Chorvatsko, Řecko, Tunisko, Itálie, Egypt, Bulharsko – to jsou destinace, které lákají čím dál více českých rodin. Poradíme vám nejen, kam na dovolenou s dětmi, ale především se s vámi podělíme o praktické tipy, které zaručí, že na ni budete ještě dlouho v dobrém vzpomínat.

dovolená u moře, Malý dobrodruh
Vybírejte dovolenou, která se bude líbit vám i vašim dětem. www.dreamstime.com

Dovolená u moře, to jsou slova, která si většina z nás nosí po celý rok v hlavě jako snové vysvobození z běžného života plného stresu. Příjemné paprsky slunce, běloskvoucí pláže, teplo, blažené nicnedělání. Jenže i tento pomyslný ráj se může někdy proměnit v očistec… Jak se toho vyvarovat? Čtěte rady, které nám ze svých dovolených u moře poslali naši čtenáři a čtenářky; zkušení to rodiče-cestovalé:

1. Vybírejte více než pozorně

Zatímco nezávislí (tím myšleno zatím nebo už bezdětní) cestovatelé prostě mohou jednoduše zabořit prst do mapy a pak už si  jen vybírat z nabídek, pro rodiče s dětmi je vše jinak. Správný výběr místa dovolené, zejména s ohledem na věk ratolestí, je totiž alfou a omegou jejich spokojenosti. Věnujte tomu proto čas: snažte se vybrat místo nejlépe odpovídající potřebám vašich dětí – ano, na moře se jistě těší, ale sladkovodní bazén je prostě nadchne vždycky… Nabízí daný hotel také potřebnou dětskou postýlku? Jsou v restauraci dětské židličky? Je pláž vhodná pro nejmenší? Na to a mnohé další myslete hned na začátku, a klidně si to i sepište. Jistotou jsou tzv. dětské hotely, ale neutuchající animační programy a podobně zase nemusejí být tím pravým ořechovým pro utahané tatínky…

2. Před sezonou je to levnější

Pokud vaše děti ještě nenastoupili povinnou školní docházku, rozhodně se k moři vydejte mimo hlavní sezonu. Teploty jsou v přímořských letoviscích příznivější a taky je tady klidněji. A to hlavní: dovolená vás vyjde levněji, takže si můžete třeba dopřát delší pobyt za stejnou cenu jako v sezoně. Což oceníte všichni: dítě se totiž zpravidla potřebuje v novém prostředí dva dny adaptovat a teprve pak může začít odpočinek.

3. Co vzít s sebou?

Určitě se vybavte základní lékárničkou. V té by neměly chybět náplasti, lék proti průjmu, léky zmírňující projevy alergie, oční kapky, tekutý pudr, případně léky, které děti užívají pravidelně.

4. Mažte, mažte, mažte

Kolikátku si vzít s sebou? To je častý dotaz maminek na výši ochranného faktoru opalovacích krémů. Ty pro děti by měly mít faktor nejméně 15 a měly by být vodě odolné. Ovšem nutno je natírat opakovaně a klidně využít i novinky v outdoorovém oblékání dětí jako jsou UV oděvy, o pokrývkách hlavy nemluvě.

5. Jak přežít let

dovolená v Řecku, Malý dobrodruh
Krásná pláž vám bude odměnou po zdlouhavém letu. Foto: www.dreamstime.com

Odborníci nedoporučují létat do vzdálenějších destinací s dítětem do tří měsíců a obecně platí, že čím máte menší dítě, tím by měla být cesta kratší. Na letiště se dostavte s notným předstihem, odbavte se mezi prvními a využijte šance vybrat si místa v letadle. Volné sedačky vedle sebe nebo místa u okýnek bývají totiž velice rychle pryč. Nezapomeňte se vybavit pořádnou zásobou žvýkaček a cucacích bonbonů! Vytvářené sliny a polykání pomohou zmírnit zaléhání uší, proto dětem dávejte během letu i pít.

6. Na dovolené jako doma

Vytvořte dětem co nejvíce domácí prostředí – třeba jejich plyšákem, polštářkem, dekou. Nikdy nezapomeňte vzít (či rychle dokoupit) správnou pokrývku hlavy a i na noste vždy pláž lahev s pitím – pro množství zážitků rodiče často zapomínají na to, jak rychle se malé děti mohou dehydratovat.

7. Netradiční rodinná dovolená v Chorvatsku

Jadranské pobřeží proslulo vyhlášenými ostrovy, které jsou ideální pro rodinnou dovolenou, zejména města Split, Zadar, Rijeka, Makarská a mnohá další. Pokud si chcete dopřát s většími dětmi letos Chorvatsko trochu jinak, doporučujeme udělat si výlet do vnitrozemí k překrásným Plitvickým jezerům ztrácejícím se mezi vápenci a rovněž do některého z národních parků: v Risnjaku jste v domovině medvědů a rysů, Paklenica je zázemím chráněných druhů ptáků, plazů i hmyzu a třeba v Brijuni mají jeden z vůbec nejstarších dubových lesů v celé Střední Evropě. V létě zase zejména teenageři ocení trochu kultury v podobě vyhlášených festivalů jakými jsou Dubrovnické letní hry, Splitské léto nebo třeba Motovunský filmový festival.

8. Dovolená u moře v Řecku

Tady na rodiny rozhodně myslí. Je tu nadměrné množství písčitých pláží s pozvolným vstupem do vody a hotely jsou připraveny na děti. Mnoho ubytovacích zařízení zde zdarma poskytuje dětské postýlky, židličky a rozmáhají se i dřívější večeře s dětskými menu. Leckde vám půjčí kolo i s cyklosedačkou nebo dokonce kočárky. Naše rada: své požadavky vždy sepište před rezervací dovolené.

9. Ušetřete s Last Minute

Zájezdy Last Minute, nebo-li na poslední chvíli, mají hned dvě výhody: 1. jsou levnější, 2. rozhodovat se a vybírat z nabídek můžete skutečně až do poslední chvíle. Specialistou na tyto typy dovolených k moři, zejména do Řecka, Turecka, Tuniska, Bulharska, Egypta a mnohých dalších oblíbených rodinných destinací je například TravelPortal.cz, který pravidelně aktualizuje  nejčerstvější Last Minute slevy. Najít vše na jednom místě je pak rozhodně více než příjemné. A mimochodem – právě nabídky Last minute Řecko tady pořídíte už od  4345 Kč na osobu za týdenní ubytování v apartmánovém domě uprostřed krásné zahrady na ostrově Korfu.

10. Buďte imobilní

A snad ta nejlepší rada na závěr (kterou mnohdy není jednoduché dodržět): Neshánějte se po wifi, zkuste ušetřit na datech v mobilu, anebo se pokud možno koukejte na mobil co nejméně. Věřte, že právě tohle ocení vaše rodina ze všeho nejvíce.

Text: Zuzana Rybářová

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*