K zimě patří i zimní strasti v podobě rýmy a nachlazení. Jak předejít nepříjemným bolestem hlavy a ucpanému nosu vám poradí praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

Je lepší v chladnějším deštivém počasí zůstat raději doma? Lze tak předejít nachlazení?

nachlazení, Malý dobrodruh
Nenechte si nachlazením znepříjemnit den. Foto: www.dreamstime.com

Ani doma nejste v bezpečí. Domácnost není sterilní box! Lze ale jednoznačně doporučit omezení pobytu v místech, kde je velká koncentrace lidí – dopravní prostředky, obchodní centra, kina apod. Pravděpodobnost nákazy v lese je mnohonásobně menší, než v nákupním centru!

Každý rok trpím na rýmu, která u mě trvá od podzimu až do jara. Je možné se jí zbavit nějakou přírodní cestou nebo je vhodnější operace?

Jednoznačně doporučuji odborné vyšetření. Dlouhotrvající rýmu není radno podceňovat – takováto rýma může být příznakem závažného onemocnění.

Při rýmě se mi vždy ucpou i dutiny. Mohu se nějak rychle rýmy zbavit, aby dutiny nezasáhla?

To, že se při rýmě „ucpou dutiny“, je celkem přirozeným důsledkem otoku sliznic horních cest dýchacích včetně vývodů vedlejších nosních dutin. Vzniklý přetlak z nedostatečné ventilace dutin působí tlakové bolesti v čele, za kořenem nosu apod. V tomto případě pomohou přípravky s obsahem fenylefrinu, které jsou určeny k léčbě akutního zánětu horních cest dýchacích a bolesti vedlejších nosních dutin způsobené jejich zánětem.

Před tím než mě rýma postihne, trpím většinou na pálení v krku. Je možné léčit už tento příznak, aby u mě rýma a problémy s dutinami vůbec nevypukly?

Bohužel, v tomto případě neexistuje účinný postup – rýma i zánět hltanu, který se projevuje právě oním pálením v krku, jež rýmě předchází, jsou ve své akutní infekční formě vždy virového původu a vzhledem k anatomické blízkosti sliznic nosu a hltanu jde většinou o postižení obou těchto částí horních cest dýchacích – zánět se rozšíří na celou oblast nosohltanu.

Trpím často na zánět dutin, bolest je opravdu veliká. Existuje alternativa kapek do nosu? Vadí mi, že vždycky stečou do krku.

Vhodnější formou než kapky jsou nosní aerosoly, které lépe ulpí na sliznicích. Na druhou stranu, při správné aplikaci nosních kapek jejich zatečení do krku nehrozí – kapky se aplikují ideálně vleže s hlavou v záklonu. V případě, že by vám jakákoliv nosní aplikace činila problémy, lze použít perorálně podávané přípravky s obsahem fenylefrinu.

Co je nejlepší ochranou proti nachlazení? Dostatek vitamínů a vybudování imunity nebo se proti nachlazení nedá příliš chránit?

100% účinná prevence neexistuje. Stále platí, že nejlepší prevencí je dobrý fyzický stav – kondice, kterou je nutno udržovat nejlépe otužováním, dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu. Otázka přínosu profylaktického podávání vitaminu C je předmětem diskusí, spíše se ale soudí, že zásadní preventivní vliv nemá. Účinnost volně prodejných přípravků na podporu imunitního systému nebyla dosud klinicky prokázána. Takže – platí přiměřeně se oblékat, otužovat se v průběhu celého roku, dostatek pohybu, omezit stres v nejširším slova smyslu, zkrátka pěstovat zdravý životní styl.

Pomůže při rýmě například mentolový inhalátor nebo je lepší nechat rýmu klasicky doléčit a odeznít?

Jak již bylo řečeno, akutní infekční rýma je virové onemocnění, proti kterému neexistuje kauzální léčba. Veškeré léčebné prostředky proti rýmě jsou pouze k symptomatickému ovlivnění – tedy ke zmírnění příznaků rýmy. Na samotný proběh a dobu trvání onemocnění nemají zásadní vliv.

Špatně se mi polykají tabletky, a protože často trpím nachlazením, mohu užívat např. prášek rozpuštěný ve vodě? Nebo jak si mohu pomoci? 

Určitě, v případě výraznějších polykacích potíží je možno tabletové lékové formy nahradit formami rozpustnými. Důležité je hlavně sledovat obsah účinných látek. Svým složením je vhodný přípravek Paralen Hot Drink s obsahem paracetamolu a fenylefrinu – tedy látek, které ovlivňují symptomaticky většinu příznaků onemocnění z nachlazení – sníží zvýšenou teplotu, případně horečku, ztlumí bolesti hlavy, svalů a kloubů, omezí nosní sekreci a zprůchodní ucpaný nos. Při dodržení doporučeného dávkování je použití tohoto přípravku u jinak zdravých jedinců prakticky bez rizika. Jen pozor na kombinace různých léčivých přípravků – zde hrozí riziko předávkování!

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*