Často zaznívá názor, že nejlépe se anglicky naučíte v Anglii, Spojených státech či Austrálii. Není však dobré vyrážet bez pevného jazykového základu. Na zvládnutí cizího jazyka si je navíc dobré vyhradit alespoň několik měsíců, nejlépe však celý rok.

Vzdělávací program Helen Doron English
Vzdělávací program Helen Doron English. Foto: www.helendoron.cz

„Učení angličtiny v cizině je určitě velmi rychlé. Pokud však někdo vyrazí do Anglie či Ameriky bez jakýchkoliv základů nebo jen s chatrnou začátečnickou výbavou, moc se toho nenaučí,“ upozorňuje Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English.

Na učení v cizině je skvělé, že vám jednoduše nic jiného nezbývá než anglický nebo jiný jazyk používat od rána do večera. Pravidelné mluvení v různých životních nebo pracovních situacích přináší rychlé pokroky. Nejlepší je být v zahraničí sám, když má člověk s sebou partnera, kolegu nebo kamaráda, komunikuje často v češtině a ochuzuje se o příležitost vylepšit druhý jazyk.

Bez dobrých základů je však lepší do ciziny za jazykovým zlepšením nevyrážet. „Když se nebudete schopni hned po příjezdu zapojit do základní konverzace a probrat s místními počasí, cestu do města nebo nezvládnete rozhovor o své rodině či zemi, nebudou vaše začátky jednoduché,“ uvádí Lucie Bechná. Očekávaný každodenní kontakt s živým jazykem tak může hned od počátku získat trhliny.

Řešením může být návštěva jazykových kurzů v místě pobytu. To už však přicházíte o čas, který můžete věnovat zdokonalování jazyka v hovorech s místními lidmi. Lepší si je proto přivést základy angličtiny s sebou z Česka.

A za jak dlouho lze jazyk v cizině zvládnout tak, aby se člověk nebál pustit do obvyklé konverzace? Po několika týdnech v Británii či Spojených státech začnete rozumět většině toho, co uslyšíte. Pokud nemáte ostych z mluvení, významné zlepšení v aktivní konverzaci ucítíte po několika měsících. Půlroční pobyt už znamená, že budete mluvit hodně plynule, stále se ještě však budete dopouštět mnoha chyb. Chybování však nevadí. Lepší je mluvit a dopouštět se nepřesností než mlčet.

Když budete v cizině tři čtvrtě roku, budou už se vám zdát sny v novém jazyku a také hlava začne „přemýšlet“ anglicky. Zvládnout cizí řeč na vysoké úrovni trvá obvykle alespoň jeden rok. V dalším období už dochází jen k prohlubování slovní zásoby.

Samostatnou kapitolou je získání správné výslovnosti. „Lingvistické studie ukazují, že akcentu už se většinou nezbaví ti, kteří začnou s výukou jazyka v pozdějším věku. Proto je nejlepší začít s angličtinou co nejdříve – už jako dítě,“ doporučuje Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English.

Helen Doron English v Česku

Vzdělávací program Helen Doron English (HDE), jehož výhradním distributorem v ČR je společnost ANGLIČTINA pro DĚTI s.r.o., je již více než 30 let úspěšně využíván ve více než 35 zemích světa a je určen dětem od 3 měsíců do 19 let.

Kurzy Helen Doron English jsou založeny na stejném principu, na jakém se děti učí svůj rodný jazyk. Díky opakovanému poslechu podkresových nahrávek a pozitivní podpoře při upevňování svých jazykových znalostí se děti angličtinu učí stejně přirozeně jako svou mateřštinu.

Program Helen Doron English čítá 10 let návazné výuky pro mladší děti a další 4 roky výuky pro náctileté.

Výukové materiály zahrnují mimo jiné řadu online aktivit: online herní portál, exkluzivní YouTube kanál, vlastní rádiové vysílání, hry v mobilních zařízeních apod.

V České republice se metodou Helen Doron vyučuje od roku 2004. První ze vzdělávacích center bylo otevřeno v září 2004 v Opavě a v současné době do něj dochází asi 280 klientů. V rámci celé republiky společnost ANGLIČTINA pro DĚTI s.r.o., coby Master Franchisor, spravuje více než 80 poboček, do kterých aktuálně dochází asi 7200 studentů. Další děti pak navštěvují speciální kurzy v mateřských a základních školách. V celé republice tak chodí do kurzů okolo 8200 dětí a studentů. V meziročním porovnání se daří navyšovat počet studentů HDE o 7 až 11 procent.

V rámci studia v jazykových školách Helen Doron English mohou účastníci kursů absolvovat cambridgeské zkoušky. V roce 2018 získala česká výuková centra Helen Doron English od společnosti Cambridge AssessmentEnglish za kvalitu a celkovou úroveň prováděných zkoušek nejvyšší možné hodnocení „Excellent“.

Více na www.helendoron.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*