Po zimě jsou naše smysly, vlivem nepříznivých podmínek k bytí, zakrnělé. Přetopené prostory, umělé světlo převážilo nad tím denním, minimální pohyb venku, o životosprávě ani nemluvě… To všechno se podepsalo nejen na vaší kondici, ale také na smyslech. A právě jarní očista je důvodem, proč alespoň jednou za rok dopřát svým smyslům naprostý relax.

 smysly, jaro, očista, malý dobrodruhČICH

Čich dostal v zimě pořádně zabrat. Neustálé posmrkávání a rýma zabránila čich využívat naplno. Dopřejte nosu očistu pomocí Nétí Lota – speciálně upravené konvičky pro provádění očistné techniky. Používaná voda je buď teplá, nebo chladná – záleží na zvyku. Teplá voda očistí lépe a rychleji hleny lpící uvnitř nosních dírek, zatímco studená posiluje a otužuje. Je nutné použít vodu mírně osolenou, aby se zabránilo osmotickým jevům. Množství soli činí asi 1 kávovou lžičku na 0,5 l vody. Hlavu skloníme nad umyvadlem, konec konvičky zasuneme do levé nosní dírky a hlavu nakloníme lehce vpřed a doprava, neboť obě nosní dírky jsou propojeny a voda tak protéká opačnou nosní dírkou ven. Zbylou vodu vydechněte z nosu ven a postup opakujte s druhou polovinou vody i pro opačnou nosní dírku.

SLUCH

Sluchové orgány jsou velmi zranitelné. Ušní maz, který se hromadí ve zvukovodech, může při nadměrné tvorbě život opravdu znepříjemnit. Tento maz postupně tuhne a snižuje sluchový vjem, proto je dobré naučit se uši správně čistit a místo vatových tyčinek používat raději ušní sprej, který maz rozkládá. Jarní očistu uší začněte ušními svíčkami, jejichž blahodárné teplo prohřívá i mikrosystém ušního laloku a působí na reflexní zóny, které touto stimulací příznivě ovlivňují i průběh případného onemocnění z prochladnutí. Ušní svíčku jednoduše zasuňte do ucha, zapalte a pak už jen relaxujte.

CHUŤ

Jídlo si po vyčištění jazyka lépe vychutnáte chuťovými pohárky, které jsou zbavené nánosu nečistot, toxinů a bakterií. Je to povlak na jazyku, co signalizuje přítomnost toxinů v těle. Pokud je z jazyka neodstraníme, spolknutím se vracejí do zažívacího systému a způsobují po určité době problémy. Tyto toxiny totiž poskytují vhodné podmínky pro bakteriální a kvasinková onemocnění v trávicím ústrojí a v dutině ústní. Škrabkou na jazyk dokonale odstraníte nejen povlak z jazyka, ale především zabráníte dalšímu usazování mikrobů, které způsobují zápach z úst.

ZRAK

Neustále namáhané oči potřebují dokonalý odpočinek. Postačí obyčejné použité sáčky černého čaje. Účinky znásobíte, dáte-li sáčky před použitím na chvíli do mrazáku. Zařadit můžete i oční gymnastiku nebo jen mikromasáž očního okolí.

HMAT

Pohyby prstů rukou jsou velice důležité pro udržení dobrého zdravotního stavu. Stejně, jako ve všech částech našeho těla, i v prstech jsou dráhy, kterými proudí energie. Proto bychom relaxaci prstů a rukou také měli věnovat čas.

  1. Obě ruce vsedě protřepeme. Přitom jsou ruce v pohybu uvolněné od zápěstí po konečky prstů. Pohyb zastavíme a stále uvolněné ruce položíme na stehna nebo kolena dlaněmi dolů a vnímáme pocity v rukou.
  2. Dlaněmi o sebe třeme tak, že dlaně se dotýkají jen zlehka a třou se o sebe především prsty. Můžeme třít v pravidelném rytmu nebo zrychlovat. Pak uvolněné ruce položíme hřbety dolů a vnímáme pocity v prstech.
  3. Začneme rukama zlehka pomalu tleskat a tleskání postupně zrychlujeme do maxima, ovšem nepřidáváme na intenzitě úderů dlaní o sebe. Pak okamžitě zastavíme pohyb, položíme ruce na stehna a vnímáme pocity.
  4. Sedíme. Zvedneme ruce, s nádechem roztahujeme a propínáme prsty do maxima, s výdechem všechno napětí v rukách uvolníme a položíme je zpět. Sledujeme rytmus dýchání a opakujeme.
  5. Na závěr si položíme dlaně před sebe, rozevřeme prsty a představíme si, že každý prst má číslo od 0 do 9. Nyní si vzpomeňte na telefonní číslo svého známého a postupně zvedejte co nejvýše příslušný prst. Ostatních devět prstů nechce přilepené na stole. Obtížnější varianta je ta, kdy po každých čtyřech zvednutých prstech tlesknete. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*