S přítelkyní milujeme Itálii, ve které každoročně trávíme hned několik dovolených nebo alespoň prodloužených víkendů. Od doby, co se nám narodily dcery, se sem vydáváme pořád, akorát s trochu jiným programem, aby si dovolenou užily jak děti, tak rodiče.

Lago Como, Linzanico
Lago Como, Linzanico. Foto: Martin Bouzek

V letošním roce padla volba na výlet k jezerům Lago Maggiore a Lago Como, kde jsme chtěli objevovat krásy všudypřítomných alpských vrcholů, ale i vody samotných jezer.

V polovině prázdnin jsme tedy do našeho Transporteru naložili horu vybavení na všemožná dobrodružství, včetně nafukovacího kajaku Solar od českého výrobce Gumotex. Výhodou nafukovací lodi je zejména její skladnost, kterou v autě nafasovaném věcmi na týdenní dobrodružnou dovolenou musí ocenit všichni. My navíc v Transpoteru i přespáváme, takže důraz na skladnost je o to větší.

Naší první zastávka je nedaleko jezera Maggiore v místech, kde říčka Cannobino opouští neuvěřitelně úzkou skalní soutěsku a rozlévá se do otevřeného, zelenajícího se údolí. Přes soutěsku v těchto místech vede starý románský obloukový most a nad soutěskou se tyčí kostel svaté Anny (Saint Anna). U řeky je veliká oblázková pláž, která přímo vybízí ke koupeli v chladivé vodě, navíc s parádním výhledem na kostel na vysokém útesu. Holky (maminka i dcery) jsou nadšené.

Lago Como nedaleko Bellagia
Lago Como nedaleko Bellagia. Foto: Martin Bouzek

I naše další cesta míří k soutěsce, tentokrát ale nebrání vstupu mezi skalní stěny proudící voda a tak se vydáváme na prohlídku. Jsme v kaňonu zvaném Orridi di Uriezzo, který najdete nedaleko vesničky Baceno. Pochod dnem soutěsky občas vyžaduje trochu obezřetnosti, protože je třeba překonat třeba železné lávky nebo schůdky, ale nic, co byste vy nebo děti neměli zvládnout. Chladivé klima mezi krásnými skalními stěnami je vprostřed léta velmi příjemný osvěžením.

Abychom se podívali i na zdejší jezera, vyrážíme do rezervace Sacro monte of SS, kde je modlitební místo Trinity of Ghiffa. Ne, že bychom se šli modlit, ale výhled na Lago Maggiore je odsud překrásný. Navíc se sem pohodlně dostaneme s kočárkem, který naše menší dcera pro zpáteční cestu plně využila.

Abychom nemuseli Lago Maggiore objíždět, využíváme trajektu z Intra do Laveno. Na východní straně Lago Maggiore pak vyrážíme k vodopádu Cascade di Cittiglio. Vodopád za tisíce let vymlel do skály velikou lagunu, ve které se koupe pár lidí. Neváháme a přidáváme se k nim.

Lago Como nedaleko Bellagia
Lago Como nedaleko Bellagia. Foto: Martin Bouzek

Pak už naše cesta míří k jezeru Lago Como, kde se usidlujeme nedaleko vesničky Bellagia. Hledáme si klidné místo na pláži a přichází řada na kajak, kterým si chceme zpestřit koupání a opalování. Průběžně vyrážíme na kratší i delší plavby a jediné co je třeba si hlídat je čilý provoz motorových plavidel na vodní hladině. Sice dávají pozor, ale opatrnosti není nikdy nazbyt. Kajak Solar se osvědčuje skvěle. Vejdeme se do něj celá rodina (ikdyž s většími dětmi bychom už asi měli potíž) a díky směrovým ploutvím, které jsme na dno kajaku připevnili, nemáme ani problém držet rovný směr. Rozhodně jsme kajak nevyvezli naposledy.

U Komského jezera trávíme zbytek dovolené. Vydáváme se ještě na jeden výšlap k vodopádu Cascata del Cenghen, ale po zbytek dní se sluníme u jezera, podnikáme vyjížďky na kajaku a čerpáme sluneční energii, co to jde.

Itálie nás letos zase nezklamala a za rok se na nás určitě může těšit znovu (několikrát!).

Text a foto: Martin Bouzek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*