Výstava stanů, Malý dobrodruh
Království stanů už stojí v pražských Letňanech. Foto: www.pixpo.cz

Největší středoevropská Výstava stanů odstartoval 3 měsíce zábavy. Vyberte si správné vybavené na kempování s pomocí těch nejlepších odborníků. Výstava potrvá až do 10. 8. 2014.

Jaroslav Skalka vás seznámí s novinkami v kempování

1. Extrémní pohodlí – Češi mají čím dál vyšší požadavky na maximální komfort i při kempování a stanování. Zejména rodiny s dětmi vyžadují na dovolené v kempu maximální pohodlí, které jim umožní prožít „adrenalinový zážitek“ při zachování všech aspektů běžného života. Dá se říci, že pohodlí bungalovů se postupně přesouvá do kempů a stanů. Komunita skalních vyznavačů outdooru však s touto skutečností nemá společného zhola nic. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody najdete technologicky neskutečně vychytané produkty, které by laik v běžném obchodě vůbec nehledal.

2. Snižování hmotnosti a objemu – tento nový směr opět akcentuje snahu přiblížit kempování a outdoor široké veřejnosti. Všechno musí být maximálně funkční, skladné a lehké.

Opravdové překvapení výstavy:

Stanové městečko pro návštěvníky

Více než 300 stanů jen a Výstavě stanů postaveno a připraveno ke kompletnímu prozkoumání. Lze narazit na stany malé od hmotnosti jednoho kilogramu ale i na „textilní chatičky“, se dvěma ložnicemi, obývacím pokojem, kuchyní a předsíní. Například jeden z takových větších rodinných stanů OUTWELL s nafukovací konstrukcí postavíte či nafouknete, včetně zakolíkování, během pěti minut. Složení je ještě kratší. I stany se mohou pyšnit technickými inovacemi. Firma VANGO, přišla se speciálním TBS „trojúhelníkovým“ zavětrováním stanového tunelu, který významně zvýší jeho torzi za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Odpočinek ve spacáku

Expozice spacích pytlů je obrovská. Pro většinu z více než tří set exponátů je označení „pytel“ snad i hanlivé. Najdete zde nadmíru pohodlná ležení pro jednotlivce a páry. Mnohé z nich disponují bavlněným vnitřním prostorem, takže v něm bez nadsázky můžete spát v běžném domácím pyžamu. Nechybí „mumie“ s integrovanými polštáři, rostoucí spacáky pro děti, u kterých maminky malých trampů ocení výborné termoizolační vlastnosti.

Karimatkové království

Karimatek je na Výstavě stanů také spousta. Hlavním trendem, který výrobci tohoto sortimentu aplikují, je opět minimalizace rozměrů ve složeném stavu a nízká hmotnost. Nejnovější produkty jsou vyráběny ze speciální hliníkové fólie. Je lehká, trvanlivá a po nafouknutí zabezpečí dokonalou termoizolaci od země, díky nápadité kombinaci profilovaných vzduchových dutin. Taková podložka izoluje dvakrát lépe, než klasická vzduchem plněná karimatka. Novým požadavkům na komfort odpovídají podložky (snad už matrace) v minimálních výškách 50 – 75 milimetrů, které lépe izolují a zajišťují vynikající tepelnou pohodu ležícího táborníka.

Nábytek vhodný i do obýváku

V expozici firmy OUTWELL je k vidění designově povedený dětský nábytek. Vše
je lehké, skládací a tedy i skladné. Komfortním kouskem je například extrémně polohovatelná židle, ze které jedním pohybem područkami uděláte v mžiku pohodlné lehátko. Najdete zde i plastové (silikonové) skládací nádobí s vysokou životností, které dobře vypadá. Konvici k uvaření vody na čaj či kávu můžete použít na elektrickém i plynovém vařiči a není nezbytně určena pouze pro kempování. Ani sklenice na víno pro přírodní párty není problém. Požadavek na komfort představují třeba vícerežimové lampy a stanová topidla na dálkové ovládání z pohodlí spacáku.

Batoh jako pírko

Firma HUSKY připravila pro své zákazníky novou řadu expedičních ultra lehkých batohů „Ultralight“. Speciálně tvarovaná zádová část z paměťové pěny se uživateli dokonale přizpůsobí a zaručí nebývalý komfort nošení. Pro tyto batohy je charakteristická vysoká variabilita. Množství vychytávek, mezi něž patří různé držáky, sušící kapsy, příprava pro hydrovak, reflexní pláštěnka, boční vstupy a třeba nouzový obrázkový manuál, nadchne snad každého. A odpověď na trendy 2014? Hmotnost takového batohu s užitným objemem 70 litrů je pouhých 1 800 gramů!

Nejdřív na Výstavu stanů, pak teprve pod stan

Potřebujete si dokoupit outdoorové zboží? Zajděte si na Prodejní výstavu stanů a vybavení do přírody do pražských Letňan, která probíhá neuvěřitelné tři měsíce od 31. 5. do 10. 8. 2014. Není nad to si věci vyzkoušet a poradit se s nezávislými odborníky, kteří na ploše 10 000 m² (!)  prezentují celkem 93 outdoorových značek.

Můžete se vydat do populárního spacákového ležení, kde si karimatku či spacák vyzkoušíte či si můžete postavit stan, kterých tu bude stát 300, a to turistických, expedičních i rodinných. Kromě stanů a spacáků zde najdete vše pro kempování, turistiku, sport a volný čas. Právě velký záběr sortimentu i nevídaného množství značek je unikátností této akce, která se letos koná už po 17. V pražských Letňanech tak na tři měsíce vyroste největší showroom s outdoorovým zbožím a výstavní plně vybavený kemp v jednom. Pořadatelé lákají na výhodné nabídky, výstavní slevy a nákupem se navíc můžete zařadit do hry o skvělé ceny jako automobil Peugeot 308 SW na rok zdarma, poznávací zájezd do Mexika a Guatemaly od CK Adventura či skútr Yamaha. O vaše pohodlí se postará skvělá kuchyně Klubu cestovatelů, případné ratolesti si mohou zařádit v dětském koutku. Více na www.vystavastanu.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*