Ne pro každého znamená léto odpočinek, pohodu a slunění se na pláži. Pro většinu žen s létem přichází i starosti. Nevíte jaké? No přece ty, které jsou spojené s hubnutím. Každá dáma by chtěla v plavkách vypadat co nejlépe. Víte, jak na to?

cvičení, Malý dobrodruh
Dostaňte se do formy hned teď. Foto: Balanced Body

„Vybavení českých fitness center už zdaleka není jen v činkách a celé řadě strojů, které jsou zaměřeny na úzký okruh svalových skupin. Čím dál populárnější jsou komplexní stroje, na kterých se dá procvičit celé tělo. Chce to jen trochu času a trpělivosti, naučit se s takovým multifunkčním zařízením zacházet a jednotlivá cvičení provádět technicky správně. Budete překvapeni, jak účinný trénink si na nových „vytuněných“ strojích dáte,“ doporučuje Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Kouzlo všech těchto strojů nové generace spočívá především v jejich univerzálním využití. „Zatímco v klasické posilovně jsou jednotlivé stroje určeny pouze pro jeden cvik a jednu svalovou skupinu, takže jich potřebujete plnou tělocvičnu, na každém z těchto „kadilaků“ dokonale procvičíte celé tělo. Každý z nich zabaví na celou lekci těhotnou maminku, klienta po operaci kolene i namakaného svalovce. A co víc, nepotřebujete nikde skladovat hromady činek. Zátěží je vaše vlastní tělo. Zbytek už jen doladíte pružinami,“ říká Gábina Němečková ze studia myPilates.

Cadillac budí respekt

Možná budete překvapeni, ale jeden takový najdete i mezi posilovacími stroji! Stejně jako jeho automobilový příbuzný, i tento stroj při prvním setkání budí respekt a působí poněkud monumentálně. Představuje ho masivní dřevěný rám s polstrovanou cvičební plochou, k rámu je pak přichycena kovová konstrukce, k níž lze upevnit nepřeberné množství táhel, pružin rozdílných tuhostí nebo posuvné hrazdy. Tím získáte univerzální a všestranný systém, který můžete využít k posilování, protahování a velmi dobře i k rehabilitaci po zraněních a operacích. Cadillac (někdy také nazývaný Trapeze Table) je komplexní zařízení, které umožňuje trénink začátečníkům i zdatným sportovcům. Zvědavost vzbuzují už samotné názvy cviků: Circle Saw (Kruhová pila), Flying Eagle (Letící orel), Mermaid (Mořská panna) nebo Guillotine (překlad jistě netřeba).

Reformer se dobře kombinuje s ostatními vychcytávkami

Nemá kovovou konstrukci, takže vás tolik nevyleká svou rozložitostí. Ale abyste nebyli na pochybách, svému jménu dostojí a vaše tělo se po pár hodinách cvičení vskutku dočká reformy. V rámu je umístěno 5 pružin různé tuhosti, které kladou odpor pohybu pojízdného vozíku, na němž během cvičení ležíte, klečíte nebo stojíte. Kombinací pružin volíte náročnost cviku. Kdyby vás omrzela základní sestava, cvičení na Reformeru můžete kombinovat s dalšími pomůckami, jako jsou overbally, rollery, magic circly… Milovali jste jako děti skákání na trampolíně? Pak musíte vyzkoušet „jumpboard“, který patří k příslušenství tohoto stroje. Nejen že je zdrojem spousty zábavy, ale vaše břišní svaly a nohy dostanou co proto.

Chair se hodí i do bytu

Tenhle stroj není jenom záležitost posiloven a v malém bytě ho opravdu využijete i jako židli. Bylo by však zcela mylné považovat Chair za odstrkovanou Popelku, cvičení na ní patří k těm nejsilovějším. Pochopitelně má pružiny, na nichž je připevněn pedál, a jejich pomocí nastavujete, jak moc se při cvičení zapotíte. Díky tomu, že velká část cviků může být prováděna ve stoje, je důraz kladen na zlepšení rovnováhy a na vnímání těla a jeho kontrolu.

Motr připomíná válec

Rodinku posilovacích strojů nedávno rozšířil MOTR. Ve sbalené podobě vypadá jako obyčejný 90 cm dlouhý válec. V jeho dutém vnitřku se však skrývá rameno, které připevníte na jeden konec a v tu chvíli se před vámi otevírají nedozírné možnosti, od kardio tréninku ve stylu step aerobiku, přes koordinačně náročné cvičení, které potrápí vaši vertikální i horizontální rovnováhu, až po cviky, které znáte z Reformeru. Nejzajímavější částí jsou dvě samonavíjecí jednotky na koncích ramene. Táhla v nich mají nastavitelný odpor a fungují na principu psích vodítek (což ostatně byly původní součástky v prototypu MOTRu). Díky tomu, že jsou tyto jednotky na sobě zcela nezávislé, využijete je výborně pro asymetrické a rotační pohyby. Je nasnadě, že si na tomto stroji zacvičí fitness nadšenci. Možná vás ale překvapí, že uplatnění najde i při cvičení seniorů, pro které je trénink rovnováhy velmi důležitý, nebo mezi hráči golfu, kteří se mohou věnovat pečlivému nácviku rotací.

Více informací www.fisaf.cz a www.mypilates.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*