Moment, kdy dítě na kole ujede své první metry, se zaslouženě řadí mezi toužebně očekávané okamžiky každého správného rodiče. Žádný učený však z nebe ještě nespadl, proto jsme pro vás shrnuli cenné rady, zkušenosti a tipy, jak děti naučit jezdit na kole.

Foto: Petr Slavík, Merida

Určitě vám nedáme žádný univerzální návod. Zaručený postup jednoduše není. Každé dítě je jiné a vždy bude fungovat něco trochu odlišného. Při učení netlačte na pilu, základem je trpělivost. Pokud dětem věnujete trochu času, odvděčí se vám spoustou radosti a určitě ucítíte nefalšovanou rodičovskou hrdost.

Začněte od 2 či 3 let

První seznamování s kolem můžete odstartovat kolem dvou až tří let dítěte. Základem je osvojení základní motoriky a především rovnováhy. Doporučuje se například začít na odrážedle, na kterém se dítě osmělí a přirozeně přivykne držení rovnováhy. Pro naučení šlapání je vhodná zase tříkolka nebo dětské kolo s postranními kolečky. Drtivému zásahu rodinného rozpočtu, kterým je nákup kompletního vozového parku, se můžete vyhnout jednoduchým odmontováním klik nebo pedálů z dětského kola. Jakmile si dítě zvykne na stabilitu, kliky opět nahodíte a kolo vám na rozdíl od odrážedla vydrží další období. Někteří rodiče upozorňují na úskalí odrážedel, že děti přivyklé na odrážení mají někdy potíže s učením šlapání. Odpověď na otázku, jestli se vaše dítě nejsnadněji naučí jezdit na odrážedle nebo na kole s postranními kolečky, vám tak dá až přímá zkušenost.

Rozhodně byste však neměli zapomenout na správnou výbavu malého cyklisty. Začněte u vhodného oblečení, které by nemělo být příliš volné, aby se nezapletlo do řetězu nebo kol. Reflexní prvky musí zajistit dobrou viditelnost dítěte. Samozřejmostí je helma, která dobře sedí (dejte pozor také na její pečlivé nasazení). Dále by neměly chybět chrániče na kolena a cyklistické rukavice. I přes veškerou péči se při učení nevyhnete malým karambolům a strach z odřených kolen učení rozhodně nepomůže. Proto nikdy nezapomínejte na správnou bezpečnostní výbavu.

Vždy musí dosáhnout na zem

Na řadu nyní konečně přichází výběr dětského kola. Ačkoliv se na první pohled dětská kola příliš neliší, i malý nedostatek může ohrozit bezpečnost vašeho dítěte. Základem je splnění předepsaných norem, které jsou na dětská kola kladeny. Vodítkem pro vás může být dobré jméno osvědčených značek kol. doporučení odborníků ve specializovaných cykloobchodech nebo spotřebitelské testy. Při výběru konkrétního modelu si pohlídejte správnou velikost. Příliš velký rám koupený s vidinou „dorostení“ dítěte znesnadní učení a zvýší riziko úrazu. Dítě musí vždy dosáhnout nohama na zem.

Z technického hlediska je velkou výhodou lehký hliníkový rám, nutností pak vybavení komponenty přizpůsobenými dětské anatomii, dvěma nezávislými brzdami a neklouzavými ručkami řidítek. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav kola a připravit jej k jízdě. Pozornost věnujte především utažení matic a šroubů, funkci brzd, nahuštění pneumatik a promazání řetězu. Prohlédněte také možná poškození způsobená pády a nešetrným zacházením. Dobrý stav kola dětem přináší více radosti z jízdy a zvyšuje jejich bezpečnost. Pokud se na kontrolu necítíte, kolo nechte alespoň jednou za rok (před sezónou) zkontrolovat v odborném cykloservisu.

Teď znáte všechny důležité tipy pro první dětské šlápnutí do pedálů. Nejlepším receptem je váš čas a zájem věnovaný dětem. O zbytek se již postará jejich šikovnost a učenlivost. Nezapomeňte na správné vybavení, zkontrolujte kolo a pusťte se do toho!

Pár základních rad pro malé cyklisty a jejich rodiče:

Jezdíme vždy s helmou

Se sportovními brýlemi je to bezpečnější

Musíme být vidět, proto máme odrazky a světla

Pravidelně pijeme

Víme, jak přivolat pomoc

Necháváme tatínka pravidelně prohlédnout naše kolo

 

Víte, že…

Cyklistická helma může předejít 88 % zranění hlavy?

Lékaři označují cyklistiku za jeden z nejzdravějších sportů?

Cyklistika je nejoblíbenější aktivně provozovaný sport v Česku, kterému se věnuje 20 % obyvatel naší republiky?

Děti na kole potěšíte spíše hrami, skákáním a pilováním dovedností než dlouhou vyjížďkou?

V lese naleznete mnoho přírodních cest a stezek, které budou vaše děti bavit?

 

Tipy na vybavení

Vhodným tipem pro cyklistické začátky je například MERIDA DAKAR 612. Bezpečnost, splnění norem a kvalitu jeho komponentů garantuje dobré jméno a zkušenosti značky Merida jako jednoho z největších výrobců jízdních kol na světě. Kolo lze lehce přizpůsobit pro odrážení i jízdu s postranními kolečky. Výhodou je kvalitní hliníkový rám i výběr ze tří barevných motivů. Více na http://www.merida-bike.cz

Samozřejmostí danou zákonem je pro děti na kole nošení helmy. Dětská helma od renomovaného výrobce LAZER kombinuje kvalitní bezpečnostní vlastnosti potvrzené certifikací s nízkou hmotností, která nenamáhá dětskou krční páteř. Praktickým řešením je síťka proti hmyzu a omyvatelné vycpávky. Pestrý zvířátkový design helem LAZER MAX si vaše děti určitě oblíbí. http://www.lazer-helmets.cz/

Dětský dres MERIDA RACE přináší malým cyklistům všechny vymoženosti závodních modelů pro dospělé. Samozřejmostí je špičkový funkční materiál, který odvodem potu chrání dětské tělo před prochladnutím. Zážitky na kole dětem zpříjemní i promyšlený anatomický střih nebo praktické kapsy. Více na http://www.merida-bike.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*