Tady je Schwarzenbergovo. Ceduli s odkazem na majetek pana knížete by si mohli v Rakousku vyvěsit na mnoha místech Štýrska a Korutan. Včetně pozemků, na kterých se nacházejí skvělé sjezdovky. Já jsem se vydala do zimního střediska Kreischberg – které se dá skutečně označit jako alpský poklad. V blízkém půvabném městečku Murau se nachází zámek pana knížete a současně mu zde patří tisíce hektarů půdy.

Text: Natascha Kames

Rekreační oblast Murau se rozkládá v jihozápadní části spolkové země Štýrsko na jižní straně alpského hřebenu. V zimním období nabízí svým návštěvníkům sedm lyžařských středisek – Kreischberg, Frauenalpe, Turracher Höhe, Lachtal, Grebenzen, Präbichl a Hohentauern. Pro rodinnou dovolennou je celá oblast přímo ideální.

Lyžařský areál Kreischberg

Lyžařský areál Kreischberg – to je 46 kilometrů sjezdovek, které jsou kompletně zasněžovány. Přepravu lyžařů zajišťuje 14 lanovek a vleků. Zimní sezóna tu začíná 30. listopadu a trvá do 1. dubna. Sjezdovky jsou široké a přehledné a nabízejí všechny stupně obtížnosti. Nechybí ani strmá závodní FIS sjezdovka pro nejnáročnější. Pro milovníky carvingu a snowboardisty jsou od letošní zimy v provozu dvě nové sjezdovky – panoramatická, černo-červená a rodinná sjezdovka s šestimístnou sedačkovou lanovkou „Orange Sixpack“ a nádhernými výhledy do okolí.

Dále je k dispozici Tubing Arena, kde si závodníci mohou změřit čas na trati obřího slalomu a „Speedstrecke“ s radarem k měření rychlosti. Dětský areál „Yabaa Dabba Doo-Land“ s veselými postavičkami Fred, Wilma a Barney se nachází u dolní stanice lanovky a je vybaven vším, co je pro první výuku na lyžích zapotřebí: kouzelným kobercem, babyliftem a zvlněným terénem. Na děti, které už první kroky zvládly, čeká vlek Kreischi-lift.

Mezinárodní sportovní eventy
Mezinárodní lyžařský svaz výhody lyžařského regionu Murau-Kreischberg dávno objevil. Již několik let se tu pravidelně konají FISová mistrovství světa a světový pohár. V roce 2003 to bylo mistrovství světa snowboardistů a v roce 2009 mistrovství světa v telemarku, které se od roku 1997 pořáda pravidelně jednou za dva roky a učastní se ho závodníci z celého světa.

Dvojité mistrovství světa 2015
V roce 2015 se tu bude konat poprvé dvojité mistrovství světa: na programu bude nejen snowboard, ale i freestyle lyžování.

Frauenalpe
Přímo nad historickým městečkem Murau se nachází klidné rodinné eldorádo Frauenalpe. Sjezdovky se nacházejí v nadmořské výšce mezi 1500 až 2000 metry na celkové ploše 36 hektarů s pěti vleky. Sjezdovky vykazují všechny stupně obtížnosti a jsou ideální pro začátečníky, snowboardisty a carvingové lyžování. Nejatraktivnější je osm kilometrů dlouhá sjezdovka, která končí přímo v Murau. Frauenalpe je bezvadný tip pro rodiny s dětmi, protože je areál přehledný a pojem „gigantismus“ je tu cizí slovo. Sezóna zde začíná 20. prosince.

Běžky
Podél řeky Mur, kde v létě vede cyklistická stezka, je v zimě dobře udržovaná běžecká stezka. Kdo nechce trhat rekordy v počtu uběhnutých kilometrů, může jednoduše nasednout na historický vlak na úzkokolejce, která vede takřka vedle lyžařské stopy.

Region Murau-Kreischberg má velkou síť běžecký tratí se všemi stupni obtížnosti, celkem je tu přes 250 kilometrů běžeckých stop: přímo v Murau, v St. Lorenzen, v Ranten, Stadl an der Mur a v Laßnitz. Nejdelší běžecké tratě (45 – 50 km) vedou nádhernou zimní krajinou přírodního parku Grebenzen. Nezapomenutelný zážitek nabízí běžecká stezka, která se nachází ve vyšších polohách na Kreischbergu. V nadmořské výšce 1.700 metrů vede nadhernými limbovými lesy a je dlouhá dva a půl kilometru.

Zimní zážitky stranou od sjezdovek
Kdo si chce vychutnat jen kouzelnou zimní přírodu a zdravý horský vzduch, nemusí si v Kreischbergu nasazovat lyže. Nádherná zimní krajina kolem Murau je ideální k procházkám nebo výletům na sněžnicích, které jsem pravidelně organizovány mezi Vánocemi a Velikonocemi. Okolí Murau láká také k skialpinistickým výpravám nebo jízdě na koni. Velmi oblíbenou atrakcí mezi dětmi i dospělými je sáňkování při svitu měsíce. Lze si vybrat mezi sáňkařskými drahami o délkách 1, 2 až 3 kilometry. Nabídku doplňují i výlety na saních tažených koňmi nebo projížďky přímo v sedle koně zasněženou krajinou kolem řeky Mur.

Ubytování
Region Murau-Kreischberg skýtá zimním návštěvníkům ubytování ve všech kategoriích a cenách. Jsou tu k dispozici nejen wellness hotely (například oblíbený Relax Resort), ale i menší penziony a apartmánové objekty. Nechybí ani nabídka ubytování přímo na selských dvorech.

Více informací viz:

www.murau-kreischberg.at www.kreischberg.at

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*