Většina mužů si pod pojmem mateřská dovolená přestavuje klasickou dovolenou, kdy žena téměř nic nedělá, zatímco pánové musí těžce vydělávat peníze. Jak by ale tatínkové zvládli vychovávat své děti sami, kdyby ženy chodily místo nich do práce? V dnešní době hodně mužů uvažuje, že by nastoupili na rodičovskou dovolenou místo svých partnerek. Jak by to asi vypadalo?

Otcové na mateřské, Malý dobrodruh
Je rodičovská dovolená opravdu dovolenou? Ať pánové posoudí. Foto: www.tatanaplnyuvazek.cz

Aktivní otcovství je v České republice stále rozšířenějším fenoménem. Dle exkluzivního výzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů mají čeští muži nezanedbatelný zájem o intenzivní vztah se svými dětmi od nejútlejšího věku a o nástupu na rodičovskou dovolenou uvažuje  90 % mužů. Nejvýznamnější bariérou bránící mužům zůstat s dítětem alespoň nějakou dobu na rodičovské dovolené je finanční nevýhodnost.

9 z 10 mužů chce vychovávat své děti

„Z výzkumu vyšly zajímavé výsledky, které prokazují reálný zájem Čechů o aktivní otcovství,“ říká Lukáš Talpa, manažer projektu Táta na plný úvazek z Ligy otevřených mužů (LOM). A dodává: „Za nejzajímavější považujeme, že 9 z 10 mužů uvažuje o tom, že by zůstali na rodičovské dovolené, pokud by se jim dnes narodilo dítě a každý desátý muž mezi 20 a 55 lety je o svém nástupu na rodičovskou přesvědčen.“ Hlavními důvody pro toto rozhodnutí jsou u poloviny těch, kteří o rodičovské uvažují, potřeba navázání intenzivního vztahu s dítětem a touha vyzkoušet si tuto pro muže stále ještě netradiční roli. Další důležitou motivací je pro muže snaha umožnit manželce bezproblémový nástup do práce.

Táta na plný úvazek

Naopak největší problémy mají čeští muži v takovéto situaci s reálným poklesem rodinných příjmů, protože většinou přinášejí do domácnosti hlavní finanční obnos, dále se bojí, že by přišli o práci nebo nechtějí obětovat karierní postup. „Tyto vesměs ekonomické důvody jsou v naší společnosti dobře pochopitelné. LOM proto v rámci projektu Táta na plný úvazek pomáhá mužům tuto situaci řešit například podporou rozjezdu podnikání. Spouštíme také specializovaný web Tatanaplnyuvazek.cz, který má otcům pomoci v nástupu na rodičovskou a se všemi s tím spojenými problémy,“ říká Talpa. Na webu zájemci najdou užitečné informace pro otce na rodičovské i pro ty, kteří o nástupu teprve uvažují, ale i rady pro zaměstnavatele uvažující o této problematice.

Pevnější pouto k dítěti

Čeští muži již dnes nevnímají rodičovskou dovolenou jako něco pro muže ponižujícího, ale jako možnost a cestu jak navázat s dítětem užší a pevnější vztah. V reálném životě však zatím společenské bariéry převažují nad dobrým úmyslem.

Více informací na www.tatanaplnyuvazek.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*