Injekcí se bojí jak děti, tak i řada dospělých. Dnes se však bát už nemusíte. Očkování prostřednictvím mikroinjekcí vám zaručí rychlou a hlavně bezbolestnou proceduru.  

Očkování, Malý dobrodruh
Při očkování mikrojehlou můžete strach nechat doma. Foto: www.dreamstime.com

Chřipka rozhodně není onemocnění, nad kterým by se dalo jen mávnout rukou. Pro člověka představuje vyřazení z pracovního procesu, vysoké horečky, bolesti svalů a mnohdy i komplikace. Právě komplikace způsobují ročně úmrtí zhruba 2000 lidí a loni přímo na chřipku zemřelo 154 osob. Nejefektivnější ochranou proti sezónní chřipce je tak preventivní očkování. Dnes už nemusíme mít strach ani ze samotné aplikace vakcíny, tedy z vpichu. Očkování proti sezónní chřipce lze totiž provést vedle klasické injekce i takzvanou mikroinjekcí, která představuje k běžnému očkování příjemnou a téměř bezbolestnou alternativu.

Odhoďte strach

Asi jen málokdo z nás má rád injekce, odběry krve a zkrátka jehly. A co teprve pokud jde o děti nebo alergiky. Všichni, pro které byl strach z injekcí nepřekonatelný a odrazoval je od očkování, mají teď novou šanci. Tou je mikroinjekční očkování, při němž je vakcína aplikována speciální mikrojehlou, která je 10x kratší než běžná jehla a vpich pronikne jen do hloubky 1,5 mm. Významnou inovaci v oblasti vakcín představuje IDflu – jediná vakcína proti chřipce s mikrojehlou.

Od aplikace vakcíny mikrojehlou si lékaři slibují zvýšení proočkovanosti naší populace, která je ve srovnání s vyspělou Evropou a světem na minimální úrovni. „Význam očkování proti sezónní chřipce je nesporný. Očkování může zmírnit průběh nemoci a v extrémním případě i zachránit život, zejména u osob starších 65 let a osob s chronickým onemocněním,“ vysvětluje hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Očkování snadno a rychle

Mikroinjekční systém je tvořen předplněnou skleněnou stříkačkou s připojenou krátkou jehlou a omezenou hloubkou vpichu (1,5 mm). Systém obsahuje také kryt, který zabraňuje náhodnému poranění jehlou. Tento nový způsob očkování využívá vysoký imunitní potenciál kůže, v níž se nachází velké množství imunitních buněk a také bohaté kapilární a lymfatické zásobování. Ukazuje se, že právě tato oblast kůže je jedním z nejvhodnějších míst pro podávání očkovacích látek.

Pro lékaře představuje snadnější způsob očkování s aplikací menšího množství objemu vakcíny bez nutnosti odstraňování vzduchu ze stříkačky. Umožňuje přesnost a konzistentnost dávky bez i velkých zkušeností a tréninku nitrokožního podávání.

One Comment

  1. bětka says:

    Mě klasické jehly nikdy nevadily.Na jaře jsem absolvovala maraton očkování v očkovacím centru díky nadcházející cestě do Thajska, která bude trvat přes měsíc a zvládala jsem všechno v pohodě.Ani mi třeba nevadí darování krve a tam nemají zrovna nejmenší jehly 🙂 Ale chápu lidi, kteří z jehel mají strach a že z mikrojehel budou nadšení 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*