Stále více dam, ale také pánů vyjíždí na wellness víkendy. Zažijte dovolenou plnou relaxace, dobrého jídla a hlavně s tou správnou literaturou.

Rakousko, Malý dobrodruh
relaxujte v krásném Rakousku. Foto: www.bestwellnesshotels.cz

Kdo slyší wellness, většinou ho napadne odpočinek, masáže, rozmazlovací dovolená, svět saun. Média vytvořila jasný image: fešné dámy v bílých koupacích pláštích u hotelového bazénu nebo na kosmetickém lehátku. Je to opravdu wellness?

Ano, wellness může znamenat odpočinek, ale je to daleko více. Celkově vzato je to návod k lepšímu životu. Ale k čemu je ta nejkrásnější wellness dovolená, když se sebou člověk neumí zacházet a když vůbec nevnímá a nedokáže využít svůj potenciál pro skutečnou kvalitu života? 

Každodenní radosti

Na dotaz, co je to vlastně wellness, odpovídá Dr. Donald B. Ardell, jeden z nejznámějších průkopníků hnutí wellness v USA: „Wellness je životní filozofie. Snaha po lepší kvalitě života prostřednictvím vědomého a disciplinovaného životního stylu.

Skutečná wellness je vyjadřována životním nadšením a spočívá v každodenní nové radosti ze své existence, ze své vlastní práce využívání vlastního těla, jeho smyslů a rozumu. Tento druh wellness  však vytváří každý sám a tato „každodenní práce“ je odměněna. Skutečná wellness – já ji označuji jako REAL wellness (zkratka pro Reason, Exuberance, Athleticism a Liberty). Česky: rozum, nadšení a radost ze života, pravidelný pohyb a svoboda – protože nikoho ke zdravému životnímu stylu nelze nutit“.

Real wellness“ tak lze chápat jako filozofii, jako „alternativu k lékařům, lékům a nemocem“. Z pohledu Ardella by se měly prvotřídní lázně stát centry skutečné radosti ze života. Proto se majitelé, provozovatelé a lázeňští manažeři rakouských hotelů skupiny Best Wellness Hotels stylizují do role koučů životního stylu.

A protože je wellness životním stylem napříč generacemi, nabízejí Best Wellness Hotely  specifické služby pro všechny skupiny. Pro sportovce aktivní program, pro unavené  masáže, zábaly, péči o tělo, zklidnění a porozumění. Mladí vyžadují silný adrenalin, módní novinky, technické vymoženosti a pocit vítězství. Starší generace dává přednost vlastnímu klidu, anonymitě a dlouhodobější komplexní péči. Rodiny s dětmi hledají zábavu pro děti s dohledem a volné chvíle bez dětí pro sebe.

Odpočinek s dobrým jídlem

Rakousko, Malý dobrodruh
Vynikající jídlo vám wellness víkend ještě zpříjemní. Foto: www.bestwellnesshotels.cz

Vedle rozsáhlé nabídky sportovních aktivit a lázeňských procedur rozumí šéfkuchař hotelu Theresa v tyrolském Zillertalu pod pojmem wellness také promyšlenou stravu, která odpovídá nejmodernějším zásadám zdravé výživy.

Kuchaři pod jeho vedením kouzlí každodenně důmyslná menu, která jsou nejen pastvou pro oko, ale především skvěle chutnají. Tým používá samo-zřejmě jen zdravé přírodní potraviny, které pocházejí od sedláků z nejbližšího okolí. Více na www.bestwellnesshotels.cz/theresa

Relaxace u krbu

Dovolená je pro mnohé také možnost číst. Vždyť v běžném životě je klidná a dostatečně dlouhá chvilka s knihou absolutní luxus. Nápad Karin Leeb a jejího manžela Martina Kleina chápat četbu jako „wellness disciplínu“ perfektně zapadá do nových, duchovnějších trendů wellness. „Wortreich“ (v českém překladu: výřečný, bohatý slovy) je název nové hotelové knihovny.

Architektura je sice moderní – dřevo, kámen, sklo – ale příjemně útulná. K polehávání zvou pohodlné pohovky, k posezení hluboká křesla. Atmosféru klidu dodává krb, samozřejmě s pravým praskajícím ohněm.

Více než 3 000 titulů ze světové literatury (je tu například i Švejk), aktuální bestsellery i knížky s tématy blízkými filozofii Hochschoberu: štěstí, klid, inspirace, kreativita, příroda a zdraví, encyklopedie i pohádky vybírali osobně Karin a Martin. Více na www.bestwellnesshotels.cz/hochschober

Další informace na www.bestwellnesshotels.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*