Všechno je tady blízko, přesto půjčení kola asi neodoláte. Stejně tak jako poležení uprostřed městkého parku v plavkách. Obklopeni nádhernými památkami, hospůdkami, muzei a svěžím mořským vzduchem. Do dánské metropole navíc nyní dojedete pohodlnými autobusy Business Class Eurolines!

Text: Zuzana Rybářová, Foto: Jitka Kurellová

Kodaň Malý dobrodruh
Kodaň je pozitivní město, k čemuž přispívá i její zajímavá a barevná architektura.

1. Milujte královnu!

Markéta II. vládne Kodani více než 40 let a její poddaní ji – zcela bez nadsázky – zbožňují. Vedle svého otce, krále Frederika IX., stanula ve Státní radě už v 18 letech. Stihla však vystudovat politologii, filosofii archeologii na univerzitách v Kodani, Cambridge, Hampshire, Londýně a v Paříži. Právě tam se seznámila se svým budoucím manželem, francouzským diplomatem a zároveň hrabětem Henrim de Monpezat. Stejně kosmopolitní jsou ve svých vztazích i jejich synové: nejstarší našel manželku v Austrálii, další nejprve v Hongkongu a po rozvodu šel – po vzoru matky – do jistoty v podobě francouzské dívky.

Ale zpět ještě k Markétě II.: Plynně mluví švédsky, anglicky, francouzsky i německy a z těchto jazyků do Dánštiny překládá knihy.. Kromě toho se věnuje výtvarnému umění v mnoha podobách: malbě, knižním ilustracím, litografii, tká gobelíny, navrhuje divadelní kostýmy… Není se čemu divit, že ji její Dánové milují. A dokonce tolerují její celoživotní vášeň, kterým je kouření. Od roku 2008 sice nemá povoleno věnovat se své neřesti na veřejnosti, přesto kamkoliv prý přijde, je nachystáno malé umělecké dílo, jež se dá jednoduše použít jako popelníček.

Čínská věž, Kodaň, Malý dobrodruh
Budova burzy a její věž, která je obmotány čtyřmi draky symbolizují obchod s Čínou. I dnes je všude kolem rušno.

2. Historická Tour de Kodaň

Výstavní památky, honosné paláce, antické fontány, ale také budovy, které jsou považovány za soudobé architektonické skvosty – to všechno najdete pěkně vedle sebe na východním pobřeží ostrova Sjælland a na ostrově Amager, na nichž se Kodaň rozkládá. Ve městě samém žije asi půl milionu obyvatel a ve všudypřítomných stojáncích najdete minimálně stejný počet kol. A kam se na nich vydat? Určitě k soše Malé mořské panny, která se z moře tyčí na Dlouhé promenádě (mimochodem kousek odsud se můžete slunit na písečné pláži a vykoupat se). Kousek od ní se ocitnete v antice u fontány bohyně Gefiony, za chvíli u zimní královské rezidence Amalienborg, parlament naopak sídlí v několikrát vyhořelém Christiansborg a konečně vyhlášené dánské poklady včetně těch korunovačních naleznete v Rosenborgu.

Když trochu šlápnete do pedálů, v centru v úžasu stanete před 127 metrů vysokou budovou Burzy z roku 1640 ve tolik typickém stylu holandské renesance z červených cihel a s věží, kolem níž se obtáčejí čtyři draci – symboly to někdejšího výnosného obchodu s Čínou.

A čelist zvedejte pomalu, protože kousek odsud stojí Černý diamant, unikátní moderní královská knihovna a impozantní modernistická stavba Královské opery.

Malá mořská víla, Malý dobrodruh
Postava Malé mořské víly je snad nejfotografovanější sochou na světě. Málokdo však ví, že její předlohou byla sochaři Edvardovi Eriksenovi jeho milovaná žena.

3. Kodaňská ekopohoda

Čím je však Kodaň zcela jedinečná, je její atmosféra naprosté svobody. Ano, pravidla zde platí – zejména pro cyklisty, kteří zde mají mnohem více vyznačeného prostoru než pěší, ale posuďte sami, kde byste byli svědky něčeho podobného: ve čtvrti zvané Christianshaven vznikl v roce 1971 samostatný stát Christiania, do něhož se přestěhovalo více než tisíc Květinových dětí z celé Evropy. A žijí zde dodnes. Vy se sem můžete podívat, ale bez foťáku, ven se smějí vynášet jen zážitky. A že jich je! Nesmí se sem vjet auty, nesmí se rušit, běhat, za to zde mají vlastní hymnu i vlajku a platí zde trochu jiný řád. Nad přítomností hašiše ani marihuany se nikdo nepohoršuje a každoročně sem půl milion turistů míří právě za touto vůní – zážitek je ovšem i to projít si celé poměrně rozsáhlé městečko se zarostlýma zahrádkami, pouličními restauracemi, školou, muzei a hlavně se potkat s obyvateli Christianie.

