Chystáte se s dětmi poprvé na lyže? Jak na to, aby bylo učení zábavou, vám poradí Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík a zkušená maminka čtyř dětí.

Baby Club Juklík - lyžování
Lyžování má být především zábava. Foto: www.juklik.cz

1. Začněte na běžkách a z mírných kopců

„I když je rodič ortodoxní sjezdař a na běžkaře se dívá trochu spatra, doporučuji začít s dítětem na běžkách. Dostane tak podstatně rychleji pocit skluzu a osvojí si předozadní rovnováhu. A stačí chodit a sjíždět na běžkách mírné kopce. Bez pluhu! A pro obrovskou škálu her vám stačí kousek zasněžené plochy. Legrace si užijete dost a dost a výuka jde tak nějak sama,” říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík s tím, že lepší je začít s dítětem lyžovat na jaře, kdy je již tepleji a obecně bývá lepší počasí. Pozor ale na odpolední stavy sjezdovek. Bývají už pokryté těžkým firnem.

2. Malý vlek, taky vlek, namažte, a hůlky nechte doma

Začněte s dítětem jezdit na malých dětských vlecích. I jízdou na lyžích směrem vzhůru dítě vlastně trénuje. A nezapomeňte na to, že i když se dítě na lyžích teprve učí a vlastně nic neumí, má mít namazáno – na zoxidované drhnoucí skluznici pocit skluzu nezíská. Co ovšem doma naopak zapomenout můžete, jsou hůlky – ty jsou dítěti na sjezdovkách jenom na obtíž.Baby Club Juklík - lyžování

3. Ukázka je víc než slova

Dítě se vždy nejlépe učí názornou ukázkou. Cílená ukázka je vždy efektivnější než jakékoliv vysvětlování. Na dítě ale mluvte jeho řečí. Zapomeňte na slova „doleva, doprava…“. To dítě při jízdě nedokáže zpracovat. V klidu si společně vysvětlete, jaké pojmy budete používat. Pravděpodobně to bude „k lanovce, k lesu…“ A zbytečné jsou i rady typu „větší vertikální pohyb”… Zvolte zkrátka názvosloví přiměřené věku svého dítěte.

4. Odborníci jsou nad zlato

Pokud sami neumíte opravdu dobře lyžovat, nesnažte se dítěti radit, a svěřte ho raději do rukou profesionálů.

5. Lyžování je především zábava!

Když dítě hlásí, že už ho lyžování nebaví, hned trénink přerušte a běžte třeba stavět sněhuláka. Broušení svahů a chlubení se, kolik toho, kdo nalyžoval, začíná až tak od 13 let.

Baby Club Juklík - Štěpánka Štrougalová
Baby Club Juklík – Štěpánka Štrougalová

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na blog.juklik.cz

Zdroj informací: Baby Club Juklík, www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*