Moravské víno zná každý, ale zkoušeli jste někdy opravdu ty nejskvělejší vína z Čech? Pokud ne, máte nyní unikátní možnost – v pátek 24. června proběhne v Litoměřicích ochutnávka těch nejlepších vín z vinařské oblasti Čechy. Veřejnost tak bude mít jedinečnou příležitost seznámit se s nejlepšími vín z částí ČR, které bývají někdy trochu opomíjeny.

Akce začne v 14 hod. v podloubí radnice na náměstí v Litoměřicích.

O hodinu později proběhne ve vinárně a restauraci v historických sklepích města vyhlášení soutěže o nejlepší moky této oblasti.

Vstupné bude zdarma (vratná záloha za skleničku 50,-), platit se bude pouze 5,- Kč za každý degustační žeton.

 

Žernoseky
Vinice v obci Žernoseky. Foto: www.vinazcech.cz

 

A co tedy ochutnat?

Nejlepším vínem, tedy Šampionem, vinařské oblasti Čechy se v Národní soutěži vín, nejvyšší soutěži vín v České republice, stal Tramín červený, pozdní sběr 2009 z Žernoseckého vinařství, s.r.o. Nejlepším červeným vínem zvolila porota víno Fratava, jakostní 2009 z Lobkowiczkého zámeckého vinařství, s.r.o.

Kromě kategorie bílých suchých a polosuchých vín a červených vín vybírala porota z celkových 57 přihlášených vzorků také nejlepší růžové víno, kterým se stalo Rulandské modré, 2010 z Vinařství v Tróji, nejlepší bílé polosladké víno – Rulandské bílé, pozdní sběr 2007 České zemědělské univerzity v Praze a nejlepší sladké víno – Rulandské šedé, výběr z bobulí 2007 také z Žernoseckého vinařství, které tak zároveň získalo cenu za nejlepší kolekci vín soutěže.

33 nejlépe hodnocených vín navíc postupuje do dalších už celostátních kol Národní soutěže vín, kde se budou ucházet o titul absolutního Šampiona České republiky a umístění v Salonu vín ČR, stovky nejlepších vín pro daný rok vystavené ve státním zámku ve Valticích.

„V Litoměřicích se sešla velmi zajímavá a pestrá sestava kvalitních vín.. Porota tak mohla udělit 5 zlatých, 11 stříbrných a jednu bronzovou medaili. Dle kvality a udělených bodů by bronzových medailí mohlo být dalších 21, ale pro zachování výlučnosti tohoto prestižního ocenění jsou medaile udělovány maximálně 30 % nejlépe hodnocených vín. Výrazná většina přihlášených vzorků tedy uspěla,“ komentoval vysokou kvalitu vín z vinařské oblasti Čechy Martin Půček ze Svazu vinařů ČR, který Národní soutěž vín za podpory Vinařského fondu pořádá.

 

Více o vínech na www.narodnisoutezvin.cz a www.vinazmoravy.cz

 

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*