A je to tady. Den, pro někoho očekávaný s nadšením a radostí, pro jiného s obavami či dokonce se strachem. Jak zvládnout poslední školní den a vysvědčení v pohodě a s nadhledem, i když zrovna nesplňuje naše rodičovské představy?

Děti
Zkuste nechat rozhodnutí, jak prázdniny odstartovat, na dětech. Foto: Jan Rybář

Hlavně klid

Pohled na vysvědčení vás může vyděsit a rozpálit do běla. Můžete reagovat unáhleně, s křikem a se slovy, která budou plná zloby, hněvu a zákazů. No a co? To už si stejně nepomůžete. To, jaké vysvědčení bude, mělo dítě, a potažmo i vy, řešit předcházející dny, týdny a měsíce. Teď je důležité zachovat glanc, dítě neotrávit, ale povzbudit a inspirovat k lepším výkonům.

„Každé dítě se těší na začátek prázdnin, tak je zbytečné kazit mu těšení nějakým nepříjemným kázáním. Pokud přeci jenom potřebujete dítěti promluvit do duše, učiňte tak v klidu. Třeba týden před posledním školním dnem. Vysvědčení jsou v tu dobu už stejně napsána, a tak to je ten správný čas se nad známkami společně zamyslet a zvážit, co a za jakých podmínek se dá vylepšit, zda jste schopni pomoci dítěti vy sami, anebo bude vhodné domluvit se třeba na doučování,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík a především maminka čtyř dětí.

Jak to oslavíme?

Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová, Baby Club Juklík. Foto: www.pixpo.cz

Samotný den, kdy dítě přijde domů s vysvědčením, zkuste pojmout slavnostně. U dětí na prvním stupni to platí dvojnásob. Každá rodina má jiné možnosti, jiné názory na to, jak poslední školní den prožívat. „Nemusíte hned myslet na dárky. Malé děti mnohem více ocení čas, který s nimi strávíte. Zkuste nechat rozhodnutí, jak prázdniny odstartovat, na dětech. Ať samy navrhnou, co by je potěšilo. U někoho to může být návštěva zoo, někdo dá přednost promítání filmu, někdo rád mlsá v cukrárně nebo si užije slavnostní večeři, někoho potěší botanická zahrada, ale třeba také návštěva nákupního centra a zakoupení hračky nebo nového trička na prázdniny,“ říká Štěpánka Štrougalová.

Pro někoho ovšem může být svátkem strávit celý den doma a dělat běžně ne tak zcela povolené věci – třeba koukat na pohádku a popíjet přitom svoji oblíbenou limonádu. Nebo trávit celý den v pyžamu a jen tak lenošit. Zkuste proto tentokrát opravdu naslouchat přání dítěte, a ne našeptávačům ve vašem dospělém mozku, kteří radí, co by asi tak bylo vhodné dělat…

Výchova k zodpovědnosti

Určitě je také dobré si uvědomit, že vysvědčení je práce vašeho dítěte. Ono samo by z něj proto mělo být veselé, anebo rozpačité. „Dítě by mělo řešit především své pocity, a ne mít obavy, jak zareagujeme my, rodiče. Jedno je jisté – jakékoliv tresty v den vysvědčení nepřinesou nic víc, než ještě větší odpor dítěte ke škole a k povinnostem se školou spojeným. Naopak pochvala a povzbuzení jsou tou nejlepší motivací.

Pokud vysvědčení není zcela uspokojivé, neukvapte se a pokuste se, aby vaše reakce vyzněla pozitivně. Oceňte hezkou známku nebo předmět, kde došlo ke zlepšení. A pochvalte své dítě za snahu a nezapomeňte mu říct, jak mu věříte a jak jste přesvědčeni, že příště už se jeho snaha na známkách zcela jistě odrazí,“ radí zkušená maminka a trenérka. „Zkuste spolu s dítětem vymyslet program na den, kdy dostane vysvědčení, na nějž se budete každý rok společně těšit a na který bude dítě rádo vzpomínat i v dospělosti (podobně jako na vánoční tradice). Postarejte se zkrátka o to, aby se do dušičky vašich dětí zapsal poslední školní den jako krásný, jedinečný a neopakovatelný.“

10 tipů na originální dárky za vysvědčení

Dětská sada na vyšívání – medvídek: Vyšívací sada pro malé švadleny obsahuje předem nastřižené části filcové látky, vycpávky, jehlu a nitě. Nechybí ani praktický návod. Ideální dárek za vysvědčení zvláště pro tvořivé holčičky. Koupíte na www.skibi.cz za 299 Kč.

