Sjede se celá vaše rodina na Velikonoce a nevíte, čím všechny členy pohostit? Zkuste něco zdravého a hlavně osvědčeného. Výživový specialista Martin Škába pro vás vybral 8 rychlých receptů na zdravé chlebíčky, se kterými budete za hvězdy.

Jídlo, Malý dobrodruh
S těmito chlebíčky se nemusíte bát, že přiberete. Foto: www.skaba.cz

„Velikonoce, Vánoce, ale taky nejrůznější oslavy se jen těžko obejdou bez chlebíčků a jednohubek. Ty ale bohužel bývají často velmi tučné, zatěžují naše střeva a podporují rozvoj civilizačních chorob jako je cukrovka, srdečně cévní choroby a různé druhy rakoviny,“ říká výživový specialista Martin Škába, který vybral 8 osvědčených a rychlých receptů na zdravé party delikatesy.

Brokolicové trojhránky

Celozrnný žitný chléb s chia semínky rozkrájíme na trojhránky nebo obdélníky. Namažeme je brokolicovou pomazánkou, posypeme konopným semínkem, položíme na ně kousky papriky a rajčete. Přidáme uzený tempeh nakrájený na malé plátky. Posypeme nadrcenými vlašskými ořechy.

Chlebíček s vaječným nářezem

Celozrnný žitný kváskový chléb nakrájíme na Vámi zvolený tvar, namažeme kozím pažitkovým sýrem, posypeme rozdrceným lněným semínkem, přidáme kousek věnečného nářezu, přidáme zeleninu (paprika, rajče, okurka, dle oblíbenosti) a nakonec posypeme několika najemno nakrájenými mandlemi.

Tofu trojhránky

Žitný celozrnný knäckebrot nakrájíme na trojhránky, slepíme je dohromady fazolovou pomazánkou, nahoru dodáme lžičku kozího bílého jogurtu, a pak položíme tofu s mořskou řasou, přidáme kousky oblíbené zeleniny a posypeme nadrcenými para ořechy.

Rohaté trojhránky

Rýžové chlebíky rozkrojené na trojhránky spojíme k sobě kozím pomazánkovým sýrem, naneseme pomazánkový kozí sýr i na horní část, posypeme nastrouhaným uzeným tempehem, posypeme konopným semínkem a přidáme kešu oříšek, papriku a okurku.

Sladký chlebíček

Kukuřičný chlebíček rozkrojíme na půlky, posypeme kokosovým máslem (je tuhé při pokojové teplotě, takže spíše posypat než namazat), přidáme kousek hořké 90 % čokolády, ozdobíme kouskem kiwi, hroznovým vínem a posypeme nadrcenými mandlemi.

Zdravý salámový chlebíček

Celozrnný žitný chléb s chia semínky lehce namažeme sojovou majonézou, přidáme sojový salám, papriku, rajče, okurku, nahoru dáme konopné semínko a nastrouhané kešu oříšky.

Trojhránky s medailonkem

Rýžové chlebíky rozkrojené na trojhránky spojíme k sobě cizrnovou pomazánkou, položíme na chlebíček tofu medailonek rozkrojený na půlku, přidáme zeleninu dle oblíbenosti, posypeme nadrceným lněným semínkem a přidáme para ořech.

Česneková pochoutka

Celozrnný žitný chléb s chia semínky lehce namažeme česnekovou rostlinnou pomazánkou, na to položíme uzené tofu, vaječný nářez s mořskou řasou, přidáme kešu oříšek, ozdobíme okurkou, cherry rajčátkem a posypeme nadrceným lněným semínkem.

Použité suroviny a pomazánky jsou běžně dostupné v prodejnách se zdravou výživou.

Více receptů na www.skaba.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*