Unavuje vás nošení brýlí? Překáží vám při sportování? Pak zvolte raději kontaktní čočky, se kterými téměř nepoznáte, že je máte. Pokud si stále nejste jistí, pak vás jistě uklidní názor očního specialisty MUDr. Štefana Marko.

Sport a čočky

Kontaktní čočky, Malý dobrodruh
S kontaktními čočkami bude váš život pohodlnější. Foto: www.dreamstime.com

V zásadě platí pravidlo, že správně aplikovaná čočka zaručuje dokonalý zrak bez rušivého omezení zorného pole i při prudkých pohybech. Nejsou tedy ani speciálně vymezeny typy měkkých čoček pro různé druhy sportů. Ve velmi prašném prostředí je lepší použít jednorázové kontaktní čočky, při náročných vícedenních horských túrách je zase lepší použít kontaktní čočky s prodlouženou dobou nošení. Na běžné aktivity je nejlepší použít pouze kvalitní roztok na desinfekci a uchování čočky.

Co s čočkami, když se jdete koupat?

Obecně doporučovaným pravidlem, je nosit do bazénů k čočkám i plavecké brýle. Je to ochrana před bazénovou chemií a také se díky nim vyvarujeme vyplavení čočky z oka. Je ale vhodné se s čočkou vyhnout koupání v termálních koupalištích, taková voda je totiž ideálním prostředím k přežívání plísní a bakterií. Po skončení koupání je tedy nejlepší čočky z oka vyjmout a vydezinfikovat spojivkový vak.

Laserová operace nebo kontaktní čočky?

Nové technologie laserových operací za účelem odstranění zrakové vady jsou dnes prováděny na vysoké úrovni a bezpečně. Stále ale platí, že odoperované oko se už nedá vrátit do původního stavu. Operaci předchází důkladné vyšetření, ale jdou případy, kdy se operace nedoporučuje z různých důvodů, například i proto, že se nedá zraková vada odstranit úplně, ale jen částečně. V takových případech je řešením právě nošení kontaktních čoček. Dnešní moderní silikonhydrogelové čočky splňují kritéria pro bezpečnou korekci v širokém rozsahu poruch oka. Výhodou je, že používání kontaktních čoček lze před pravidelným nošením otestovat a v případě potřeby je možné jejich nošení kdykoli přerušit, bez jakýchkoli následků pro oko.

Vyberte správný roztok pro uchovávání čoček

Roztoků na ošetření a desinfekci měkkých kontaktních čoček je na trhu poměrně dost a jejich lákavý obal nebo cena často nevede ke koupit toho správného a hlavně bezpečného pro daný typ čočky a oko pacienta. Často i informace od přímého prodejce není dostatečná a vyčerpávající, protože převládá tendence prodat roztok, který je skladem. Nejlepší řešení je ve spolupráci pacienta a lékaře aplikujícího čočky. Aplikátor po důkladném vyšetření a zhodnocení celkového zdravotního stavu, s přihlédnutím k pracovním požadavkům klienta, doporučí ten nejvhodnější roztok na ošetření čoček. Je především vhodné vyhýbat se levným roztokům, protože nemusí být pro oko vhodné. Pokud je pacient v časové tísni, je doporučeno použít některý z bio-inspirovaných roztoků na čočky (např. Biotrue). Takový roztok zaručuje zvlhčování čočky a nositeli pomůže při zachování přirozeného stavu oka, protože jeho pH je stejné jako pH zdravých slz. Dále obsahuje lubrikant, který je také přítomný v očích a díky němuž může být čočka vlhká a pohodlná celý den, dbá na fyziologii očí a zajišťuje účinnou desinfekci.

Správná péče o kontaktní čočky

ŠESTERO PŘED ZAČÁTKEM

 • Připravte si veškeré potřeby na čištění!
 • Pracujte na čistém a hladkém povrchu!
 • Pokud čistíte čočky nad umyvadlem, nezapomeňte uzavřít odpad!
 • Před každou manipulací s kontaktními čočkami si umyjte a osušte ruce!
 • Vždy začínejte stejnou čočkou, abyste se vyhnuli omylu!
 • Většina lidí začíná pravou čočkou.
 • Po každém vyjmutí své kontaktní čočky očistěte, opláchněte a vydezinfikujte (podle pokynů vašeho očního specialisty).
 • Vždy manipulujte s čočkami ve stejném pořadí, abyste zabránili záměně pravé čočky s levou a naopak. To pro případ, že máte jiný předpis pro každé oko.
 • Všechny lahvičky s roztokem, které právě nepoužíváte, nechte zavřené.
 • Každý den očistěte pouzdro a nechte jej vyschnout na vzduchu. Nezapomeňte si ho každý měsíc vyměnit za nové.

CO NIKDY NEDĚLAT

 • Nikdy nedovolte, aby se mýdlo, kosmetické výrobky či jiné látky dostaly do kontaktu s vašimi čočkami.
 • Nedotýkejte se špičkou lahvičky s roztokem na ošetřování čoček žádného povrchu, včetně vašeho prstu nebo kontaktních čoček.
 • Nepoužívejte roztok na ošetřování čoček opakovaně.
 • Nepoužívejte oční kapky nebo roztoky, které nejsou určeny k použití s kontaktními čočkami.
 • Nepoužívejte kontaktní čočky v přítomnosti škodlivých nebo dráždivých výparů.
 • Nepoužívejte čočky déle, než je předepsáno.
 • Nevyměňujte si kontaktní čočky s jinou osobou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*