Krabička na zkoumání hmyzu: Praktická pomůcka pro malé objevitele přírody. Průhledná krabička s dvojitou lupou, s níž děti můžou pozorovat, kolik mají brouci nohou, jak jsou barevní, jak vypadá list zblízka atd. dalších objevů. Pro začátek je v krabičce uložený plastový pavouk. Prodává www.skibi.cz za 169 Kč.

Klasická dětská hra pinball s motivem leteckého světa: Dostat kuličku do jednoho z důlků, to není tak jednoduché! Pro všechny kluky, kteří by se v budoucnu chtěli stát piloty. Své znalosti si mohou vyzkoušet na této tradiční hře, která je stejně vzrušující jako létání v oblacích! Rozměry hry jsou 13×21 cm, proto je velmi vhodná i na cesty. Koupíte na www.skibi.cz za 149 Kč.

Roztomilá panenka Césaria v medvědím outfitu: Césaria jako malá zabloudila v lese, kde našla medvěda s poraněnou tlapkou. Ošetřila ho, dala mu jméno César a pečlivě se o něj starala. On jí pak za to ukázal cestu z lesa. Od té doby jsou nejlepší kamarádi. Hračka zabalená v krásné dárkové krabici s lesním motivem vyniká kvalitním a nápaditým zpracováním a díky měkkému materiálu se hodí i jako mazlíček do postýlky. Prodává www.skibi.cz za 560 Kč.

Batoh pro malé dobrodruhy: Dětský batoh Deuter Junior 18 l má polstrovaná záda i ramenní tvarované popruhy se postarají o pohodlí, potřebné věci i dětské poklady lze uložit v prostorné hlavní komoře, předních či postranních kapsách. Pro vyšší viditelnost je batoh opatřen reflexními prvky i poutkem na připevnění blikačky. Prodává www.4camping.cz za doporučenou cenu 981 Kč (cena se může změnit, sledujte ji zde: https://www.4camping.cz/p/batoh-deuter-junior/).

Fixy na okna: Při malování na vertikální rovinu, jako je okno nebo zrcadlo, si děti správně uvolní rameno a můžou trénovat psaní velkých čísel a písmen. Sada pěti křídových fixů v zářivých barvách, které se dají snadno setřít suchou utěrkou. Koupíte za 220 Kč na www.aladine.cz

Spacák na (nejen) letní expedice: Spacák Boll Patrol lze prodloužit až o 35 cm a díky tomu jej dítko využije i několik let po sobě. Má anatomický mumiový tvar, nastavitelnou kapuci, zateplený vnitřní límec, vnitřní bezpečnostní síťovanou kapsu na drobnosti a doklady a přidanou izolační vrstvu kolem chodidel a lýtek. Prodává www.4camping.cz za doporučenou cenu 1 399 Kč (cena se může změnit, sledujte ji zde: https://www.4camping.cz/p/spacak-boll-patrol-1/).

Hrad StampoArchitekt: Sada obsahuje 45 ks razítek střech, hradeb, věží, bran, vrat, okýnek a postaviček. Obrázky lze kombinovat do desítek nejrůznějších variací. Součástí balení je i inkoustový polštářek. Koupíte na www.aladine.cz za 550 Kč.

Převlékací panenky, princezny: Revoluční kreativní sada v luxusním balení, z níž děti seskládají 3000 různých variací panenek, v rozmanitém oblečení s různými účesy i doplňky. Panenky se dají pohodlně vybarvit a dotvořit. Koupíte na www.aladine.cz za 550 Kč.

Pitný režim vždy zaručen: Dětská nerezová termolahev Klean Kanteen Insulated Kid Classic  je praktická, tepelně izolovaná dětská lahev o objemu 355 ml z potravinářské nerezové oceli, která se hodí do města i do přírody. Je to navíc zdravá a k životnímu prostředí šetrná alternativa k plastovým a hliníkovým lahvím. Koupíte ji v mnoha barvách na www.skibi.cz za 950 Kč

Tip navíc jako odměna pro děti i pro rodiče: Dětská kniha Podivuhodná robotí expedice od Taťány Rubášové a Jindřicha Janíčka vypráví o průzkumném putování dvou robotů po troskách lidské civilizace. Úsměvné příhody dvou neustále se špičkujících cestovatelů si užijí dospělí stejně jako děti. Komiksově pojatá kniha určená dětem i dospělým, kteří milují humor, dobrodružství a sci-fi. K dostání na www.skibi.cz za 295 Kč.

Zdroj informací: www.juklik.cz, www.skibi.cz, www.4camping.cz a www.aladine.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*