Pokud zvažujete, že své dítko v létě zabavíte na táboře (ať už na tom velkém, nebo příměstském), nastává právě nyní nejvyšší čas se rozhodnout – ty kvalitní se totiž rychle plní. Pomůžeme vám vybrat tábor, kde bude vašemu potomkovi skutečně dobře.

Vybavení na tábor, Malý dobrodruh
Vypravte své děti na prázdniny se správnou výbavou. Foto: www.reima.com

1. Příměstské kempy na začátek

Pokud se vaše dítko ještě necítí na velký letní tábor, dobrým řešením bude příměstský tábor, kam ho ráno dovezete, užije si zábavný program, ale večer bude usínat ve své postýlce. V posledních letech patří k nejoblíbenějším příměstské sportovní kempy, kde se vyřádí děti, které mají energie nazbyt, i ty, které naopak potřebují rozhýbat tělo strnulé sezením u počítače. Abyste je však svěřili do skutečně dobrých rukou, zjistěte si předem pár důležitých věcí: „Především to, jaké má organizátor sportovního kempu zkušenosti s pořádáním podobných aktivit. Pokud je totiž nerealizuje pravidelně několikátou sezonu nebo se sportování s dětmi nevěnuje během roku, nejspíš nebude mít dostatek zkušeností,“ upozorňuje Kristýna Přibylová, autorka dětských tělocvičen Monkey’s Gym, která pořádá v Praze již tradiční sportovní příměstské kempy.

Podle ní je také pro dobrou výuku nutné kvalitní sportovní vybavení v perfektním technickém stavu. „Pokud organizátor nic takového nemá, je otázkou, jak kvalitní pak budou samotné kurzy. Důležité je i potřebné zázemí. Jinak se může stát, že dítko, natěšené na olympiádu v přírodě, stráví při špatném počasí odpoledne pod střechou místní restaurace,“ upozorňuje Kristýna Přibylová a připomíná další zásady, které je třeba ohlídat. „Než své dítě svěříte organizátorům, neváhejte si prověřit odbornost lektorů. Zeptejte se jich na používanou metodiku, abyste měli jistotu, že se vaše dítko bude nejen bavit, ale také se něčemu naučí. Vždy se ptejte na znalost první pomoci. Nikdo nechce malovat čerty na zeď, ale musíte mít jistotu, že lektoři budou vědět, jak případnou situaci řešit.“

Zajímejte se i o to, jak je postaráno o stravování a pitný režim, co dostane vaše dítě ke svačině apod. I zde platí přímá úměrnost – kvalitní servis s sebou nese i kvalitní stravu.

A v neposlední řadě myslete i na storno a náhrady. „Zákon schválnosti bohužel funguje a děti často jako naschvál onemocní, když si něco naplánujete. Abyste nepřišli o celou vynaloženou částku, měly by být storno podmínky nastavené tak, abyste měli možnost si za uhrazené peníze alespoň vybrat náhradní termín nebo aktivitu. Solidní organizátoři to tak dělají,“ uzavírá Kristýna Přibylová.

Příměstský tábor v Juklíku
Pestrý program se zaměřením na plavání čeká na děti příměstském táboře v pražském Baby Clubu Juklík. Foto: www.juklik.cz

Tipy, kam na příměstské tábory:

 • Prázdninové sportovní kempy Monkey’s Gym jsou určeny pro děti od 4 do 10 let a konají se ve všední dny od 8:30 do 13:00 v Monkey´s Gym Harfa. Turnusy jsou 5denní, aktivity probíhají částečně v tělocvičně a částečně na sportovním hřišti na střeše Galerie Harfa. Zkušení lektoři Monkey´s Gym vedou hned několik sportovních kempů: Kemp míčových her, Atletický kemp, Pohybovky aneb sportovní všestrannost a o prázdninách v Monkey’s Gym také pořádají oblíbené Kempy in-line bruslení! Více na www.monkeysgym.cz
 • Plavecké příměstské tábory pro děti od 3,5 do 10 let pořádá již několik let Baby Club Juklík v Praze 5. Zkušení plavečtí instruktoři připravují pestrý program se zaměřením na plavání, ale i další sportovní aktivity a také na výtvarné činnosti. Cílem je naučit děti mnoho nových věcí, ale dopřát jim i spoustu zábavy, která je nedílnou součástí všech aktivit. Součástí příměstského tábora je i možnost spaní v Juklíku vždy ze čtvrtka na pátek. Více na www.juklik.cz

2. Na co si dát pozor při výběru letního tábora

Je vaše dítko zralé na samostatný pobyt a vybíráte letní tábor? Zde je několik ověřených tipů čtyřnásobné maminky Štěpánky Štrougalové, jak jej vybrat i jak se na něj připravit.

