Baví vás jízda na kole, ale po dlouhé cestě vás pak bolí celé tělo? Chyba zřejmě bude ve špatném cyklistickém sedle. Jak vybrat to správné? Základem všeho je správná velikost a polstrování.

Cyklistické sedlo, Malý dobrodruh
Cyklistické sedlo by mělo být hlavně pohodlné. Foto:www.skiservis.cz

„Nejzákladnějším parametrem sedla je jeho šířka, která musí odpovídat rozteči hrbolů sedacích kostí jezdce, aby sedlo poskytovalo co nejlepší oporu pro šlapání a hlavně neomezovalo průtok krve do měkkých tkání před sponou stydkou,“ říká Karel Studnička ze specializované cyklo prodejny Ski a Bike Centrum Radotín, „Používání špatně zvoleného sedla, které průtok krve omezuje, může vést k nevratným zdravotním poškozením, která jsou zejména pro muže velmi nepříjemná,“ dodává.

Zdravotně nezávadná sedla

Průtok krve do měkkých tkání před sponou stydkou testoval v USA sportovní lékař Roger Minkow, který spolupracuje s přední cyklistickou značkou Specialized. Na základě svých poznatků pak vyvinul sedla, která jsou zdravotně nezávadná, ovšem za předpokladu, že si cyklista vybere správnou šířku.

Jak správně zjistit šířku sedla?

cyklistické sedlo, Malý dobrodruh
Pří výběru sedla je důležité dbát na správnou šířku. Foto:www.skiservis.cz

Kvalitní cyklistické prodejny jsou proto vybaveny zařízením na měření rozteče sedacích kostí, aby mohly každému zákazníkovi doporučit správnou šířku sedla. Měřícím zařízením je deska s vrstvou materiálu s tvarovou pamětí a měřítkem.

Na tuto desku si zákazník sedne v pozici dle pokynů obsluhy a jeho sedací hrboly zanechají v desce otisky. Jejich rozteč se následně určí pomocí instalovaného měřítka a podle výsledku se určí správná šířka sedla.

Přihlíží se přitom i k tomu, jaký posed cyklista na kole zaujímá. Rozlišuje se posed rekreační, sportovní a závodní.

Polstrování pro pohodlný pocit z jízdy

Velkou roli pro výsledný pocit z jízdy hraje i síla polstrování sedla. Zkušenosti paradoxně ukazují, že čím více času v sedle cyklista tráví, tím slabší polstrování mu stačí. Při dlouhých vyjížďkách bývají otlaky způsobené silně polstrovanými gelovými sedly větší, nežli ty od sportovních lehkých sedel s minimální výstelkou.

Vyzkoušejte si sedlo před jeho koupí

Ideální samozřejmě je sedlo před nákupem vyzkoušet, ovšem tato možnost je u prodejců spíše výjimkou. Bezplatně ji nabízí například Ski a Bike Centrum Radotín, kde si můžete vybrané sedlo půjčit a následně důkladně v praxi otestovat.

Ski a Bike Centrum Radotín

Ski a Bike Centrum Radotín je specializovaná prodejna pro lyžování a cyklistiku, založená v roce 1988. Nabízí prémiové značky cyklistického a lyžařského vybavení a oblečení. Rovněž provozuje špičkový lyžařský a cyklistický servis, test centrum a půjčovnu lyžařského vybavení. Více informací naleznete na stránkách www.skiservis.cz.

Specilaized

Specilaized je přední americký výrobce jízdních kol a komponetů, založený v roce 1974. Kola této značky sedlají stáje silniční Pro Tour a na jejich horském kole vyhrál v roce 2012 český biker Jaroslsav Kulhavý zlatou olmypijskou medaili. Specialized je vyhlášená programem Body Geometry, v jehož rámci přizpůsobuje své cyklistické komponenty anatomii jezdců a omezuje či zcela eliminuje možné neblahé zdravotní dopady, www.specialized.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*