Mnoho rodičů u svých potomků nevědomky podceňuje nošení slunečních brýlí. Přitom právě do 10 let věku vznikají na očích největší škody. Jedinou možnou prevencí, jak tomu předejít, je naučit děti odmalička nosit kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.

Sluneční brýle Shadez
Důležité je naučit děti odmalička nosit kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. Foto: www.skibi.cz

„Podle statistik asi 70 % dětí vůbec nenosí sluneční brýle. Jejich rodiče nejspíš nevědí, jak snadno se jejich potomkům můžou oči poškodit. Děti totiž mají širší zornici a průhlednější čočku než my dospělí, proto jsou mnohem citlivější na poškození sítnice škodlivým UV zářením,“ říká Kateřina Princová ze Ski a Bike Centra Radotín. „Zároveň oční buňky jako jediné v lidském těle nejsou během života nahrazovány novými a jejich stav se postupně zhoršuje. A právě na tomto procesu se nejvýrazněji podílí i UV záření. Největší škody přitom vznikají do 10 let věku, i když následky se projeví až později. Nejlepší prevencí je proto nošení kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem, které dětské oči spolehlivě ochrání.“

5 tipů, jak poznat kvalitní dětské sluneční brýle

1. Zorníky obsahují UV filtr

UV filtr je u jakýchkoli slunečních brýlí naprosto nezbytný. „Výrobce vyznačuje sílu filtru nejčastěji zevnitř na postranici brýlí. UV filtry brýlí se dělí do kategorií 1-4 podle světelných podmínek, do nichž jsou určeny. Filtr kategorie 1 se hodí pro nejslabší sluneční záření, filtr kategorie 4 pro nejsilnější sluneční záření, například u moře nebo na horách. Nejběžněji se používá filtr kategorie 3,“ vysvětluje Petra Tichá ze Skibi Kids, prodejny s dětských outdoorovým oblečením a vybavením a přidává cennou radu. „Pokud jste na dětských brýlích označení filtru nenašli a nejste si jisti, zda jej skutečně obsahují, nechte si je přeměřit v kterékoliv oční optice. Tato služba je většinou zdarma a na počkání.“

Sluneční brýle Shadez
Brýle musí perfektně sedět. Foto: www.skibi.cz

2. Brýle perfektně sedí

Pro děti volte co nejlehčí brýle se správnou velikostí obrub, které jim perfektně sedí. Důležité je ohlídat, aby brýle přiléhaly k obličeji a předešlo se tak pronikání světla i ze stran a zespodu. Zároveň ale nesmějí nikde tlačit. Pokud by například způsobovaly otlaky na nose, děti by je brzy odložily. Na výběr je mnoho druhů modelů pro holčičky i pro kluky, často s pohádkovými nebo třeba zvířecími motivy na obrubách. Nejlepší samozřejmě je nechat děti, aby si samy vybraly, které se jim nejvíc líbí.

3. Obroučky jsou z velmi odolného materiálu

Asi nemůžeme očekávat, že děti budou se slunečními brýlemi zacházet bůhvíjak opatrně. Proto by měl být materiál obrouček ohebný a dostatečně odolný proti rozsednutí či zlomení. Kovové obroučky jsou sice trvanlivější, ale dětské brýle se většinou vyrábějí s plastovými obrubami. Například některé modely špičkové švýcarské značky Shadez se vyznačují až extrémní pružností – dají se natáhnout do délky, anebo smotat do klubíčka…

Samozřejmostí by pak mělo být, že obruby brýlí neobsahují zdraví škodlivý BPA.

Sluneční brýle Shadez
Obroučky jsou z velmi odolného materiálu. Foto: www.skibi.cz

4. Materiál zorníků je zcela bezpečný

Při výběru sledujte, jak jsou „skla“ (tedy zorníky) odolná proti rozbití. „Brýle musí být pro děti především bezpečné, proto se s klasickými skleněnými zorníky setkáváme u dětských modelů spíše výjimečně, i když tomuto materiálu nelze upřít nejlepší optickou jasnost a výbornou odolnost proti poškrábání,“ připouští Kateřina Princová. „Ale nejčastěji používaným materiálem pro zorníky u dětských brýlí je polykarbonát. Co se týče optické jasnosti a odolnosti vůči poškrábání není sice tak dokonalý jako sklo, zato perfektně odolává nárazům. Navíc je velmi lehký.“ Pro úplnost třetím používaným materiálem na výrobu zorníků je akrylát. Ten je velice odolný, ovšem má nejhorší optickou jasnost a někdy dokonce zkresluje vidění. Logicky je také nejlevnější.

