V České republice se začalo poprvé pojišťovat špatné počasí na dovolené! Přidali jsme se tak k zemím jako Francie, Německo či karibský ostrov Barbados, kde již podobná nabídka existuje.                            

Dobré počasí na dovolené
Foto: www.dreamstime.com

Díky této české novince, s kterou nyní přišla jako jediná největší česká cestovní agentura Invia.cz, mohou turisté žádat odškodné, pokud je bude více než polovinu dovolené trápit déšť a mraky.
Pojištění stojí 200 Kč na zájezd, týká se nejfrekventovanějších destinací jako jsou Chorvatsko, Itálie, Španělsko a v případě špatného počasí pojištěný získá poukaz v hodnotě 2 500 korun na osobu, který může uplatnit na nákup nového zájezdu.
Počítá se jen počasí u pobřeži v pásmu dvou kilometrů  od Středozemního, Česrného nebo Rudého moře, v případě Kanárských ostrovů od Atlantického oceánu a současně do nadmořské výšky 300m od pobřeží.
Pojištění nechrání pouze proti vytrvalému dešti. Klienti získají odškodné, i když bude počasí klasifikováno jako oblačno nebo zataženo. Pojištění se nevztahuje na události způsobené jinými než hydrometeorologickými vlivy, tedy například vulkanickou činností, explozí nebo ohněm.
Pojištění proti špatnému počasí lze sjednat ke každému zájezdu, který bude uskutečněn mezi 1. červnem a 30. zářím, přičemž minimální délka zájezdu je stanovena na týden a maximální 15 dní.
Pro získání pojistného plnění stačí po návratu z dovolené vyplnit a odeslat jednoduchý formulář se stručným popisem počasí. Zákazník nemusí prokazovat klimatické podmínky, neboť společnost Invia.cz vyhodnotí počasí v destinaci ve spolupráci s renomovanými meteorologickými službami.

A jak to vypadá v zahraničí ?
Česká novinka možná vzbuzuje u někoho úsměv, avšak příklady ve vyspělých zahraničních zemích již existují.
Již v roce 2008 začaly ve Francii nabízet cestovní kanceláře Pierre et Vacances a FranceLoc speciální pojištění proti špatnému počasí, na jehož základě dostane klient zpátky z ceny dovolené až 400 EUR, pokud z týdne proprší alespoň 4 dny. Podle údajů těchto cestovních kanceláří  proprší v průměru 10%  klientů dovolená tak, že získají nárok na peníze.
V roce 2009 přišel s jinou nabídkou karibský ostrovní stát Barbados. Barbadoská státní centrála cestovního ruchu začala v rámci programu Perfect Weather Guarantee vyplácet 100 amerických dolarů za každý den, kdy teplota spadne pod 26° a zároveň naprší více než 5 milimetrů srážek.
S nabídkou pojištění počasí začaly také letecké společnosti. Německá Lufthansa začala v roce 2009 nabízet cestujícím kompenzaci až 20 EUR za každý den, kdy klientům o dovolené naprší více než 5 milimetrů srážek. Maximum je však částka 200 EUR za jednoho cestujícího a nabídka se týkala vybraných 36 destinací po celém světě.

Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur – AČCKA, www.accka.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*