4. Muzea, ve kterých se bavíte

Statens Museum for Kunst, to je dánské národní muzeum. Nečekejte však jen jedno vzácné umělecké dílo za druhým. Ano, najdete zde vystavených přes 9 000 maleb a soch (v depozitáři muzea jich prý ale je kolem 300 000!) vyhlášených italských, holandských, německých a mnohých dalších mistrů, ale především: seznámíte se s díly dánských umělců, a to jak těch minulých, tak i současných. S krásnou historickou budovou je totiž mostem propojena moderní prosklená budova skrývající unikátní interaktivní kousky: umělecké videoklipy, krátké filmy a mnohé další. V kryté ulici mezi oběma budovami se pak konají koncerty a taneční vystoupení. A pozor! Tohle je jedno z muzeí, kde se nebudou nudit ani vaše děti – mají pro ně připravený bohatý doprovodný program a jsou zde interaktivní zábavné expozice určené pro děti.

smorrebrod, Malý dobrodruh
Tradiční dánský pokrm je „smorrebrod“ – obložený sendvič nejrůznějšími rybičkami a salátem.

Pokud máte rádi skandinávskou architekturu, udělejte si čas na prohlídku Centra dánského designu. Jak je jeho dobrým zvykem, najdete zde totiž jak spoustu krásných věcí na koukání, tak i spoustu užitného umění, které vás jistě hezky inspiruje. A pozor: v muzejní kavárně mají po celém světě vyhlášený tradiční pokrm „smorrebrod“, což je obložený sendvič nejrůznějšími rybičkami a salátem.

5. Kodaň s dětmi

Hlavní město dánská je vyloženě město pro děti. Myslí na ně všude: takové množství dětských atrakcí, pouličních divadýlek, obsáhlých menu v restauracích i při dopravě, kdy každé druhé kolo má cyklosedačku či přídavný vozík. Doslova rájem pro nejmenší je však zábavní park Tivoli. Nechodí sem ale jen rodiny s dětmi, ale i dospělí. Je to nejstarší park svého druhu v Evropě – v roce 1843 ale vznikl jako místo pro romantiky s lucernami schovanými ve stromech. Těch je tady dnes už prý více než 100 000 a večer osvětlují velké množství restaurací (údajně 32) a nesčetně pódií pro hudebníky a herce (jedinečné je zdejší divadlo pantomimy s historií od roku 1874). Více než 4 miliony turistů sem však každoročně míří právě za třemi desítkami pěkně divokých atrakcí od střelnic, horských drah včetně té „ďábelské“, na krásným výhledem ze Zlaté věže, kdy na město shlížíte z výšky 40 metrů nad zemí, přičemž se ještě točíte na obrovském řetízkovém kolotoči a ti zcela otrlí se vydávají na atrakci zvanou Volný pád, kdy si sednete na lavici, vyjedete do výšky 40 metrů a pak už jen padáte, jak to gravitace dovolí a chce…. Park se otevírá každý rok v polovině dubna a zavírá koncem října. Více o zábavě s dětmi v Kodani najdete zde https://www.elines.cz/cz/akvarium-kodan.

Doprava do Kodaně: Autobusy Eurolines míří 3x denně, dospělá zpáteční jízdenka vyjde na 2 630 Kč, sleva 50 % pro dítě do 12 let. Cesta trvá 12 hodin, můžete však jet nočním spojem, jezdí se sem linkami Business Class, které skýtají větší pohodlí co se týká prostoru na délku nohou, šířku postavy, wifi je zdarma a občestvení a voda v ceně. Online rezervace a více informací na www.eurolines.cz

Tip na ubytování: Velice příjemné a cenově dostupné je ubytování v Hotelu Windsor, který najdete leží jen několik minut od vlakového nádraží i stanice metra (Nørreport). Pokoje jsou vybavené TV, umyvadlem, wifi je zdarma, sprchy, toalety a kuchyňka hned vedle. Ke všem památkám v centru to máte doslova pár minut a naproti hotelu je vyhlášený krytý trh  Torvehallerne s typickými dánskými potravinami.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*