Jstě příznivci aktivní dovolené? Nebaví vás povalování u vody? Pak vyzkoušejte dovolenou, na které můžete poznat slasti turistiky. V Jižním Tyrolsku na vás čeká 13 000 km značených turistických tras.

Která túra je ta pravá?

Jižní Tyrolsko, Malý dobrodruh
Poznejte krásy Jižního Tyrolska a prozkoumejte turistické stezky. Foto: www.suedtirol.info

Lehká túra: Exkurse k Knottnkino
Kde začít: restaurace Grüner Baum Inn
Trvání: 1:30 h (lehká)
Nejvyšší bod: 1465 metrů
Převýšení: 150 m

Toto je výšlap k nejkrásnějšímu a nejzajímavějšímu „kinu“ v Jižním Tyrolsku. Na vrchol Rotsteinkogel, kde stojí čtyřicet pohodlných křesílek. Z nich je krásný výhled na údolí, v němž leží Merano/Meran.
Na rozdíl od normálního kina se za tuhle podívanou neplatí, nikdo nebude chroupat popcorn a promítají zde nepřetržitě. Na programu je fantastický výhled na údolí Etschtal/Val d’Adige.
Túra začíná na parkovišti za restaurací Grüner Baum Inn (1,317 m n. m.) v městečku Vöran/Verano. Odtud se jde po stezce s názvem Schützenbrünnlweg, která má číslo 12a. Tam, kde cesta zatáčí, se odbočuje doleva a stoupá nahoru až k místu zvanému Knottnkino (1,465 m) na Rotsteinkogelu.

Středně těžká: Podél skalního útvaru Drei Zinnen
Kde začít: Chata Auronzo
Trvání: 4 h (středně těžká)
Délka: 9,5 km
Nejvyšší bod: 2452 metrů
Převýšení: 439 m

4,5hodinová túra kolem nezapomenutelného skalního útvaru Drei Zinnen/Tre Cime di Lavaredo, který je symbolem jihotyrolských Dolomit. Začít je možné u horské chaty Auronzohütte/Rifugio Auronzo na jihu skalního masívu Drei Zinnen, odkud se jde po turistickém chodníku s číslem 101 až k chatě Lavaredo Hütte (2 344 m n. m.). Poté se cesta stáčí k Paternsattel/Forcella Lavorado (2 454 m), kde je krásný výhled na 500 metrů vysokou severní stěnu Drei Zinnen. Až sem je to procházka pro turistu začátečníka. Zde začíná stoupání k horské chatě Drei Zinnen Hütte/Antonio Locatelli (2 405 m). Dále se pokračuje po trase s číslem 105 k další horské chatě Lange Alpe ležící u stejnojmenného jezera. Podél Drei Zinnen se dostaneme k horské chatě Auronzohütte.

Těžká ferátová túra: Via Ferrata Tridentina at Pisciadù
Kde začít: parkoviště Colfosco
Trvání: 3:30 h (těžká)
Délka: 2,5 km
Nejvyšší bod: 2585 metrů
Převýšení: 640 m

Na jednu z nejoblíbenějších ferátových stezek u horské masívu Sella v Dolomitech se lze dostat z parkoviště ležícího 6 km od vesnice Colfosco (směrem na Grödner Joch Pass/Passo Gardena). Cesta vede přes borovicový les až k úpatí skal. Odtud se leze po zajištěných provazech až na velkou “terasu”. Napravo od vodopádu Pisciadù začíná „via ferrata“ opatřená železnými lany vedoucími přes kluzké kameny kaňonu. Skončit se dá před skalním útvarem Exner Turm/Torre Exner, anebo pokračovat dále (je třeba zdolat i visutý most). Cesta končí ostrým výstupem na náhorní plošinu, kde stojí chata Pisciadù Hütte nabízející občerstvení. Je to těžká túra, odměnou jsou krásné výhledy na Alta Badii.

Akce, které nelze vynechat

20. až 22. června: Sella Ronda Hero
Sella Ronda Hero je jeden z nejtěžších závodů horských kol v Evropě. Koná se však v krásné kulise masívu Sella. Startuje se ve dvou závodech: na 50 km s převýšením 2600 m nebo na 82 km s převýšením 4200 m. Je to dřina s extrémně strmými výjezdy, adrenalinem v prudkých sjezdech a krásnými výhledy. Připraven je i závod pro nejmenší – Sella Ronda Kids.

23. června 2013: Sella Ronda Bike Day
od 8.30 do 15.30 Projeďte si všechny dolomitská sedla okolo horského masívu Sella (Sella, Gardena, Pordoi and Campolongo).
www.sellarondabikeday.com

6. července 2013: Dolomiti Superbike
Hned na začátku léta se koná jeden z nejtěžších závodů horských kol „Dolomiti Superbike“. Odstartuje z vesničky Niederdorf/Villabassa v oblasti Hochpustertal/Val Pusteria. Závodníci si mohou vybrat mezi dvěma tratěmi – 119,9 km nebo 56,9 km. Očekává se až 3500 účastníků.
www.suedtirol.info

7. července 2013: Běžecký závod v Seiser Almu/Alpe di Siusi
V Seiser Almu v krásné kulise Dolomit se poběží půlmaraton, kterého se zúčastní slavní závodníci. Začíná a končí v Compacciu a překonává se 500metrová vzdálenost. Děti a veřejnost se mohou zúčastnit paralelního závodu, který je dlouhý osm kilometrů.
www.alpedisiusi.info

13-15. září 2013: ECO DOLOMITES
Silnice vedoucí přes horské průsmyky (Sella, Gardena, Pordoi and Campolongo) budou 15. září uzavřené pro automobilovou dopravu a vyhrazené jen pro cyklisty.
www.sellarondabikeday.com

Fotka za 3000 eur

Máte ve fotoalbu krásné fotky Dolomit či jiných hor? Zúčastněte se jihotyrolské fotografické soutěže IMS Photo Contest, kterou pořádá organizace International Mountain Summit. Až do 21. července můžete posílat fotografie zajímavých horských scenérií, které zachycují kontrast světla a stínu. Hlavní cena je 3000 eur a bude vyhlášena na festivalu v Brixenu/Bressanone od 17. do 22. října.
www.ims.bz

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info a na www.facebook.com/jiznityrolsko

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*