Rodiče si často postesknou, že vzali dítě k moři, a pak ho nedostali od hotelového bazénu. Pokud máte podobnou zkušenost, jistě se vám budou hodit vyzkoušené tipy a rady Štěpánky Štrougalové, lektorky plavání, která je zároveň čtyřnásobnou maminkou.

Baby club Juklík dítě u moře
Moře skýtá nekonečné možnosti pro dovádění. Foto: www.juklik.cz

„Hotelový bazén má samozřejmě pro děti spoustu výhod – pohyb v něm je jednodušší, dno rovné, vlny necákají do obličeje, a taky jsou tu kamarádi a oblíbené tobogány a další vodní atrakce. To jsou jistě dobré argumenty, proč pobyt v bazénu dětem dopřát. Zároveň to však neznamená, že by tu měly trávit většinu času a na moře se chodit jen dívat. Mořská vodní plocha skýtá nekonečné možnosti pro dovádění, zdokonalování se v plavání, a především kontakt s mořskou vodou a vzduchem nasycenými minerály je pro zdraví dětí nenahraditelný. A to nejen v případě, kdy mají například kožní nebo dýchací potíže,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, který je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a provozuje i plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné nebo aqua-aerobik.

Plavecká příprava je výhodou

Je pochopitelné, že zvláště mladší děti se můžou moře, té obrovské vlnící se a burácející vodní plochy, zpočátku trochu bát. Pro první seznamování a koupání se v něm je proto nejlepší vyčkat, když není rozbouřené a vítá nás jen mírnými vlnkami.

„Děti vodu milují, a pokud budete postupovat citlivě, oblíbí si i tu mořskou. Ve výhodě jsou samozřejmě děti, které jsou na vodu adaptované. Proto bych určitě doporučovala zvláště rodičům neplavců, aby si ještě teď v dostatečném předstihu našli v okolí bydliště bazén, který nabízí kurzy plavání, a dopřáli dětem možnost zvyknout si na pobyt ve vodě a naučit se plaveckým základům. Kurzy jsou samozřejmě přínosem i pro děti, které už plavat umí, protože pod dohledem zkušených lektorů získají mnohem větší jistotu a zdokonalí se v plaveckých dovednostech. Ono totiž pobývat u vody s plavcem, anebo neplavcem, je velký rozdíl,“ dodává Štěpánka Štrougalová.

Moře jako nekonečný zdroj zábavy

Bazén, to je přesně ohraničený vodní prostor, který má pevné dno a kde nepřicházejí velké vlny. „U moře musíme naopak právě s těmito aspekty počítat. Pokud ale dítěti vše dobře vysvětlíme (upozorníme ho na různě se svažující dno, podemílání písku pod nohama, vlny, slanost vody), stanou se tyto přírodní jevy vlastně výhodou a poslouží jako zábavné hrací prvky,“ říká Štěpánka Štrougalová. Děti si vlny oblíbí a budou jim sloužit k přeskakování, proskakování či podplouvání, naučí se házet míček a pak čekat, kam a kdy jim ho moře vrátí zpět, písek nebo oblázky se stanou nekonečným zdrojem pro hry, na břehu budou před vlnkami utíkat a snažit se, aby je „nechytily“, a na mělčině u břehu objeví prostor pro „vodní pólo“ nebo pinkání s nafukovacím míčem. „Ideální pak bude, pokud se s nimi do hry zapojíme i my rodiče,“ dodává lektorka.

Nepodceňte nebezpečí

I když každý rodič své dítě u vody hlídá na 100 %, u moře musí hlídat na 120 %. Pobyt na pláži přináší spoustu krásných nečekaných zážitků a dítě se dokáže zaujmout hrou tak, že vůbec nevnímá. Například šnorchluje nebo leží na břiše na matračce nebo má ploutve a náhle spatří krásnou barevnou rybičku. Zaujme ho natolik, že za ní plave a úplně zapomene, kam a jak daleko plave. Také vlny mohou být zrádné. Nezdá se to, ale při hře v mořských vodách se hra, a tím i místo, kde jste vstoupili do moře, velmi rychle vzdaluje od místa, kde je rozložená vaše deka a svačina. Proto si s dítětem předem přesně ujasněte, kde máte lehátko nebo deku. Zopakujte si barevnost a číslo slunečníku nebo najděte jiný charakteristický bod,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík a přidává ještě pět důležitých pravidel pro bezpečný pobyt dětí u moře.

Juklík plavání dětí
Jak u dětí překonat strach z vody. Foto: www.juklik.cz

5 základních pravidel pro bezpečný pobyt u moře

1. Předškolní děti je nezbytné hlídat po celou dobu jejich pobytu ve vodě. I když jim vysvětlíte, co smí a co nesmí, může se stát, že domluvu nedodrží. Nemusí to být tím, že by byly neposlušné, ale v zápalu hry prostě zapomenou.

2. Každé dítě musí vědět, že do vody smí jenom v doprovodu rodičů. Tuto informaci je dítěti nutné vštěpovat co nejdříve. Je to stejné jako pohyb po chodníku po městě. Tam je to také bezpečné, ale u kraje či u přechodu musí dítě vždy počkat na rodiče.

3. V místech, kde dítě nestačí, plavte vždy společně s ním. „Je mnoho výborných plavců, kteří bravurně plavou v mělkých vodách. Když ale zjistí, že je pod nimi hloubka, jako by se všechny plavecké dovednosti někam vytratily. Může se to stát i vašemu dítěti. Pomozte mu nejistotu překonat tím, že ho budete doprovázet, společně zkoušet různé hloubky a plavat s ním. Dítě samo pozná, kdy se už na hlubší vodu cítí,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

4. Když děti řádí ve vodě, je nutné být neustále ve střehu. „Například nafukovací matrace nebo člun jsou nekonečným zdrojem zábavy, ale můžou být i zrádné. Děti je rády podplouvají, schovávají se pod ně… Proto je třeba být neustále ve střehu, a pokud nevidíte dětskou hlavičku na hladině, ujistit se, že jde opravdu o hru, a že dítě není schované pod matrací přece jenom nepřiměřeně dlouhou dobu,“ připomíná lektorka.

5. Naučte děti bezpečné skoky. „Mořské dno je proměnlivé. Zjistěte si proto přesně, kde je jaká hloubka, a předem o tom informujte své děti. Pokud si nejste stoprocentně jisti, je vždy lepší do vody ze člunu nebo matrace jenom slézt nebo skákat po nohou než skočit šipku. I když je skok do neznámé vody součástí metodické řady při výuce plavání, v neznámé vodě ho nedělejte. Vždy bude bezpečnější opatrnější vstup,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobik a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

Více na www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*