S místy pro děti, kde se cvičí, se v poslední době roztrhl pytel. Jak si mezi nimi vybrat? „Cvičení s dětmi musí být postaveno na odborné metodice a odehrávat se v prostředí, které je pro ně připravené a správně vybavené. Neprofesionálním místům i přístupu se raději vyhněte – dokážou udělat více škody než užitku,“ varují odborníci.

Monkey´s Gym - cvičení dětí
Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Foto: www.monkeysgym.cz

„Představu tělocvičny, do které jsme jako děti chodili, má většina z nás spojenou s tvrdou parketovou podlahou, žebřinami na stěnách a kruhy visícími ze stropu. I v takových místech se dnes cvičí, ale hravější a barevnější prostředí děti více baví i motivuje a rodiče zase ocení bezpečnější prostory,“ říká Kristýna Přibylová, zakladatelka jedněch z prvních tělocvičen pro děti u nás, a radí soustředit se při jejich výběru na těchto 7 věcí:

1. Bezpečnost je priorita

Místo určené pro cvičení miminek, batolat a předškolních dětí by nemělo být posilovnou ani mateřským centrem, kde se vždy musí skloubit aktivity pro různé věkové kategorie. „Prostor vyhrazený pro cvičení dětí by měl sloužit výhradně jim a být jim přizpůsoben na míru jednak proto, aby byl pro děti motivující, a také proto, aby se v něm cítily bezpečně a nedocházelo ke zbytečným úrazům. Povrch je nutné volit vyměkčený, aby ochránil dětské klouby při dopadech i případném pádu. Pro bezpečnost je důležité i dostatečně intenzivní osvětlení a v rámci prevence úrazů důraz na měkké ochranné prvky u tvrdých hran a samozřejmě na kvalitní doskokové plochy. Veškeré nářadí a prvky musí splňovat ta nejpřísnější kritéria pro cvičení malých dětí. Nicméně i přes tohle všechno je nutné, aby zkušení lektoři neustále dbali na správnou dopomoc při cvičení a hlídali, aby si malí sportovci nesprávným pohybem neublížili,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym, které fungují v České republice od roku 2012.

2. Hravé prostředí

Prostředí, ve kterém se děti pohybují, velmi ovlivňuje jejich psychiku. Barevná výmalba, zajímavé pomůcky, oblíbené dětské motivy, to vše přispívá k tomu, aby se na cvičení těšily a měly radost z pohybu. „Často slyšíme děti říkat, že jdou cvičit „za opičkou“ – těší se, že opět uvidí naši „Lolu“, která je provází na mnoha obrázcích a někdy přijde mezi ně i ve formě maskota v životní velikosti. Taková motivace je samozřejmě nejlepší a barevné prostředí se spoustou zajímavých pomůcek k tomu také přispívá,“ konstatuje Kristýna Přibylová.

Monkeys Gym děti
Cvičení na bedně děti neskutečně baví. Foto: www.monkeysgym.cz

3. Dostatek místa pro pohyb i fantazii

V profesionální dětské tělocvičně by měl být vždy dostatek místa pro bezpečnou a přitom zábavnou výuku. „Náš prostor je vytvořen přímo dětem na míru a je zárukou, že se naučí novým dovednostem mnohem rychleji a budou na lekce i z nich odcházet nadšené. Malí sportovci u nás najdou každý týden trochu jinou opičí dráhu, na které se mohou dosyta vydovádět. U menších dětí je velmi oblíbené cvičení s padákem, prolézání tunelem nebo třeba cviky na žebřinách. Ty starší se pak pokaždé těší na to, jaké nové cviky na nářadí jsme pro ně připravili. Všichni bez rozdílu pak milují pohybové hry, které hrajeme na každé lekci, a naši speciální mini-olympiádu,“ jmenuje lektorka nejoblíbenější aktivity.

