelského háje jim okolí tvoří krásné lesy, romantické skály, a pro přírodovědce jedinečné stepní lokality. Součástí tohoto prostoru v chráněném území je mimo jiné unikátní lesní zoo koutek. Děti tady mohou pozorovat třeba jezevce, rysy, mývala, kunu, lišku, sovu, krkavce nebo káně. Nechybí zde ale ani srnci, daňci, mufloni nebo krotké ovce a kozy. Jedná se o útočiště pro opuštěná mláďata a raněná zvířata, a tak už i zde dochází v předškolním vzdělávání k výchově k empatii. Naši nejmenší se ale hodně pobaví také v blízkém lesním divadle anebo na dřevěném dětském hřišti. Děti od 3 do 6 let jsou vždy pod odborným dozorem dvou lektorů a venku tráví maximum času – v každém ročním období, a tak mohou o tolik lépe vnímat všechny roční období a jejich krásy.

Odpočívá se ve srubu

Pokud však počasí není právě příznivé, mají zázemí v dřevěném srubu nedaleko hájovny. Ten je krásně vybavený, vždy je v něm teplo a hlavně po obědě se tady malým dobrodruhům odpočívá skutečně skvěle…

Milíčovský les (nachází se mezi Jižním Městem a dálnicí), je součástí přírodního parku Botič-Milíčov. Děti se tady opět mohou seznámit s celou řadou lesních živočichů (s ježkem, rejskem, veverkami,…) i s tvory, jejichž domovem jsou místní rybníky (kromě ryb také divoké kachny, labutě…). I v tomto dětském klubu mají děti k dispozici krásný dřevěný srub a dětské hřiště. V blízkých ohradách jsou k vidění pasoucí se kozy, ovce, prasata, koně a další domácí zvířata. V nedalekém rybníku jsou pro děti velkou atrakcí divoké kachny, labutě a další vodní ptactvo. Přímo naproti srubu je dřevěné dětské hřiště.

Otužování nade vše

Lesní školka, Mezi stromy
Děti se v lesních školkách učí formou hry. Foto: www.mezi-stromy.cz

Vše se tady děje v sepětí s přírodou, lektoři vám proto hned při první schůzce poradí, čím děti vhodně vybavit. Děti se tady pak hlavně prostřednictvím osobních zkušeností a prožitých zážitků učí spolupracovat s druhými (naopak zde potlačují soutěživost), rozvíejjí pozorovací schopnosti, učí se komunikovat, poznávají své tělesné hranice, rozvíjejí svou fantazii a kreativitu a procvičují jemnou i hrubou motoriku při hrách v přírodě. Tím, že jsou venku za každého jen trochu přijatelného počasí, dochází k jejich naprosto přirozenému otužování a rozhodně si tak vylepšují svou fyzickou kondici.

Naprostou samozřejmostí je tady pak i zdravá strava. A tak, když to všechno sečtete, myslíme, že lesní školky se rozhodně vyplatí vyzkoušet!

 

Lesní škola má původ ve Skandinávii

Lesní školka, Mezi stromy
Zdravé dobroty chutnají na čerstvém vzduchu ještě lépe. Foto: www.mezi-stromy.cz

Vůbec první alternativní školka tohoto typu byla založena v polovině minulého století v Dánsku. Její následovníci se rychle šířili do Norska a Švédska a dále pak do mnoha ostatních evropských zemích. V Německu jsou dnes lesní školky legislativně uznány a s tím pádem financovány státem.

Více informací najdete na www.mezi-stromy.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*