Neutratíte ani vindru, naopak zcela zdarma nahlédnete do života obyvatel země, kterou právě cestujete. Dost možná, že vám vaši hostitelé dají ochutnat nějaké zdejší dobroty, strávíte s nimi večer a najdete tak nové přátele. Vítejte ve světě výměnných domovů!

Foto: www.dreamstime.com

Američan Casey Fenton získal před pěti lety levně letenku na prodloužený víkend na Islandu. Uvědomil si, že jej nechce strávit v hotelu jako běžný turista; chtěl tuto zemi poznat se vším všudy. Obeslal proto tisícovku islandských studentů s prosbou, zda by nemohl „okupovat“ po několik nocí jejich gauč. Slovo dalo slovo a Casey strávil úžasný víkend v Reykjavíku ve společnosti místních. Od té doby uskutečnil tento nápad ještě několikrát. Projekt CouchSurfi ng byl na světě.
Dnes je obdobných systémů už víc a komunikační sítě umožňující sdílet po čas dovolené domov zdarma s jinými nadšenci, využívá více než milion lidí na celém světě.
Jak to funguje?
Vše je založeno na principu reciprocity – uživatelé získají přístup k informacím na základě poskytnutí svých vlastních. Každý se musí na zvoleném serveru zaregistrovat a uvést svou pravou identitu. Poté si může založit svůj profil a podle zájmů se zařadit např. do některé z diskusních skupin. Bezpečnost je zajištěna systémem referencí a osobních ručitelů. Internetová korespondence, v níž se jednotliví členové domlouvají, je také archivována. Další rada provozovatelů systému zní: „stýkat“ se jen s osobami, které poskytly maximum osobních dat nebo mají prověřené vztahy s dalšími členy. Pokud se člověk rozhodne vydat se na cestu, stačí jen kontaktovat osoby ve vybrané destinaci a domluvit s nimi podmínky (délku pobytu atd.). Předpokladem pro úspěšné fungování principu sdílení je poskytnout vlastní přístřeší ostatním, není to však nezbytnou podmínkou.
Ušetříte polovinu nákladů U delších cest (dva až čtyři týdny) snížíte svoje náklady až na polovinu… To je bezpochyby jeden z hlavních důvodů, proč roste zájem o tyto projekty sdílení domovů.
Do projektu CouchSurfi ng se například za pět let jeho fungování zapojilo přes 560 tisíc osob z celého světa.
Největší boom v této formě cestování však právě nastává. V první polovině letošního roku zaznamenali provozovatelé CouchSurfi ngu 30% nárůst zájemců). A kdo tyto služby nejvíce využívá? Ze statistik vyplývá, že např. na stránkách CouchSurfi ngu se potkáte nejčastěji s anglicky hovořícím člověkem ve věku mezi 18 a 29 lety (74 %). Buď půjde o Američana, nebo Evropana (nejčastěji Francouze, Němce či Brita – Češi se umístili na 30. příčce mezi zhruba třemi tisíci zaregistrovanými uživateli). Žebříček měst, kde lze vybírat z největšího počtu „gaučů“, vede už několik let Paříž. Je následována Londýnem, Montrealem a Berlínem.
Gauče pro cyklisty CouchSurfing je v současnosti největší výměnná „hospitality“ síť na světě. Druhou největší sítí, jež funguje na totožném principu, je The Hospitality Club. Počet členů tohoto klubu (vznikl v roce 2000 v Německu) dnes dosahuje 390 tisíc. Ti mohou vyrazit do více než dvou stovek zemí. V členské základně klubu převažují Evropané a počet registrovaných Čechů je 4,6 tisíc.
Kromě těchto klasických organizací zaměřujících se na výměnu domovů však existuje ještě mnoho dalších, z nichž některé jsou specializované – Lesbian and Gay Hospitality Exchange International jsou určeny čtyřprocentní minoritě, Warm Showers cyklistům apod. Pokud tedy chcete na cestách ušetřit a ještě něco zajímavého zažít, nečekejte a vyťukejte na klávesnici alespoň dvě základní adresy: http://www.couchsurfing.com/, www.hospitalityclub.org.
TOP 10 ZEMÍ NA HOSPITALITYCLUB.ORG: Německo, USA, Francie, Polsko, Itálie, Španělsko, Brazílie, Turecko, Velká Británie, Rusko

One Comment

  1. Mohu potvrdit a doporučit – funguje to skvěle, v únoru jsme takhle ve dvou pobývali v Norsku a teď na jaře jsme měli už tři návštěvy, vždy prima lidi:-)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*