Rádi byste svého potomka přihlásili do plaveckého kroužku, ale máte teď na podzim obavy o jeho zdraví? Je to přesně naopak – podle posledních průzkumů jsou děti zvyklé na pobyt ve vodě otužilejší a méně je trápí nemoci. Jen je třeba vybrat ten správný plavecký klub. Víme, jak ho poznat.

Baby Club Juklík, Malý dobrodruh
Bazén v Baby Clubu Juklík na Praze 5. Foto: www.pixpo.cz

Výsledky různých vědeckých průzkumů z celého světa se shodují, že pravidelné plavání dětí přispívá k jejich lepšímu zdraví. Konkrétně podle australských vědců jsou tyto děti otužilejší, méně je trápí nemoci dýchacích cest, kožní choroby i záněty středního ucha.

To potvrzuje i zkušená maminka čtyř dětí Štěpánka Štrougalová, která stála u vzniku Baby Clubu Juklík, jenž dnes patří k nejrespektovanějším plaveckým klubům v republice, s největší zkušeností s provozem malých bazénů pro děti: „Maminky mají s blížícími se podzimními dny většinou obavy, aby jejich děti nebyly kvůli plavání více nemocné. Podle našich zkušeností je tomu ale přesně naopak – právě v období nejčastějších nachlazení a zánětů nosohltanu je plavání tou nejpřirozenější formou otužování a děti díky němu mnohem lépe odolávají nemocem. Je však třeba dodržet určité zásady. Jednou z nich je i správná aklimatizace po plavání.“

Plavání dětí
Po plavání by měla následovat správná aklimatizace v herně. Foto: www.juklik.cz

Z bazénu rovnou do herny

Pokud si vybíráte plavecké zařízení pro své děti, nejprve se ujistěte, že jeho součástí je i herna, do níž se mohou přemístit po opuštění bazénu. Tady, hezky v teple a obklopené hračkami, se po pobytu ve vodě dokonale aklimatizují. Jejich organismus tak bude mít čas přizpůsobit se teplotním změnám a přechod do venkovního prostředí pro ně nebude představovat takový šok.

Uši i nohy v suchu

„Důležité je po plavání dobře vysušit uši. Postačí do sucha vytřít zevní ucho krajem ručníku, u malých dětí můžete použít jemnější látkovou plenou. Anebo mějte připravený smotek z buničiny a tím jemně vytřete dětské ouško,“ dělí se o cenné zkušenosti Štěpánka Štrougalová a připomíná další „maličkost“, která ale může ušetřit spoustu komplikací. „Osvědčilo se mi dávat dětem s sebou do batůžku náhradní suché ponožky a tričko. I dospělým se v převlékárně stane, že vkročí v ponožkách na mokrou podlahu anebo jim na ni upadne nějaký svršek. A trávit pak v mokrém oblečení celou cestu domů, není žádná radost.“

Hlava v teple

I kdyby bylo třeba vystát si frontu na fén, obětujte čas a dohlédněte na to, aby váš malý sportovec neodešel ven s navlhlými či dokonce mokrými vlasy. Pro jistotu mu raději navlékněte čepici, i když se zdá, že venku je ještě hezky. Hlavou se totiž ztrácí až 50 % tepla a organismus – ve snaze ochránit mozek před chladem – si pak bere energii jinde, nejčastěji z periferních oblastí. Proto děti po chvíli „hlásí“, že je jim zima na ruce či na nožičky.

I z tohoto důvodu je dobré, aby byl pro vás plavecký klub dobře dostupný. Zjistěte si také možnosti parkování i MHD, abyste netrávili víc času cestováním, než plaváním.

5 tipů, čeho si ještě všímat

Plavání dětí
O úrovni plaveckého klubu hodně napoví i plavecké pomůcky. Foto: www.juklik.cz

+ „Doporučuji vyzkoušet si ukázkovou lekci zdarma nebo využít výhodné storno podmínky prvních lekcí. Lekce by měla probíhat zábavnou formou, jen tak může děti zaujmout,“ radí Štěpánka Štrougalová. Naopak klubům, kde výuka probíhá formou drilu, se spíš vyhněte.

+ Množství dětí by mělo vždy odpovídat velikosti bazénu. Aby se instruktorka mohla plně věnovat každému, měla by mít skupinka starších dětí maximálně osm účastníků.

+ O úrovni plaveckého klubu hodně napoví i pomůcky, které se při výuce používají. Měly by být rozmanité a neopotřebované, aby dětem dobře sloužily a zároveň se jim i líbily.

+ Plavecký klub by měl mít dostatečně širokou nabídku náhradních hodin a změn. Zjistěte si také, zda ve vámi vybraném klubu bude možný přesun termínu lekce i v průběhu kurzu.

+ Profesionální instruktoři jsou zárukou, že hodiny plavání proběhnou v klidu a bezpečí a budou pestré a nápadité. Nejvíc vám napoví upřímně sdílené dojmy vašich dětí. Pokud se z hodiny vrátí nadšené, vybrali jste plavecký klub správně.

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

Více na www.juklik.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*