Cítíte se stále více unavení a nevíte čím to je? Vědci prokázali, že špatné stravování je příčinou vyčerpání. Věděli jste, že lidí, kteří dodržují zdravý životní styl, mají lepší pracovní výkony? Naučte se správně jíst a sportovat. Nejen vy oceníte přebytek energie, ale i váš zaměstnanec bude překypovat štěstím z vašeho pracovního nasazení.

Zdravá strava, Malý dobrodruh
Buďte fit a udržujte zdravý životní styl. Foto: www.skaba.cz

Vědci z Brigham Young University odhalili, že nezdravá strava a špatný životní styl zaměstnanců velmi snižuje jejich pracovní produktivitu a taky úspěch v kariérním postupu! Zkoumali celkem 19 803 zaměstnanců pracujících ve třech velkých, geograficky rozptýlených společností.

Z průzkumu vyplývá, že zaměstnanci, kteří jedí nezdravou stravu, mají o 66 % nižší produktivitu během pracovní doby. Dále se zjistilo, že ti, kdo pravidelně nesportují, mají o 50 % nižší produktivitu než ti, kteří pravidelně sportují a dělají ozdravné cvičení. Studie rovněž odhalila, že ztráta produktivity byla nejvyšší u zaměstnanců ve věku mezi 30 a 39 roky. U pracovníků s věkem nad 60 let byla ztráta nejméně patrná.

Studie dále odhalila, že nejvyšší pokles pracovní produktivity je u zaměstnanců kancelářských profesí a pracovníků v průmyslu, službách a dopravě. Naopak u profesí jako lesnictví, rybolov, stavební a těžební průmysl byl pokles nejnižší.

Zdravý životní styl i na pracovišti

„Výzkum potvrzuje, že ztráta produktivity zaměstnanců je spojena s nezdravým životním stylem a přítomností chronických onemocnění. Je evidentní, že stoupá počet zaměstnanců, kteří mají přebytečný tělesný tuk, špatnou stravu, diabetes a sedavé zaměstnání,“ potvrzuje výživový kouč Martin Škába, který se zabývá vlivem životního stylu na pracovní výkon.

Zdraví zaměstnanců může podle něj napomoct i zaměstnavatel tím, že zlepší pracovní prostředí, nabídne možnost zdravého stravování, sportovní lekce nebo třeba  jízdní kola pro krátké přejezdy v rámci rozlehlých pracovišť, což je velkým trendem například ve Francii.

„Ve firmách často vedu semináře o zdravém životním stylu, který se pak snažíme skloubit s možnostmi dané společnosti. Zásadní je však příležitost zdravě se stravovat a nezapomínat na pohyb, přičemž dospělý člověk potřebuje minimálně třicet minut mírné fyzické aktivity každý den,“ doporučuje Martin Škába.

Martin Škába radí, jak být v práci stále fit

1. Plánujte svůj jídelníček dopředu, a pokud nemáte možnost zdravé stravy, jídlo si připravte.

2. Nevynechávejte jídla, jezte pravidelně maximálně každé 4 hodiny (oběd by měla z poloviny tvořit zelenina).

3. Do práce si noste zdravé balíčky plné zeleniny, ořechů a semínek.

4. Vždy mějte po ruce vodu (nejlépe filtrovanou nebo kojeneckou).

5. Choďte po schodech: vyjděte alespoň jedno poschodí, než nastoupíte do výtahu.

6. Na krátké vzdálenosti choďte pěšky, vynechejte první zastávku autobusu a dojděte až na druhou.

8. Umístěte v kanceláři tiskárnu co nejdále od stolu a alespoň trochu se každou chvíli projděte.

9. Zařaďte si do svého dne relaxační přestávky (nejlépe na kratičkou procházku).

10. Začněte se změnami hned.

Více na  www.skaba.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*