V Praze vzniká prostor, ve kterém bude hrát hlavní roli umělecká tvorba pro děti a dětská imaginace. Nově vznikající Galerie umění pro děti bude otevřena 15. 3. 2012 v prostorách historického domu Franze Kafky v centru Prahy,  a to výstavou na téma „Umění v recyklaci“.

Galerie umění pro děti, Praha, Malý dobrodruh
Foto: Dreamstime

„Galerie umění pro děti není jen novou galerií, která značně navýší počet expozic výtvarného umění v Praze, svým obsahem a záměrem totiž představuje koncept, který v Praze doposud chyběl. I když jsou děti v  názvu galerie na posledním místě, v jejím zaměření stojí na místě prvním. V tomto smyslu představuje Galerie umění pro děti opravdu nový přístup k návštěvníkům“, říká Kateřina Samková, organizátorka projektu. Galerie se bude věnovat těm nejmladším, tedy dětem v předškolním a mladším školním věku, a samozřejmě jejich rodičům a pedagogům. První výstava „Umění v recyklaci“ je interaktivní instalací současných umělců a nabídne dětem maximum zážitků. Děti budou totiž pracovat bezprostředně vedle vystavených exponátů.

Dotýkání se obrazů je povoleno!

„Sama jsem matkou a sleduji, jak v posledních letech rostou požadavky na nový přístup k dětem a jejich výchově. Pro děti, které jsou s uměním konfrontovány od útlého věku, je přirozené, že se o něj dále zajímají, dokáží se jím inspirovat a do procesu se zapojit. V Česku bohužel stále platí, že děti jsou nevídaným návštěvníkem galerií. Chceme tuto bariéru překonat, ale přirozenou formou. Galerie umění pro děti propojí skutečná umělecká díla s děti. Edukativní forma projektu je navíc rozvinuta o další dimenzi, a to interaktivnost,” nastínila hlavní myšlenku projektu Monika Burian Jourdan, kurátorka výstavy. Probuzení zájmu o umění tvůrčí způsobem adekvátní věku dětí nabízí mnoho citových zážitků. Ukáže jim, že umělecké dílo může být zajímavé a vzrušující, že cesta k jeho dotváření, a tedy i poznání, je dobrodružstvím s osobním tvůrčím přispěním každého „spolutvůrce“. „V galerii neplatí známý příkaz „Nedotýkejte se!“, ale naopak „Vnímejte exponáty všemi smysly a dotvářejte je podle svých představ.“ Díla, která v průběhu výstavy vzniknou, mohou další návštěvníci dále dotvářet. Vznikne tak společné dílo, na kterém se děti podílely. Chceme děti naučit pracovat s materiálem, který je obklopuje a který je nenapadlo použít. Naším cílem je ukázat jim nové techniky, které rozvíjejí dětskou fantazii, říká PhDr. Jana Skarlantová, pedagožka Pedagogické fakulty UK (katedra výtvarného umění) a vedoucí školního programu při Galerii umění pro děti.

Galerie umění v Praze, Malý dobrodruh
Veronika Richterová: Motýli - morfa, foto: Michal Cihlář

Úvodní výstava „Umění v recyklaci“ si klade za cíl pomoci dětem zábavnou formou tvořit z materiálů, které jsou běžně součástí jejich životů a které vnímají jako nepoužitelný odpad, který se vyhodí. „Rádi bychom jim ukázali, že i tento materiál se dá dále použít a tvořit z něho zajímavé předměty, kterými mohou děti potěšit své okolí,“ dodává Kateřina Samková. V podtextu zábavy je ale i edukativní část, kdy je záměrem projektu vštěpovat důležitost recyklace jako běžného denního životního stylu. Hlavním cílem je správně podchytit vnímání dětí na začátku jejich rozvoje a pomoci jim se vymanit ze současného trendu vnímání masové kultury v ekologickém duchu. Pro výstavu byli osloveni umělci, kterým je téma ekologie blízké: Linda Čihářová, Petra Gupta Valentová, Markéta Hlinovská, Veronika Richterová, Txazi Zabala, Shendra Stucki a Shalom Neuman. Kurátorkou výstavy je Monika Burian Jordan, prezidentka Art for public, o.s. Kromě výstav nabídne galerie ve svých prostorách také pestrou paletu tvůrčích uměleckých dílen, ve kterých současní ilustrátoři osobně (Petra Cífková, Michal Chodanič, Andrea Tachezyová) poodhalí dětem tajemství různých výtvarných technik. O aktivitách v rámci Galerie umění pro děti rozhoduje její odborná rada složená z odborníků z řad pedagogů, umělců, dětských psychologů a odborníků v oblasti umění. Osobní záštitu nad projektem převzala radní hl. m. Prahy paní Aleksandra Udženija. O další záštitách se jedná. Záštitu nad první výstavou „Umění v recyklaci“ převzalo Ministerstvo životního prostředí.

Adresa galerie: Nám. Franze Kafky 24/3, Praha 1 (u Staroměstského náměstí)

Otvírací doba: Út – Ne, 10:00 – 20:00 hod

Více informací: www.gupd.cz

3 Comments

  1. Pingback: Galerie umění pro děti v médiích | Art for Public o.s.

  2. Pavel says:

    Zdravím děláte skvělou práci, děti jsou důležité. Přeji hodně úspěchů v další práci

    • redakce says:

      Děkujeme mnohokrát a kdybyste se chtěl s nějakým hezkým zážitkem či doporučením připojit, budeme více než rádi! zuzka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*