Chcete, aby si váš potomek zamiloval sport, který zbožňujete i vy? Dejte si ale pozor, abyste jim cvičení neznepříjemnili zbytečným nátlakem. 

tělocvična, Malý dobrodruh
Děti musí cvičení hlavně bavit. Foto: www.fisaf.cz

Podle průzkumů je každý druhý Čech ohrožen nadváhou či obezitou a v nedávném celosvětovém průzkumu obezity jsme skončili na alarmujícím devátém místě! Není se tedy čemu divit, že čeští rodiče jsou často sportováním dětí téměř až posedlí.

„Současná doba je bohužel typická dvěma základními chybnými směry v pohybu u dětí: specializací a tlakem na výkon. Obojí nutí dítě již od raného věku příliš přemýšlet nad svými sportovními výkony, úspěchy či neúspěchy. Vytrácí se samotná radost z pohybu a až příliš brzy pak může dojít k vyhoření, kdy dítě prostě přestane sport nebo i pohyb samotný bavit,“ varuje Kristýna Přibylová z centra Monkey´s Gym, které se zaměřuje na cvičení s dětmi dle jejich psychomotorického vývoje.

Specifický pohyb bez dalších kompenzačních aktivit u dětí může v extrémních případech podle odborníků vést k poškození pohybového aparátu. „Děti nejsou na jednostrannou zátěž připraveny, jejich svalový i kosterní systém jsou stále ve vývoji. Dlouhodobé intenzivní přetěžování tak u nich v budoucnu může vyvolat zcela zbytečné zdravotní obtíže,“ varuje Jana Boučková z projektu Děti na startu. Původní myšlenka přirozeného a zdravého sportování, které přispěje ke zdravému vývoji, je rychle ta tam…

Kotrmelci nic nezkazíte

Nezávislá iniciativa Česko se hýbe, kterou zaštiťuje Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, tak přichází s projektem Děti na startu, jehož cílem je podpořit právě všeobecnou pohybovou přípravu dětí v celé České republice.

Odborně vyškolení trenéři a instruktoři ve školách, družinách, kroužcích, mateřských školkách, sportovních klubech i fitness centrech pomáhají dětem rozvíjet základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. „Především je ale chceme naučit základy ovládání vlastního těla, jak správně běhat, udělat kotrmelec, skákat, padat, nebo se nebát míče,“ vyjmenovává Jitka Literová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz dovednosti, které dnešním dětem nejvíce chybí.

Právě všeobecná sportovní průprava děti komplexně připraví na pozdější zvládání specializovaných sportovních disciplín a sport je přitom nepřestane bavit, jak se dnes často děje. „Je prokázáno, že každý konkrétní pohyb musíme opakovat zhruba dva tisíce krát, aby se stal automatickým a nemuseli jsme na jeho provádění myslet. Ráda uvádím příklad španělských vrcholových fotbalistů, kteří se specializací na fotbal začínají nejdříve v osmi letech. Do té doby procházejí všeobecnou průpravou, na které potom mohou stavět při tréninku fotbalových dovedností. A jejich úspěchy v celosvětovém měřítku jistě mluví za vše,“ říká Kristýna Přibylová.

Podpora všeobecné pohybové průpravy by měla podle odborníků optimálně trvat minimálně do deseti let věku dítěte. „To vše ovšem bez nutnosti srovnávání s vrstevníky, budování ikonických vzorů a tlaku na podávání vrcholových výkonů,“ upozorňuje Jana Boučková.

Sport je pro zábavu!

Projekt Děti na startu však nabízí řešení i stávajícím malým specialistům. Zařazením jiných druhů cvičení alespoň jednou týdně, lze negativní dopady jednostrannosti do značné míry omezit. Stejně důležité je ovšem podle odborníků také klást důraz na rovnoměrný rozvoj pohybové soustavy dítěte s jeho mentálními aktivitami.

„Specifický přístup k různým věkovým skupinám je náročný především pro trenéry, které naše organizace pravidelně školí. Nenecháváme nic náhodě. Hodiny pro mladší věkové skupiny jsou zaměřeny spíše na hru. Se staršími se naopak provádějí náročnější cviky. Ve výsledku opouštějí naše kurzy sebevědomé děti, které jsou řádně připraveny na vytouženou sportovní dráhu. Ať již zájmovou nebo profesionální. Mnohem rychleji se učí, dělají větší pokroky a sport provozují s opravdovým přirozeným zájmem,“ zdůrazňuje Jitka Literová.

5 zásad správného cvičení dětí:

1. Vyváženost pohybových aktivit.

2. Nepřetěžování vybraných svalových skupin.

3. Respekt k rozdílnému tempu růstu a dovednostem dětí.

4. Postupné učení a zdokonalovaní v pohybových aktivitách.

5. Hravost: Cvičení by mělo děti především bavit!

Důležité vědět:

Děti na startu jsou projekt nezávislé iniciativy Česko se hýbe, kterou zaštiťuje Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz, jeden z nejaktivnějších sportovních svazů v ČR. Sdružuje na 80 sportovních klubů, 2 500 aktivních členů a každoročně pořádá na 40 soutěží. Reprezentační týmy svazu patří mezi nejúspěšnější na světě. Více na www.fisaf.cz a www.ceskosehybe.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*