Plavání k létu rozhodně patří. A není důvod, proč si ho nedopřát i v době, kdy čekáme radostnou událost. Pobyt ve vodě musí být samozřejmě nejen zábavný a tělu prospěšný, ale hlavně bezpečný pro maminku i pro miminko.

Pohyb ve vodě
Pohyb ve vodě zlepší náladu a utuží zdraví. Foto: www.juklik.cz

„Přístup nastávajících maminek ke sportování v těhotenství je různý. Prvorodičky jsou většinou „odvážnější“ a nevidí důvod, proč by si měly odepírat aktivity, které dělaly dosud. Maminky, které už za sebou nějaké zkušenosti mají, jsou opatrnější. A samozřejmě ty, které třeba po dlouhých peripetiích konečně čekají své vymodlené dítě, budou oprávněně bázlivější. Každý z těchto přístupů je pochopitelný a naprosto individuální. Vždy by však měla být na prvním místě bezpečnost, proto je důležité dodržovat při plavání v těhotenství několik zásad,“ říká Štěpánka Štrougalová, zakladatelka Baby Clubu Juklík, dětského centra, které provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí například i plavání pro těhotné a mnoho dalších aktivit pro děti i rodiče.

Dejte na lékaře

Nejen plavání a cvičení ve vodě, ale jakékoli sportovní aktivity, se vyplatí předem konzultovat s gynekologem. Řekněte mu o svém záměru i místu, kam byste ráda chodila plavat. Určitě vám nebude nic zakazovat zbytečně, ale možná upozorní na některá rizika, která by vás v souvislosti s vaším těhotenstvím nenapadla. Svého lékaře se také můžete zeptat na možnost používání tamponů na koupání, které jsou speciálně vyvinuty pro intimní hygienu žen. Tyto tampony jsou napuštěny čistým vazelínovým olejem, který má vodoodpudivé vlastnosti a zabraňuje proniknutí vody do pochvy. Použití se ale doporučuje jen pro těhotenství, která jsou v pořádku,“ říká Štěpánka Štrougalová.

Raději v botách a bez skákání

Pokud budete mít tu možnost, čisté moře je určitě vhodnější varianta než stojatá voda rybníků. Vždy ale vcházejte do přírodní vody ve speciální obuvi k tomu určené. Hlavně v řekách hrozí sesmeknutí po kluzkých kamenech, v Chorvatsku v moři zase číhají všudypřítomní ježci. Do vody vstupujte vždy velmi opatrně. Pokud je možnost, z bezpečnostních důvodů využijte vždy schůdky. A na skákání v těhotenství rozhodně zapomeňte, i když vás jinak sebevíc baví.

Také u bazénu je třeba dbát zvýšené opatrnosti – na kluzkých dlaždicích se dá snadno uklouznout, proto si určitě opatřete vhodné pantofle s protiskluzovou podrážkou, které sundáte až u schůdků do vody.

Štěpánka Štrougalová
I v těhotenství lze sportovat hlavně pro radost, nikoliv pro výkon. Foto: www.juklik.cz

Pozor na ostatní plavce

„Při samotném plavání v bazénu buďte velmi opatrné. Zvláště v létě tu bývá v hodinách určených pro veřejnost hodně lidí a nikdy se nelze stoprocentně vyhnout nebezpečí kopnutí či úderu do břicha. Rozdováděným dětem nebo trénujícímu plavci, který sleduje svůj čas, jen těžko vysvětlíte, ať dávají pozor na vaše bříško… Pro nastávající maminky proto považuji za mnohem vhodnější navštěvovat speciální kurzy pro těhotné, kde je jistota, že k sobě budou ostatní ženy navzájem ohleduplné. Zkušená lektorka navíc dokáže zařazovat cvičební prvky s maximální obezřetností k rostoucím bříškům,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, která je sama maminkou čtyř dětí.

Hlubší, nebo mělčí bazén?

Než se rozhodnete navštěvovat kurz plavání pro těhotné, zajímejte se, v jakém bazénu se uskuteční. To totiž ovlivňuje i jeho průběh. „Veřejné 25metrové bazény nemají po celé ploše stejnou hloubku a v některém úseku se označuje svažující se dno. V těchto bazénech, kde obvykle bývá i trochu chladnější voda, se lekce z větší části zaměřují hlavně na plavání. Výuka zahrnuje celkovou souhru plaveckých způsobů, zároveň se procvičují jednotlivé fáze. Jiné bazény mají zase menší hloubku, kolem 1,20 m, a v nich většinou probíhá cvičení. Plavání se tu zařazuje na začátek a závěr lekce a celkově má charakter aqua-aerobiku v mělké vodě. Zvažte, která z těchto variant je vám bližší, a podle toho si kurz vyberte,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová s tím, že je dobré si předem zkontrolovat, co všechno cena lekce zahrnuje. Někde totiž musíte platit minuty navíc (třeba za zdržení v šatně), jinde naopak máte už v základní ceně i doplňkové nabídky.

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobik a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Další rady zkušené lektorky plavání najdete také na webu blog.juklik.cz

Vice na www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*