5. Barva zorníků odpovídá předpokládanému použití

Někomu se na slunečních brýlích líbí více modrá „skla“, jinému hnědá anebo žlutá. Důležité ovšem je zvolit je správně podle předpokládaného použití, protože zabarvení zorníků má za úkol zredukovat množství světla dopadajícího do oka. Klasické barvy zorníků, jako je hnědá, šedá nebo zelená, jsou barevně neutrální, takže nezkreslují barvy. Hodí se do polojasných až jasných dnů. Modrá skla sice barvy malinko mění, ale – jak se shoduje většina jejich nositelů – spíše k lepšímu. I zamračené nebe se najednou zdá méně šedivé…
Žluté, oranžové a zlaté zorníky jsou pak určené do podmínek, kdy je v okolí málo světla. Zvyšují kontrast při zhoršené viditelnosti a také pomáhají dobře vnímat hloubku a vzdálenosti, proto se často používají při lyžování.
„Specialitou jsou pak zrcadlové zorníky, které mají na vnější straně reflexní vrstvu. Ty se hodí především do prudkého světla, neboť většina se ho odrazí od zorníků zpět. Viděné předměty se v těchto brýlích jeví tmavší než ve skutečnosti. Hodí se pro pobyt ve vysokých horách anebo na sněhu za slunných dní,“ uzavírá Petra Tichá ze Ski a Bike Centra Radotín.

Tip navíc: Do některých dětských slunečních brýlí se dají vsadit i dioptrické zorníky.

Dívčí sluneční brýle Shadez Classics Pink
Dívčí sluneční brýle Shadez Classics Pink. Foto: www.skibi.cz

Příklady spolehlivých dětských slunečních brýlí

Shadez Classics Teeny Black jsou dětské sluneční brýle v módním aviator stylu a černé barvě, které byly speciálně navrženy pro starší děti ve věku od sedmi let. Jsou bezpečné díky zorníkům s UV faktorem chránícím dětské oči od 100 % škodlivých slunečních paprsků a nerozbitnému BPA free rámečku. Koupíte na www.skibi.cz

za 680 Kč.

Dívčí sluneční brýle Shadez Classics Pink v populárním aviator stylu a růžové barvě se vyrábějí ve dvou velikostech – pro věkovou kategorii 0-3 roky a pro 3-7 let. Brýle jsou velmi bezpečné díky zorníkům s UV faktorem chránícím dětské oči od 100 % škodlivých slunečních paprsků a nerozbitnému BPA free rámečku. Koupíte na www.skibi.cz za 650 Kč.

Miminkovské sluneční brýle Shadez Designers - Elephant Yellow.
Miminkovské sluneční brýle Shadez Designers – Elephant Yellow. Foto: www.skibi.cz

Miminkovské sluneční brýle Shadez Designers – Elephant Yellow s roztomilou „sloní“ grafikou jsou speciálně určeny nejmladším dětem – od narození do tří let. Tyto brýle chrání dětské oči před škodlivými ultrafialovými paprsky a disponují prakticky nezničitelným rámečkem vyrobeným zcela bez BPA. Zorníky Revo jsou velmi odolné proti nárazu a rozbití. Prodává www.skibi.cz za 760 Kč.

Shadez Designers jsou dětské sluneční brýle pro děti od 3 do 7 let s obláčkovým motivem, který jejich nositele určitě zaujme. Brýle chrání dětské oči před škodlivými ultrafialovými paprsky a disponují prakticky nezničitelným rámečkem vyrobeným zcela bez BPA. Zorníky Revo jsou velmi odolné proti nárazu a rozbití. Prodává www.skibi.cz za 760 Kč.

Další varianty a barevná provedení slunečních brýlí Shadez najdete na www.skibi.cz

Zdroj informací: www.skibi.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*