Ojedinělý program připravilo na víkend 28. a 29. května do kulis lázeňského města Muzeum luhačovického Zálesí – Barokní slavnost v parku, která bude vyvrcholením doprovodných programů ke zdejší aktuální výstavě o hraběcí rodině Serényiových – Příběhy hraběcích lázní.

Foto: archiv MJVM

„Serényiové se usadili v Luhačovicích již na začátku 17. století a byli to velmi dobří hospodáři – vybudovali zde barokní zámek, v Pozlovicích kostel s farou, mlýn, pivovar a hlavně lázně, jejichž léčivé prameny nesou dodnes jména členů tohoto šlechtického rodu – Vincentka, Aloiska, Ottovka… Největší rozkvět zažili právě v období baroka, proto pořádáme právě Barokní slavnost,“ vysvětlila autorka výstavy i programu víkendové slavnosti Blanka Petráková.

Program Barokní slavnosti je rozdělen do dvou dnů a na dvě místa. Všechny akce, koncerty a představení mají volný vstup a jsou pro návštěvníky zdarma. Sobotní Barokní slavnost je umístěna do Lázeňského parku. Bude zahájena v hale Vincentky v 15.00 hodin vernisáží výstavy prací studentů SUPŠ Uherské Hradiště s názvem Inspirace barokem. „Jak napovídá název, jde o ohlasy barokního uměleckého stylu v současném výtvarném umění a módě. Vernisáž doprovodí hudební vystoupení žáků Základní umělecké školy Luhačovice, jak jinak, než barokními skladbami,“ vysvětlila Blanka Petráková a dodala: „ Součástí vernisáže bude také malá přednáška s ukázkou barokní módy, kde paní Zdenka Mudráková ze Zlína přestaví vlastnoručně ušitý barokní model.“

Na 16. hodinu je připraveno v parku u Jestřabí působivé představení pod širým nebem. Ensemble Damian přiveze do Luhačovic z Olomouce představení Torso, neobarokní operu o dvanácti scénách na texty P. Davida Kopeckého z roku 1728.

Program poté bude pokračovat opět v hale Vincentky od 19.30 hodin koncertem barokní hudby brněnského souboru Collegium Brunensis, působícího při Masarykově univerzitě. Soubor připravil pod vedením dirigenta Roberta Huga program barokní hudby, šitý Luhačovicím na míru. Nese název Z Vlach na Valašsko barokním rychlíkem, a posluchači se mohou těšit i na skladbu pocházející z okolí Luhačovic.

Druhá část Barokní slavnosti je naplánována do Zámeckého parku na neděli 29. května. „A právě zde dostanou příležitost žáci základní umělecké školy představit, co se za uplynulý rok naučili o baroku. Pod vedením svých učitelů připravili koncerty barokní hudby, taneční vystoupení, představení historických osobností, výtvarné kreace. „Díky sponzorskému daru se podařilo zajistit i barokní hostinu se stoly prohýbajícími se ovocem a pochoutkami. Barokní slavnost v zámeckém parku je průvodcem po barokní době v Luhačovicích a jejím cílem je přiblížit atmosféru venkovského sídla vyšší moravské šlechty. Program bude doplněn vyprávěním o historii zámku a hraběcí rodiny, například diváci uvidí scénu, ve které poddaní přijdou zatančit šlechtě nebo předání mlýna novým nájemcům. Vše bude doplněno hrami pro děti a dalšími atrakcemi,“ slíbila pořadatelka. Zámecký park se veřejnosti otevře v 18 hodin a bohatý program vyvrcholí ohňostrojem barokního typu ve 20.45 a ve 21 hodin Barokní slavnost ukončí závěrečné fanfáry.

Barokní slavnost se uskuteční za každého počasí – „mokrá“ varianta jen přesune sobotní operu z parku do Lázeňského divadla a nedělní program do prostor luhačovického zámku.

Muzeum luhačovického Zálesí sídlí v budově Kulturního domu Elektra v Luhačovicích a patří pod správu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava Příběhy hraběcích lázní zde bude k vidění do 30. října 2011.

Muzeum luhačovického Zálesí je otevřeno denně kromě pondělí 9 – 12 a 13 – 17 hodin

Vstupné: dospělí 40,- Kč, studenti a důchodci 20,- Kč, děti do 6 let 5,- Kč, děti do 15 let 10,- Kč, ZTP 10,- Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 80,- Kč a rodinný pas 40,- Kč)

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*