Ranní vstávání je obtížné, a co teprve když máte dům plný dětí, pak je to přímo nadlidský výkon vypravit děti do školy bez breku. Vyzkoušejte těchto 10 rad, díky kterým opět zažijete klidná rána. 

Monkey's Gym, Malý dobrodruh
Dodržujte 10 pravidel a budete mít dostatek energie. Foto: www.monkeysgym.cz

„Každý má rád své rituály. Pracovní, ranní, sportovní, partnerské. Pokud dětem pomůžete najít cestu, jak každý den začít s radostí, není to rozmazlování ale velká pomoc,“ říká Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík a zkušená matka čtyř dětí. Zde je jejích prověřených 10 rad, jak předejít ranním stresovým situacím v rodinách s malými dětmi

 

 

 

Nařiďte si budík o pár minut dřív

Zkuste vstát o 15 minut dřív. Je to těžké přeřizovat budík ještě o pár minut dřív, ale opravdu i těch několik minut navíc může ráno udělat zázraky.

Nepodceňte přípravu

Pohodové ráno začíná již večerní přípravou. Ať se tomu chce nebo nechce věřit, je to tak.

Zvolte si oblečení na další den

Večer si připravte oblečení pro sebe i pro děti. „Určitě oblečení ale s dětmi konzultujte, ať ráno nedochází ke zbytečným dohadům. Není špatné zkontrolovat místo uložení čepiček, zda jsou spárované rukavice, zda boty nejsou celé od bahna. I večerní kontrola kabelky nám zjednoduší ranní hledání klíčů, dokladů či nutných lejster do práce,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Úklid obstarejte už večer

Připravte si už večer kuchyň na ráno. Vyndané nádobí z myčky, připravené talířky na snídani i boxíky na svačiny – to vše vám ráno pomůže.

Co bude ráno k snídani?

Zkontrolujte si večer věci v ledničce. Je dobré už večer namyslet, co budete chystat k snídani i ke svačině.

Kdo jako první vyskočí z postele?

Vstaňte dřív než děti. Připravte snídani, upravte se a oblékněte. Již probuzená a plná dobré nálady můžete jít budit děti.

Pomáhejte si navzájem

Buďte pro děti „přístavem“. Pokud mají malé děti těžká rána, pomozte jim toto ranní probuzení překlenout. Všechny děti milují, když je z jejich postýlek přenesete do své a mohou se tam ještě chvilku zachumlíkovat. Můžete jim také nabídnout, že je do koupelny odnesete a že jim připravíte pastu na kartáček. Také ocení domluvu, že se samotné obléknou, ale že vy jim pomůžete s ponožkami a kalhotami.

Chvilka hraní neuškodí

Krátká pohádka, malá omalovánka, či rychlé pexeso. Pokud ráno vyšetříte pár minutek, budete překvapeni, jak bude dítě spokojené, když si ještě před odjezdem do školky stihnete těch pár minutek spolu užít.

Sladkost za odměnu

Dobrůtka na cestu. Pokud už dítě bude oblečené a připravené k odchodu, může ho vždy čekat malá radůstka. Stačí jedno lipo, malý gumový medvídek či müsli bonbonek.

Kdo dnes připraví snídani?

Snídani jednou týdně může připravit manžel nebo děti samotné. „Nepodceňujte děti. I předškolní děti jsou velmi šikovné. Mohou nachystat snídani napřed o víkendu a pak pravidelně jeden všední den. Nemusí to být nic složitého. Stačí ten den snídat jogurt a bábovku. Děti mohou už večer vše připravit a pak si ráno užít své minutky slávy, jak jsou šikovné a jak mohou rozmazlovat maminku. Nemusí se moc mluvit. Děti umí velmi dobře vycítit, že mamince udělaly radost,“ radí Štěpánka Štrougalová.

Více informací www.juklik.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*