„Maminky, neporadíte, kam vyrazit s ročním a tříletým dítětem?“ Podobné dotazy denně zaznívají na mateřských portálech a ve facebookových skupinách, kde ženy na rodičovské dovolené zkoušejí najít zajímavý, a hlavně zábavný program pro své ratolesti i pro sebe – tzv. PLAYDATES. V poslední době tak roste zájem o sportovní aktivity a zejména o lekce plavání s dětmi, které jsou podle rodičů pro tuto aktivitu ideální.

Baby Club Juklík - bazén
Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Foto: www.juklik.cz

Pod pojmem PLAYDATES, který v českém jazyce čím dál více zdomácňuje, si můžeme představit zábavné setkávání dětí s kamarády, kdy si mohou hrát i se něčemu zajímavému naučit. A v ideálním případě se při něm nebudou nudit ani rodiče…

„Trávit celý den s dítětem sama doma může být někdy vysilující jak pro rodiče, tak i pro samotné dítě, které by se mělo sociálně integrovat. Domlouváme si proto s jinými maminkami PLAYDATES, kdy si děti stejného věku hrají, učí se, že hračky nejsou pouze jejich, seznamují se se svými vrstevníky a zkoušejí s nimi komunikovat. Nejde pouze o to, jak „zabít“ dlouhou chvíli, ale chceme dětem pomoct v rozvoji jejich sociálních a emocionálních dovedností. Často není ideální setkávat se v domácím prostředí. Nejenže tomu všemu předchází maraton úklidu, abyste si neutrhli ostudu, ale přece také chcete konečně vyrazit i někam mezi lidi. PLAYDATES jsou hezké a přínosné chvíle pro všechny,“ říká Jana Lhotová z Prahy, maminka ročního Toma a tříletého Ondry.

Plavání s dětmi jako populární aktivita na PLAYDATES

Rodiče s dětmi tak vyrážejí na nejrůznější místa, kde pořádají zajímavé programy pro děti. A nejedná se jen o kavárny, dětská centra a herny, ale také o sportovní prostory určené nejmenším – v poslední době jsou oblíbenými PLAYDATES zejména lekce plavání pro děti.

„Tento trend jsme zaznamenali ještě dříve, než se dostal do povědomí veřejnosti pod termínem PLAYDATES. Na naše kurzy plavání spolu často docházejí maminky–kamarádky se stejně starými dětmi a lekce jsou pro ně přínosně stráveným časem, kdy se baví všichni, protože se jedná o společenskou aktivitu s velkým zdravotním přínosem. Kromě toho, že se jedná o zábavnou činnost, kterou nejmenší zpravidla milují, získávají tak i dovednosti potřebné k bezpečnému pohybu ve vodě. Pohybem ve vodě děti posilují svaly, rozvíjejí svou motoriku a rovnováhu,“ říká Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra Juklík, která patří k zakladatelům a velkým propagátorům kojeneckého plavání v České republice.

Děti se navíc při společné lekci nechají úspěchem druhých velmi rychle strhnout, což je pro ně významným hnacím motorem. Pomůže to hlavně těm, kteří si zprvu ve vodě nejsou zcela jistí. Tím, že vidí své kamarády, jak si vodu užívají, stávají se hned odvážnějšími.

„Taková návštěva lekce plavání s dětmi může být zábavnou aktivitou klidně na půl dne – zejména v případě, kdy je součástí plaveckého centra herna. Zázemí pro patřičné usušení a aklimatizaci by měl mít každý klub, protože je nutné, aby dítě po koupání zůstalo v teplé místnosti minimálně 30 minut, v zimním období až 60 minut. Vybavená hezká herna je pak obrovským bonusem, stejně jako kavárna, kde si spolu maminky mohou dát dobrou kávu, nějaký koláček, a děti si zatím mohou ještě hezky hrát,“ dodává Štěpánka Štrougalová s tím, že součástí plaveckého centra Juklík je dokonce i zahrada s mnoha atrakcemi pro děti, aby v příznivém počasí mohly trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu.

Plavání v juklíku, Malý dobrodruh
Volné plavání si s dětmi užijí i rodiče. Foto: www.juklik.cz

PLAYDATES s maximálním komfortem

Maminky vybírají pro svá PLAYDATES místa, kde se zabaví nejen děti, ale kde i ony budou mít maximální komfort při péči o ně. „Pokud s dětmi vyrážíte mimo domov, chcete vědět, zda je na daném místě vhodné zázemí: Dají se děti přebalit? A co krmení, jsou k dispozici dětské židličky, aby si dítě mohlo dát svačinu? U sportovních aktivit, hlavně pak u lekcí plavání řešíme, jak je například vybavená šatna pro převlékání. Představa, že do ní přijdete s mokrým dítětem, a nemáte ho kam odložit, protože zrovna jiná maminka obsadila jediný dostupný přebalovací pult, je děsivá,“ dodává maminka Toma a Ondry, Jana Lhotová.

Rodiče by si tak pro své PLAYDATES měli zjistit maximum informací, aby se společně strávený čas nestal noční můrou.

„Maminkám se snažíme dopřát všemožný komfort, aby pro ně bylo plavání s dětmi potěšením, a ne stresovou situací. Naše šatny jsou vybaveny dostatečným množstvím přebalovacích pultů, fénů, dětských nočníků a také ohrádkou, kam mohou své již osušené ratolesti na chvilku odložit, a samy se v klidu obléknout,“ vyjmenovává příjemné rodičovské benefity plaveckého centra Juklík Štěpánka Štrougalová a rodičům doporučuje – zjistit si před návštěvou plaveckých klubů například i to, zda jsou v bazénu k dispozici další prvky, jako třeba skluzavky, vodní hračky, lehátka a další pomůcky, aby své ratolesti zabavili a užili si společné chvíle na maximum.

„Bez impulsů se děti brzy začnou nudit, proto na našich bazénech necháváme všechny zábavné a barevné pomůcky i při volných hodinách, stejně jako při organizovaných lekcích plavání. Volné hodiny totiž představují ideální formu nárazových PLAYDATES, protože jsou volně přístupné veřejnosti a ocení je tak především ti rodiče, kteří s dětmi z nějakého důvodu nemohou docházet na pravidelné lekce plavání s instruktorkou. Takto si jen telefonicky zjistí, zda je v daném termínu volné místo pro ně a třeba i pro kamarádku s dítětem, a užijí si spolu krásný čas,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Plavecké centrum Juklík je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Provozuje několik vlastních bazénů, které jsou proslulé špičkovou kvalitou vody, vybavením i perfektním zázemím pro pobyt rodin s

malými dětmi. V kurzech (skupinových i individuálních), které vedou zkušení trenéři, se děti naučí nejen dobře plavat, ale i se chovat bezpečně u vody. Plavecké centrum Juklík nabízí i aqua-aerobic pro dospělé, zábavné a vzdělávací aktivity. Velký zájem je také o nevedené volné hodiny a rodiče vítají i prostor pro dětské narozeninové oslavy. Více na www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*