Každým rokem přibývá počet lidí, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou. Následky této nemoci mohou být velmi vážné, proto bychom se měli nechat očkovat dřív, než bude pozdě. A jistě vás potěší informace, že i zdravotní pojišťovny vám přispějí na vakcínu.

Očkování, Malý dobrodruh
Nechat se očkovat se vyplatí v každém věku. Foto: www.dreamstime.com

Česká republika má dlouhodobě nejvyšší počet onemocnění klíšťovou encefalitidou z celé EU. Přestože očkování proti klíšťové encefalitidě představuje nejúčinnější ochranu, v České republice je stále proočkována jen asi pětina populace. Encefalitida je přitom závažným infekčním virovým onemocněním, které může skončit trvalými následky nebo dokonce smrtí. Jestliže chcete být před touto zákeřnou chorobou chráněni, dříve než vypukne hlavní sezona klíšťat, je vhodné se nechat očkovat již na jaře.

Přibývají oblasti, kde hrozí nákaza klíšťovou encefalitidou

Infikovaná klíšťata, která  encefalitidu přenášejí, se vyskytují od jara do podzimu. Rizikových regionů v tuzemsku navíc neustále přibývá. Nemoc se z venkova přibližuje i k obyvatelům měst. Klíšťata se nacházejí i ve vyšších nadmořských výškách, blízko stezek, kudy chodí turisté.

Klíšťata si nevybírají

Klíšťová encefalitida si nevybírá. Ohrožuje děti, lidi ve středním věku i seniory. Zejména u starších pacientů může mít toto onemocnění závažnější průběh. S rostoucím věkem se totiž zvyšuje pravděpodobnost vážných zdravotních následků. „Čtvrtina nemocných má po prodělání závažné formy klíšťové encefalitidy trvalé následky. Patří mezi ně například chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, koncentrace a paměti, nespavost, deprese, obrna končetin, hluchota nebo poruchy hybnosti,“ upozorňuje docent MUDr. Rastislav Maďar z centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Je čas se nechat očkovat

Pokud chcete být chráněni již během hlavní sezony klíšťat, je vhodné nechat se očkovat už na jaře. „Standardní očkovací schéma se totiž skládá ze tří základních dávek, které vám lékař bude postupně aplikovat v horizontu několika měsíců. První očkování proběhne okamžitě, druhé poskytující již vysokou imunitu za 1-3 měsíce a pro poslední dávku si přijdete k lékaři za 5 měsíců až rok. Na přeočkování se pak dostavíte po třech letech od základní vakcinace,“ informuje lékař.

Nechte si přispět od pojišťovny

Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier připravily speciální akci, v rámci které dostanete slevu 91 Kč na první dávku vakcíny. Podmínkou pro toto zvýhodnění je aplikace první dávky do 14. dubna 2013. Po předložení dokladu o zaplacení vakcín navíc můžete získat i příspěvek na očkování od vaší zdravotní pojišťovny (podléhá pravidlům konkrétní ZP).

Více informací na www.ockovacicentrum.cz.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*