Vstupem České republiky do EU vznikl našim občanům při pobytu ve státech EU nárok na zdravotní péči na účet jejich zdravotní pojišťovny. To však neznamená, že poskytnutá péče bude zdarma a v rozsahu, na který jste běžně zvyklí.

isic, pojištění, karta, pojištěnec, zahraničí, úraz, Malý dobrodruh
Foto: isic

Pokud uplatníte nárok na ošetření ve zdravotnickém zařízení, které je financováno z veřejných zdrojů, pojišťovna za Vás uhradí pouze tolik, kolik hradí zdravotní pojišťovny v zemi, kde byla péče poskytnuta. Je dobré mít na paměti, že v turistických oblastech je většina zdravotních zařízení soukromá a lékaři požadují úhradu zdravotní péče samozřejmě v hotovosti.

 

V některých zemích musíte dokonce uhradit nejdříve zdravotní péči v hotovosti (např. Francie, Belgie). Po návratu do ČR Vám pojišťovna účet proplatí – ovšem bez spoluúčasti. V Lucembursku či Francii musíte zaplatit celé ambulantní ošetření a s tímto účtem zajít na tamní zdravotní pojišťovnu. V Chorvatsku lze nárok na zdravotní péči uplatnit pouze u smluvních lékařů. Bohužel, většina stomatologů je soukromých.

 

NEPLATÍTE JEN ZA OŠETŘENÍ.

Nejedná se však jen o platbu za ošetření. Nemoc či nehoda v zahraničí může obsahovat také např. náklady na převoz vrtulníkem, ubytování nebo dokonce i zpáteční cestu do ČR. Tyto náklady bohužel nejsou kryty ze standardního pojištění. Ve většině států se za péči připlácí – tzv. spoluúčast, která nemusí být nejlevnější. Uvádíme příklad:

Dánsko – péče stomatologa 100 % ceny

Francie – léky až 85%, hospitalizace 20 % nákladů + 16 Eur/ den

Itálie – léky 100 % ceny, ošetření až 36,15 Eur

Německo – ošetření 10 Eur, 10 Eur/ den hospitalizace, léky až 10 Eur

Polsko – péče stomatologa 100 % ceny, léky až 100 % ceny

Portugalsko – léky až 80 % ceny

Rakousko – každý lék na receptu 4,9 Eur

Řecko – léky 25 % ceny

Slovensko – není hrazena horská služba

Slovinsko – ošetření až 20 % nákladů, hospitalizace až 25 % nákladů

Španělsko – léky 40 % ceny, stomatolog obvykle 100 %

Velká Británie – stomatolog až 198 liber, léky 40 % ceny

Chorvatsko – hospitalizace až 30 % nákladů

 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ. ANO ČI NE?

Zejména při hospitalizaci je nutná asistence. Tu si nepřipojištěný nemůže nárokovat na proplacení stejně, jako převoz do vlasti či repatriaci tělesných ostatků, které musí zcela uhradit pozůstalí. Systém spoluúčasti je v každé zemi odlišný a velice složitý, proto je vhodné sjednat si cestovní pojištění.

 

Ovšem vybrat si správné cestovní pojištění do zahraničí není nic snadného. Výběr je obrovský a rozdíly v případném krytí ještě větší. Je třeba si uvědomit, že taková vysokohorská turistika, jízda na koni či sjíždění divokých řek patří podle pojišťoven mezi extrémní sporty, z nichž plynoucí rizika úrazu samozřejmě nejsou v mnohých případech pojišťovnami standardně kryta.

 

Kvalitní cestovní pojištění vždy poskytuje asistenční služby, hradí veškeré výlohy na léčení včetně místních zákonných spoluúčastí, případné výlohy na drobná ošetření proplácí v co nejkratším termínu po předložení účtů, vztahuje se i na repatriaci či převoz tělesných ostatků ze zahraničí a poskytuje ochranu i v případě dalších rizik (zavazadla, zrušení cesty, odpovědnost za škody…).

 

TIP!

Pokud máte doma studenta, není nic jednoduššího, než využít identifikačního průkazu studenta ISIC (či průkazu žáka ISIC SCHOLAR) a sjednat exkluzivní cestovní pojištění ISIC zahrnující veškerá zmíněná plnění i extrémní sporty a to za bezkonkurenčních 350 Kč na celý rok! A vyjíždět s ním může během roku i opakovaně. Pokud vám však ještě nebylo 26 let a máte průkaz IYTC, můžete využít studentského benefitu a pojištění si pořídit také.

www.isic.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*