 • Tábor pečlivě vybírejte spolu s dítětem. Soustřeďte se na jeho zájmy a zaměření tábora. A zkontrolujte si i téma celotáborové hry.
 • O kvalitě tábora vám hodně napoví i délka jeho existence a reference, nejlepší je samozřejmě šeptanda a doporučení od kamarádů.
 • Většina táborů již zveřejňuje fotografie i videa, má internetové stránky – ukažte dítěti na internetu prostor, kde bude tábor probíhat.
 • Vyprávějte si o táboře, podělte se o vlastní zkušenosti a vtipné zážitky, udělejte maximum, aby se dítě těšilo.
 • Před táborem určitě vyzkoušejte, aby dítě spalo u kamaráda nebo u babičky.
 • Usnadněte mu odjezd a loučení, třeba dárkem, který smí rozbalit až po odjezdu autobusu.
 • V časovém předstihu napište na tábor pohledy, ať už pozdravy od vás na dítě čekají.
 • Vždy je lepší vyrazit na první tábor se sourozencem nebo s kamarádem.
 • Nezapomeňte přibalit plyšáka nebo oblíbenou hračku.
 • Mobil naopak nechte doma, pomůže to především nám rodičům.
 • Tipy na dobrodružné tábory:
 • Zábavné letní dětské tábory v přírodě pořádají organizátoři celorepublikového projektu Děti na startu. Vaše dítko se může zúčastnit tematického tábora S kolem kolem Blaníku, kde se naučí bezpečné jízdě na kole, ale sportovat se tady bude i bez kola, na děti čeká bazén, ping-pong, ale také střelba ze vzduchovky, vyrábění a chybět nebudou ani písničky u ohně. Dalším tematickým táborem bude Robinsonův ostrov, jehož lokace bude na zdravém vzduchu Krkonoš. Na děti opět čeká řada sportů, soutěží, výtvarného tvoření, vyrábění, luštění hádanek a rébusů a spousta dobrodružství v přírodě. Více na www.detinastartu.cz a na https://www.facebook.com/detinastartu/
Kemp míčových her
Také na Harfě si děti užijí sportovní kempy. Foto: www.monkeysgym.cz

3. Jak vybavit dítě na tábor

Dobrá výbava je půl úspěchu. Vybrali jsme z populárních rostoucích spacáků, dětských karimatek, batohů, čelovek, ale i outdoorového oblečení do každého počasí to nejlepší!

Dětský spacák Pinguin Mistral Junior se hodí na turistiku i na hraní doma. Má dlouhý zateplovací límec a obousměrný zip, který umožňuje sepnutí dvou spacáků. Boční zdrhovadla jsou zateplena légou. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody či na www.4camping.cz za doporučenou cenu 1 107 Kč.

Spacák Boll Patrol Lite je plnohodnotnou zmenšeninou outdoorových spacáků pro dospělé. Dítě z něj jen tak nevyroste díky ojedinělému designu umožňujícímu prodloužení délky o 35 cm. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody či na www.4camping.cz za doporučenou cenu 1 099 Kč.

Dětský batoh Deuter Junior 18 l má polstrovaná záda i ramenní tvarované popruhy, které se postarají o pohodlí. Potřebné věci i dětské poklady lze uložit v prostorné hlavní komoře, předních či postranních kapsách. Pro lepší viditelnost je batoh opatřen reflexními prvky i poutkem na připevnění blikačky. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody či na www.4camping.cz za doporučenou cenu 981 Kč.

Dětská nerezová termolahev Klean Kanteen Insulated Kid Classic je tepelně izolovaná lahev z potravinářské nerezové oceli 18/8 o objemu 355 ml. Díky konstrukci s dvojitou stěnou a vakuovou izolací vydrží obsah teplý více než 30 hodin, studený dokonce více než 100 hodin. V různých velikostech i barvách ji koupíte na www.skibi.cz od 980 Kč.

Pinguin Firestarter je křesadlo z magneziové slitiny. Jiskra o teplotě 3 000 °C zapálí oheň za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Životnost 5 000 – 12 000 škrtnutí. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody či na www.4camping.cz za doporučenou cenu 230 Kč.

Miniaturní čelovka Robens Magica Mini se vejde i do toho nejmenšího batůžku. Je lehká a odolná vůči povětrnostním vlivům, k dispozici jsou 2 režimy svícení. Koupíte ji na Výstavě stanů a vybavení do přírody či na www.4camping.cz za doporučenou cenu 477 Kč.

My first Opinel je outdoorový nůž z nerezové oceli s čepelí bez špičky pro větší bezpečnost dětí, který se ergonomicky dobře přizpůsobí malé ruce. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody či na www.4camping.cz jej koupíte za doporučenou cenu 262 Kč.

Ručník Boll Litetrek Towel je mnohoúčelový a odolný ručník ze syntetického mikrovlákna. Je antibakteriální a nevídaně rychle schne. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody či na www.4camping.cz ho koupíte za doporučenou cenu 207 Kč.

Dětská bunda do deště Reima Vatten je z pohodlného praktického materiálu, který neobsahuje škodlivé PVC. Má svařované švy, áčkový střih s prodlouženou zadní částí, zip je po celé délce a nechybí mnoho reflexních prvků. Koupíte na Skibi Kids za 1 390 Kč.

Klasické kalhoty do deště Reima Oja mají dostatek místa pro spodní oblečení. Svařované švy zajistí, že dovnitř nohavic nepronikne ani kapka. Kalhoty mají elastický pas a odnímatelná poutka pod boty. Koupíte na Skibi Kids za 524 Kč.

Dětské holínky Reima Taika jsou z vulkanizované gumy bez PVC. Mají bavlněnou podšívku a odnímatelné stélky Happy Fit. Koupíte na www.skibi.cz za 728 Kč.

Tip, kde se vybavit na tábor:

Na Výstavě stanů a vybavení do přírody, která se koná od 1. 6. – 19. 8 v areálu PVA EXPO Praha Letňany, najdete největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu. Bude tady stát na 320 stanů i oblíbené spacákové ležení, kde si budete moc vyzkoušet stovky spacáků a karimatek na nejrůznějších površích. Vše si můžete vyzkoušet, poradit se s odborníky a navíc můžete soutěžit o hodnotné ceny. Vstup je zdarma! A pozor, ještě tip pro mimopražské zájemce nebo ty, kteří nechtějí čekat do června, skvělou nabídku outdoorového vybavení najdete na www.4camping.cz

Zdroj informací: www.4camping.cz, www.skibi.cz, www.monkeysgym.cz, www.juklik.cz, www.detinastartu.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*