Lyžování, Malý dobrodruh
Investice do kvalitní helmy se určitě vyplatí. Foto: Ski a Bike Centrum Radotín

Na českých sjezdovkách dojde každoročně k více než tisícovce zranění hlavy, některá z nich končí i smrtí. Proto je velmi rozumné, používat při lyžování kvalitní ochrannou přilbu, která dokáže úrazům předejít, nebo minimalizovat jejich následky. A jak vybrat tu pravou?

„Při výběru lyžařské helmy se přesvědčte, zda má odpovídající certifikaci. Ta je vždy uvedena přímo na helmě. Nejčastější jsou certifikáty EN 1077 a ASTM F2040,“ říká Karel Studnička, manažer testování serveru www.skiservis.cz.

Důležitá je také konstrukce helmy. Na trhu převažují vyráběné injected technologií a in-moldové. Druhé zmíněné jsou lehčí, také díky tomu, že mají tenčí skořepinu. Oba typy ale mají uvnitř expandovaný polystyren, který se v případě nárazu deformuje a již je nelze znovu použít. „Zcela nový přístup přinesla švédská značka POC, která místo polystyrenu používá polypropylen. Ten se po nárazu nedeformuje trvale a helmu tedy lze používat i přes opakované nárazy,“ vysvětluje Lukáš Princ ze specializované lyžařské prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.

Jsou ovšem další důležité faktory, které musíte při výběru helmy zvážit. Jde zejména o hmotnost, míru odvětrání či možnost nastavení velikosti. Úplně nejdůležitější pro vaše pohodlí ale i zajištění maximální bezpečnosti je, aby helma na hlavě správně seděla. „Musí to být natěsno – tak, aby vám ani rozepnutá nespadla z hlavy, když se rychle předkloníte. Helma nesmí nikde tlačit. Je proto dobré osobně vyzkoušet helmy několika značek a zjistit, jaký vnitřní tvar vám bude nejlépe odpovídat. Při používání mějte helmu vždy zapnutou tak, abyste mezi řemínek a bradu dokázali vsunout dva prsty,“ doporučuje Zuzana Pincová ze serveru www.pujcovnalyzi.cz.

Na kolik to přijde?

Lyžařskou helmu lze pořídit již za několik stokorun, ale zejména v případě neznačkových výrobků ze supermarketů buďte opatrní a pečlivě si všímejte, zda má helma odpovídající certifikaci, o níž se zmiňujeme výše. „Kvalitní helmu pořídíte přibližně od 1 500 korun. Modely, které jsou nabité technologiemi, praktickými vychytávkami a zaručí vám tu nejvyšší možnou bezpečnost i komfort, se mohou vyšplhat až 8 000 korun. Pokud ale lyžujete hodně a rádi, určitě se taková investice do nejdůležitější bezpečnostní pomůcky každého lyžaře vyplatí,“ radí Karel Studnička.

Jakou vybrat?

lyžařská helma, Malý dobrodruh
lyžařská helma

Příkladem kvalitní cenově dostupné helmy je například Giro Bevel za 1 499 Kč. Je vyrobena technologií hardshell, nabízí možnost nastavení velikosti a odvětrání osmi otvory bez možnosti regulace.

Náročnější lyžaři mohou sáhnout například po helmě Uvex P1us Pro za 3 850 Kč, která je rovněž hardshellová, ale díky speciálnímu materiálu váží vynikajících 410 g, nabízí možnost nastavení velikosti a regulovatelné odvětrání 12 otvory. Zvláštností je speciální zvuková membrána, která zamezuje proudění vzduchu kolem uší a poskytuje tak lyžaři nezkreslené zvukové vjemy z okolí během jízdy, což zvyšuje jeho bezpečnost.

Lyžařské fajnšmekry pak jistě zaujme model POC Receptor Backcountry za 7 540 Kč, který nabízí vynikající ochranu proti rotačním silám, které při pádu nejvíce devastují mozek. Tato ochrana je vyřešena použitím dvou nezávislých skořepin, které se při nárazu otáčejí proti sobě a eliminují zdravotní rizika. Helma je navíc vybavena aramidovou bariérou proti průrazu, odražečem signálu záchranného lavinového systému Recco, a také EPP pěnou, která na rozdíl od běžně používaného EPS dokáže odolávat opakovaným nárazům bez trvalého poškození.

Tip: Helmu si můžete i půjčit. „Ceny půjčovného se již několik let příliš nemění. Ochrana hlavy na jeden den vás bude stát kolem 70 korun, na týden přibližně 400 korun,“ upřesňuje Zuzana Pincová.

Zdroj informací: Ski a Bike Centrum Radotín

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*