Víte, kde je to v letadle nejbezpečnější? Kde vám hrozí nevolnost a kde si nejlépe pospíte?

 

1. NEJBEZPEČNĚJŠÍ SEDADLA: Jedná se o místa v blízkosti nouzového východu nad křídly, kde bývá konstrukce letadla nejpevnější. V tomto místě vám také nebude špatně od žaludku! Na druhém místě v bezpečnosti jsou všechna další sedadla do sedmé řady u nouzových východů.

Foto: www.dreamstime.com

 

2. NEJLEPŠÍ VÝHLED A POHODLÍ NA SPÁNEK: Sedadlo u okna vám umožní luxusní výhled a poskytne klidné místo k nerušenému spánku. Obtěžovat vás nebudou další spolucestující, ani stevardka rozvážející v uličce nápoje.

3. NEJVÍCE MÍSTA PRO NOHY: Zvláště vysocí a rozložitější cestující ocení sedadla u nouzových východů. Sedačky mívají o něco více místa na nohy. Ale pozor – vaše zavazadla zde nemají co dělat!

4. SEDADLO PROTI TROMBÓZE: Trombóze hlubokých žil či vzniku krevních sraženin můžete předejít, pokud si sednete na krajní sedadlo u uličky. Díky výhodné poloze můžete kdykoliv vstát, lépe se protáhnout a smrtelnému riziku předejít. Podle studie riziko vzniku krevních sraženin během letu stoupá až čtyřnásobně. Nebezpečí začíná hrozit při letech delších než čtyři hodiny a vrcholí při letech déle než osmihodinových.

5. SEDADLA PRO HLADOVCE: Pasažéři sedící na sedadlech v přední části letadla se nejdříve dostanou k jídlu i nápojům. Na začátku je také největší výběr.

6. SEDADLA PRO TĚHOTNÉ: Odborníci doporučují usadit se na sedadle v předních řadách nebo u uličky. Tato pozice je vhodná z důvodu blízkosti toalet, větší možnosti pohybu i lepšího kontaktu s personálem.

7. NEJHORŠÍ MÍSTO PRO SLABÝ ŽALUDEK: Jestliže trpíte cestovní nevolností, nejhorší místo, které si můžete v letadle vybrat, je zadek letadla. Čím vzdálenější jste od středu, tím výraznější pohyby ucítíte. A protože záď letadla je delší než jeho předek, nárazy a pohyby v této části budou mnohem intenzivnější a citelnější.

8. NEJRUŠNĚJŠÍ MÍSTO: Pokud netrpíte chronickými problémy s močovým měchýřem, vyhněte se sedadlům v blízkosti toalet. Rušit vás bude neustále střídání cestujících, kteří často chodí po 5 minutách. Problém je i možný zápach z toalet.

9. NEJMÉNĚ BEZPEČNÉ MÍSTO: Podle dlouhodobých zkoumání bývají při nehodě největší problémy ve středové části mezi křídly a ocasem letadla.

10. NEJHLUČNĚJŠÍ SEDADLO: Hodláte li celý let prospat, vyhněte se sedadlům v těsné blízkosti motorů. Pokud si na tomhle místě ještě pustíte do sluchátek hlasitou hudbu, abyste motory přehlušili, vystavujete se zdravotním rizikům. Podle odborníků si totiž touto pravidelnou zátěží hlučných decibelů poškodíte uši.

11. NEJNEPOHODLNĚJŠÍ SEDADLA: Jednoznačně jsou to sedadla uprostřed! Pokud budete chtít na WC, neustále musíte někoho překračovat. Ve velkých letadlech pro dálkové lety je to prostřední sedadlo ve středním pásu. Nemáte žádný výhled a navíc jste všem na očích.

12. LÉTÁNÍ S DĚTMI: V letadle jsou obyčejně vyhrazená místa pro matky s úplně malými dětmi hned v první řadě. Dítě je v průběhu letu připoutané spolu se svým rodičem na jednom sedadle. Na jeho připoutání se používají speciální pásy. Více informací o létání s dětmi najdete na https://www.malydobrodruh.cz/2011/07/nebojte-se-letani-s-detmi/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*