4. Nářadí šité dětem na míru

Mnohé podle odborníků napoví nejen čistota prostředí, ale také speciální cvičební prvky. Pro děti není ideální cvičit na nářadí určeném pro dospívající nebo dospělé. Základem všeobecné pohybové přípravy je gymnastika a kvalitní dětské tělocvičny by tak měly být vybaveny opravdovým gymnastickým nářadím, které je však vyrobeno dětem na míru. „Chybět by neměla kladina, žebřiny, bradla, trampolína, švédská bedna ani lavička. Vše přizpůsobené tak, aby to vyhovovalo potřebám a pohybovým dovednostem dětí. Díky tomu, že naše tělocvičny všechny tyto prvky mají, mohou malí sportovci pravidelně trénovat na nářadích, s nimiž se obvykle jinde nesetkají,“ podotýká Kristýna Přibylová.

5. Speciální metodika

Lektoři by měli být odborně vzdělaní, zkušení a při výuce se řídit správně sestavenou metodikou. „My v Monkey’s máme k dispozici námi vytvořený a léty osvědčený koncept pohybové všestrannosti, který plně respektuje správný psychomotorický vývoj i individuální potřeby dětí a zahrnuje vše, co si musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. Díky tomuto konceptu dosahujeme u malých sportovců plynulých pokroků v pohybovém vývoji, zatímco oni mnohdy díky hravému přístupu ani nepoznají, že se něco učí. Trénink každé lekce probíhá s respektem ke každému dítěti a přitom je jednotný tak, abychom zajistili opravdu všestranný rozvoj sportovních dovedností,” upozorňuje odbornice.

Cvičení s měkkými míči děti baví a je vhodné už pro miminka (Foto: www.monkeysgym.cz)

6. Omluvy a náhrady lekcí bez problémů

U dětí se často stává, že onemocní a lekci si nemají jak nahradit. O profesionalitě dětských pohybových kurzů hovoří tedy také systém omluv a náhrad lekcí. „Omluvy si mohou klienti u nás udělat pouhé 2 hodiny před lekcí – nehrozí tedy, že když se dítko ráno vzbudí s horečkou, o svoji lekci přijdou. Pro náhrady pak máme v průběhu celého týdne, tedy i o víkendu, velké množství možností – dítko může přijít do jiné lekce ve své kategorii, na náhradu může přijít jeho sourozenec i do jiné věkové kategorie, může si s sebou přivést kamaráda, když má náhradních hodin víc, nebo si je vybrat v lekcích hravého cvičení, kde děti cvičí bez lektora, pouze s rodiči. Snažíme se, aby rodiče měli co nejvíce možností, jak si omluvené lekce vybrat a nahradit,“ doplňuje Kristýna Přibylová.

7. Baby-friendly prostředí

Samozřejmostí by měl být nejen individuální přístup, ale také malé skupinky a celkově baby-friendly prostředí. Tělocvičny v Monkeyˈs Gym jsou vždy prosklené a rodiče tak mohou sledovat své děti a jejich pokroky, zatímco si objednají něco dobrého k pití. K aklimatizaci dětí po cvičení slouží útulný dětský koutek. Vítáni jsou také sourozenci – ti starší i ti mladší. Samozřejmostí je pak vybavení pro ohřev jídla a nakrmení dětí, přebalovací pult, dětské židličky i drobné občerstvení pro případ, že si doma zapomenete oblíbenou svačinku.

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Tip: Cvičení na zkoušku zdarma

Monkey´s Gym nabízí rodičům (a především dětem) možnost vše si na místě vyzkoušet při lekcích „hravého cvičení“ v tzv. otevřených hodinách, které jsou vyhrazeny pro volné cvičení a dovádění dětí a rodičů. Můžete na ně přijít bez předchozí rezervace – pouze je nutné si telefonicky ověřit aktuální dostupnost v den a čas, kdy se sem chystáte. Zkušený lektor vás na začátku hodiny seznámí s vybavením tělocvičny a cviky, které mohou děti na jednotlivých nářadích provádět, pomůže s případnou organizací sportovních her nebo ukáže správnou asistenci při provádění jednotlivých cviků. Koncept „hravého cvičení“ není přesně stanoven a řídí se čistě jen tím, čemu se spolu se svými dětmi chcete věnovat. Monkey’s Gym najdete na čtyřech místech v Praze – v Galerii Harfa na Praze 9, v centru Juklík na Praze 5, v OC Šestka na Praze 6 a ve Westfield Chodov na Praze 4. Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*