Rýma, kašel, teplota… říkáte si, že to přejde? Že nemá cenu chodit k doktorovi? Občas ovšem takové symptomy přejdou ve chronickou chorobu nebo v další zdravotní problémy. Díky domácím testům z Prozdravi.cz můžete včas zjistit, zda jsou vaše příznaky opravdu jen přechodné, nebo vážnějšího rázu a podle toho se také zachovat.

S příchodem sychravého podzimu čelíme často neduhům plynoucím z nachlazení jako celkový pocit slabosti, rýma a kašel, zvýšená teplota, bolesti hlavy apod. Někdy už takový stav ani nepovažujeme za nemoc, nastydlí jdeme do práce, zahlenění s kamarádkou na kávu a rozkašlaní jezdíme hromadnou dopravou. A když nám náhodou nic není, zcela jistě brzy něco chytíme od těch, kteří podobné chování praktikují. „Pokud je člověk napaden virem, je hlavním léčebným prostředkem postel. Imunitní systém pacienta musí vyhrát boj s bacilem. To je alfa a omega. Pokud přesto pacient půjde do práce, boj nevyhraje a nepomůže mu žádný podpůrný prostředek. Naopak může zamaskovat podstatu problému a snadno svou nemoc zanedbá a přechodí. To s sebou nese časté komplikace a nemoc je díky tomuto postupu vlastně uváděna do chronického stavu,“ varuje MUDr. Pavel Šácha, který spolupracuje s portálem Prozdravi.cz. Je ovšem logické, že nechcete kvůli každé „rýmičce“ hned týden ležet v posteli. Možná dokonce trpíte konkrétní lehkou bolestí, o níž si nejste jisti, zda je náhodná, nebo jestli indikuje závažnější chorobu. Máte narušit svůj obvyklý rytmus a vydat se k lékaři? Co když o nic nejde a vy jen zbytečně strávíte půl dne v čekárně a pod sarkastickým pohledem svého osobního „Dr. House“? Co ale dělat, abyste nic nezanedbali?

dětský lékař
Foto: www.dreamstime.com

 

Jistota je jistota

Odpovědí na tuto otázku mohou být domácí diagnostické testy. Hodit se vám mohou třeba
v případě, že v zimním období pravidelně trpíte rozšířeným ženským onemocněním, které může vznikat i prochlazením. Nejste rozhodně sama, 20 % žen prodělá zánět močových cest aspoň jednou za rok. Nevšímavost však může být fatální, neléčený zánět totiž záhy zamíří do ledvin. Diagnostický test pro kontrolu infekce močových cest je rychlým způsobem, jak zjistit, jestli je nutné okamžitě zamířit do ordinace pro antibiotika. Muži zase často podceňují bolesti žaludku, které mohou znamenat žaludeční vředy. Raději si říkají, že zase něco špatného snědli, než aby vyrazili na kontrolu, a situace se může zhoršovat. I v tomto případě je vhodnější situaci pro jistotu prověřit testem na žaludeční vředy. „Testy jsou podle výrobce naprosto rovnocenné s laboratorními testy používanými u doktora. Vždy však samozřejmě záleží na dané nemoci, zdravotním stavu pacienta a dalších okolnostech. Proto musí výsledky testu stejně nakonec definitivně potvrdit či vyvrátit váš odborný lékař,“ doplňuje k problematice PharmDr. Tomáš Arndt, s nímž můžete konzultovat své problémy na webu www.celostnimedicina.cz. A dodává: „Význam spočívá v tom, že pacient získá orientaci ve vlastním zdravotním stavu, o němž měl do té doby pochybnosti. Test mu pomůže vše upřesnit, ujasnit si další postup.“ MUDr. Pavel Šácha k tomu doplňuje: „Ideální situací je spojení lékaře a pacienta, mezi nimiž panuje vzájemná důvěra. Pacient by měl mít možnost svého lékaře, třeba i telefonicky, oslovit a svůj problém s ním prodiskutovat: ‘Pane doktore, mám takové a takové příznaky a nyní jsem v situaci, kdy za vámi nemohu přijet. Mám však k dispozici test. Je vhodné jej použít? Mohu vám potom zavolat výsledek?‘ Lékař svého pacienta zná, dává mu možnost konzultace a navíc ví, kdy je test možné využít a za jakých okolností má nemocný raději dorazit do ambulance.“

Hypochondrie a iatrofobie

K výše uvedenému ideálnímu stavu komunikace je však doktor Šácha zároveň trochu skeptický: „Myslím si, že tento postup bohužel není zcela běžný. Mezi pacientem a praktickým lékařem velmi často podobný vztah neexistuje. Pacient se pak snaží svůj problém řešit po svém, jak umí. Ale i tehdy mu může pomoci použití testu.“ Velkou úlevou může být test i pro pacienty, kteří jsou ohledně svého zdravotního stavu přehnaně úzkostliví, nebo naopak pro ty, kteří mají z návštěvy lékaře přímo fobii a odhodlávají se k ní až v pozdní chvíli, kdy jsou bolesti nesnesitelné. Internetový portál Prozdravi.cz nabízí testy i pro nezodpovědné milovníky či milenky, kteří se stydí k lékaři s intimními problémy, které možná mohla anebo nemusela způsobit pohlavní nemoc. Ti mohou díky testům sami doma zjistit, zda je nepostihly choroby jako Syfilis či Chlamydie. Otestovat se ale lze třeba i na mononukleózu a na další nemoci.

Internetový obchod Prozdravi.cz, to je:

Přes 1 161 produktů pro zdraví a 1 192 kosmetických přípravků

Kvalita obchodu ověřena referencemi zákazníků a 98% spokojeností zákazníků s nákupem podle portálu Heureka.cz

Lékařská a výživová poradna ZDARMA

Téměř všechny produkty skladem – expresní doručení do 1-2 dnů

Při nákupu nad 1000 Kč poštovné ZDARMA

Garance velké společnosti a záruky na zboží

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*