Není nic horšího, než když si koupíte nové boty a zanedlouho nato se vám objeví kuří oko, které dokáže znepříjemnit nošení oblíbených bot. Říkáte si, čím to může být? Kuří oko obvykle vzniká v důsledku nošení nepohodlné a tlačící obuvi. Ženy si mnohdy kupují boty, které se jim líbí, ale jejich velikost už není k dostání. Spokojí se tedy s tlačící obuví.  Z tohoto důvodu se bolavé výstupky na kůži nohou projevují u žen častěji než u mužů.

Pryč s kuřími oky, Malý dobrodruh
Mít krásné nohy bez kuřích ok je tak snadné.
Foto: www.cccboty.cz

Kuří oko je kožní výstupek žluté či žlutošedé barvy, který může být velký až 1 cm. Objevuje se zejména na kloubech a na vystupujících kostech. Bývá dosti bolestivé – příčinou bolesti je čep tvořený ztvrdlou kůží, který tlačí na kost. Pokud kuří oko lehce poškrábete, začne se drolit, zbělá a zdrsní na omak. „Příčinou vzniku kuřích ok je především nevhodná obuv. Pokud se chystáte na pěší výlet, rozhodně si neberte vysoké boty do špičky, které jsou při delším nošení rizikové,“ vysvětluje Veronika Sajdoková ze společnosti CCC Boty. „ Jako první pomoc proti nim doporučuji gelové náplasti, které vám alespoň trochu uleví,“ dodává.  Máte-li šikovné ruce, poradíte si s kuřím okem i doma a nemusíte chodit zbytečně na pedikúru.

Babské recepty

Ideální domácí léčbou jsou náplasti na kuří oka z lékárny. Tyto náplasti obsahují kyselinu salicylovou, která změkčí tvrdou kůži a umožní vám po teplé koupeli kuří oko „vydloubnout“. K babským receptům na léčbu kuřích ok patří například obklad z cibule a octa. Plátek cibule několik hodin máčejte v octu a večer připevněte náplastí či obvazem k postižené noze. Ráno si nezapomeňte důkladně omýt nohy, protože cibule a ocet umějí s kuřími oky sice zázraky, ale po fialkách zrovna nevoní. Tento postup opakujte každý večer tak dlouho, dokud se jádro kuřího oka nevyloupne. K odstranění odumřelé kůže a kuřích ok pomůže také pasta ze soli a třtinového cukru.  Samotnému kuřímu oku řekneme sbohem nejlépe, když si napadenou nohu namočíme do horké vody, do které můžeme přidat také trochu kyseliny salicylové. Počkejte, až kuří oko zbělá a pak se můžete připravit na zákrok. Odumřelou kůži opatrně odstraníme ostrým nožem nebo žiletkou, osušíme a přelepíme náplastí.

Už nikdy více!

A jak nepříjemným kuřím okům předejít? Kromě zmíněné obuvi je důležité také o nohy pravidelně pečovat a alespoň jednou týdně je ošetřit kvalitní pemzou. Stejně, jako si natíráte ruce hydratačním krémem, měly byste i na nohy používat kvalitní hydratační přípravky. Nohy zvláčníte také s pomocí receptu našich babiček, které si nohy mazaly silnou vrstvou krému a přes noc daly nožky do silných ponožek. Ráno bude kůže krásně jemná a kuří oko nedostane šanci.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*