Máte rádi dlouhé procházky v alejích, ale blízko vašeho domova se žádné nenacházejí? Chtěli byste to změnit? Pak máte možnost zapojit se do kampaně sdružení Arnika, která usiluje o větší ochranu alejí i stromů v krajině a ve městech.

Alej roku, Malý dobrodruh
Alej Josefa Suka v Křečovicích usiluje o titul Alej roku 2012. Foto: Robert Nečas

Alej Josefa Suka v Křečovicích soutěží o titul Alej roku 2012. Lipové stromořadí vedoucí k mohyle skladatele je připomínkou kulturních tradic obce Křečovice a jejího okolí. Podle dostupných informací bylo vysazeno k 20. výročí založení republiky v roce 1938. O titul soupeří s dalšími 68 alejemi. „Dát hlas jí můžete na www.arnika.org,“ řekl křečovitý starosta Robert Nečas.

Kácení nehrozí!

„Sukova alej ke Křečovicím historicky patří a nikdy jsme neuvažovali o tom, že bychom ji vykáceli. Naopak jsme jí letos dopřáli ozdravnou kúru.  A protože výsledný efekt je velice pěkný, přihlásili jsme alej do soutěže Arniky,“ dodal starosta.

Procházka alejí

Alej se 17 lipami a osmi ořešáky v minulosti vysadili žáci místní obecní školy za pomoci hasičů. Stromořadí dlouhé přibližně 90 metrů v současnosti tvoří 22 vzrostlých lip. Jsou vysazeny po obou stranách zpevněné živičné cesty vedoucí k mohyle skladatele Josefa Suka. Mezi stromy jsou umístěny památné kameny s vytesanými jmény okolních obcí a připomínkami skladatelových děl. Alej je vyhledávanou procházkovou trasou místních obyvatel.

Alej Josefa Suka

Obec Křečovice má zájem o udržení svého majetkového a kulturního dědictví. A jeho součástí je i Alej Josefa Suka, která si podle Roberta Nečase zaslouží péči. Pracovníci odborné firmy, sdružení Halík – Chromý, proto stromořadí ošetřili, odstranili suché, poškozené a odumírající větve a opravili starší rány a řezy. Náklady dosáhly necelých 40 000 korun a výrazně je snížilo to, že úklidové práce obec zajistila ve vlastní režii.

Zachraňme stromy!

Soutěžní anketa Alej roku je součástí kampaně sdružení Arnika nazvané Zachraňme stromy!, která požaduje větší zákonnou ochranu alejí i stromů v krajině a ve městech. Petici podpořilo více než 31 tisíc lidí a i díky tomu se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Do prvního ročníku ankety Alej roku se loni zapojilo 53 stromořadí a hlasovalo v ní 5288 občanů.

Více informací na www.arnika.org.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*