Plavecké pomůcky, Malý dobrodruh
Plavecké pomůcky do vody, které vaše děti jistě ocení. Foto: www.juklik.cz

Chystáte se s dětmi k moři nebo jen tak k rybníku? Pak jistě řešíte, jaké plavecké pomůcky jim sbalit do kufru nebo tašky a bedlivě je zvažujete – zavazadla nejsou nafukovací… Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík radí, které vodní hračky vaše děti skutečně ocení.

Kelímkový hrad do kabelky

Sada několika (většinou deseti) do sebe zapadajících mističek na vaší dovolené či výletu nemůže chybět. „Je to perfektní malý pomocník, který se pohodlně vejde do kabelky. Už na letišti či při dlouhé cestě vám pomůže zkrátit delší chvilky. Můžete do nich něco schovávat, stavět z nich vysoké věže, učit se barvy, čísla či vyprávět různé příběhy podle obrázků,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.  A jaké plnohodnotné využití je teprve čeká u moře? Každé dítě vydrží neuvěřitelně dlouhou dobu z kelímků přelévat vodu, přesypávat písek a nepostradatelné jsou při tvoření báboviček, stavbě hradu a mohou sloužit také jako ozdoba jednotlivých hradních věží.

Multifunkční nafukovací kruh

„U kruhu oceníte jeho skladnost a neuvěřitelnou škálu možností pro jednotlivé herní prvky“. Pokud je dítě ve vodě spokojené a cítí jistotu, touží se osamostatnit. A k tomu naprosto bezchybně slouží tato pomůcka. Dítě máte pod kontrolou a ono samo se cítí bezpečně. Nafukovací kruh má takový rozměr, že dětská ústa a obličej jsou relativně vysoko a bezpečně nad hladinou. Dopřejte dítěti tuto radostnou adaptační fázi tak dlouho, jak si bude přát. V kruhu může být ve svislé poloze, ale také na něm může sedět jako na lodičce a pohybem rukou se může pohybovat, kam bude chtít,“ upozorňuje na jednu z nejoblíbenějších pomůcek Štěpánka Štrougalová. Zdatnější děti mohou mít nafukovací kruh pod bříškem a v této poloze ponořit obličej, vydechovat do vody a kopat nohama (kraulové nohy). Budou šťastny, že se mohou rychleji přemísťovat. Také mohou vyzkoušet leh na zádech s ušima nad vodou. Spoustu radosti si užijete i při proskakování kruhu ať už po nohách nebo se může proskakovat kruh šipkou. Můžete ho i jen tak položit na písek a máte prostor na házení mušliček či malých balonků. Využití nafukovacího kruhu je obrovské ve vodě i na suchu. „Existují i nafukovací kruhy s prostorem pro nožičky či dokonce s možností připnutím dítěte ke kruhu napevno. Poctivě jsme tyto kruhy v Juklíku na bazéně zkoušeli, ale s politováním musíme konstatovat, že jejich přednosti jsme nenašli. Spíš hrůzu z toho, že pokud se dítě samo překlopí, nebo ho překlopí vlna, nedokáže se z kruhu vymotat a je závislé na pomoci okolních osob. Pokud se to stane v běžném nafukovacím kruhu, dítě z kruhu automaticky vypadne a má možnost samo vyplavat nad hladinu,“ varuje Štěpánka Štrougalová a doporučuje ještě jednu nezbytnost – vždy mějte své dítě na dosah. Kruh nabízí spoustu možností pro hru a zábavu, ale děti z něj mohou velmi jednoduše propadnout.

Rukávky se vyplatí

Rukávky jsou již řadu let oblíbenou pomůckou u vody.  V posledních letech jsou na trhu i rukávky s pevnou výztuží. „Jsou dražší a pro cestování k moři dosti neskladné. Ale věřte, že investice i najití posledního místečka v kufru se vyplatí. Pokud si dovolenou chcete užít, je lepší si vzít o dvoje šaty méně a ušetřit tak místečko na tyto kvalitní rukávky. Na trhu je několik typů. Liší se barevně a hlavně vztlakem. Oproti běžným rukávkům máte jistotu, že i případné protržení rukávku či uvolnění vzduchového ventilu neovlivní potopení či nepotopení dítěte. Výhodou je především vztlak těchto rukávků.  Je o poznání vyšší a dítě se cítí ve vodě bezpečněji,“ upozorňuje odbornice.

Možná by vás mohla zajímat i výhoda nafukovacích rukávků oproti nafukovacímu kruhu. Rukávky jsou bezpečnější – dítě nevypadne, má větší samostatnost v pohybu a možnost různého polohování – záda, bříško, točení… Výhoda je také při skoku. Děti rychle vyplavou na hladinu a rukávky jim pomůžou k tomu, že je skoky do vody budou opravdu bavit.

Nafukovací matračky a různé plováky

Pro hru u vody jsou naprosto bezvadné. Děti je ocení hlavně při hře s vlnami. Vždy ale buďte ve střehu a ujišťujte se, že když je dítě pod matračkou, jedná se opravdu jenom o hru. Jakékoliv pomůcky většího rozměru, vyžadují zvýšenou kontrolu dětí!

Plavky s všitou vestou toho moc nenaučí

„Možná někdo nějaké plusy na těchto vymoženostech dnešní doby nachází, ale nám v Juklíku se to zatím nepodařilo. Pro skotačení u vody možná své opodstatnění mají, ale pro výuku plavání, vzhledem k nesprávnému umístění těžiště, jsou rozhodně nevhodné. A přiznáme se, mít na sobě u moře takové obrovské množství materiálu v dětském věku, nám přijde nesvobodné,“ přiznává Štěpánka Štrougalová jednu z plaveckých pomůcek, kterou by nedoporučila.

Vodní nudle, žížaly a hadi pro děti i prarodiče

Juklík byl jedním z prvních dětských plaveckých klubů u nás a tak jeho instruktorky stály u zrodu většiny dnes běžných plaveckých pomůcek. „Vodní nudle jsme zhruba před dvaceti lety poprvé zahlédli paradoxně v zahradnictví. Prodávali je jako tyč k pěstování a pnutí fazolí. Od té doby uplynulo spoustu let a tato plavecká pomůcka se běžně prodává. Doporučujeme kupovat ji ale v plaveckých klubech nebo specializovaných plaveckých či potápěčských obchodech. Rozdíl ceny je dán nosností. Je lepší si před dovolenou žížalu vyzkoušet na bazéně, abyste pak u moře nebyli překvapeni, že neunese nad vodou ani pětileté dítě,“ varuje Štěpánka Štrougalová. S žížalou se opravdu výborně vydovádíte – zejména, když k ní zakoupíte tzv. spojky. Můžete z nich dělat kruh, hrát si na koníky, jen tak se na nich povalovat. Žížalu děti nejvíc ocení, když na ní budou jen tak ležet, mít ploutve, masku a budou pozorovat mořský život. Žížala se může podplouvat, přeskakovat, skákat přímo na ni…  A je to jedna z mála pomůcek, která dobře poslouží k odpočinku ve vlnách i rodičům nebo babičkám a dědečkům. Její problém je ale bohužel neskladnost.

Brejličky, šnorchl, ploutve…

Brejličky jsou na dovolené u moře nepostradatelné. Na trhu se nabízejí s větší průzorovou plochou. Nejsou to ani závodní plavecké brejličky, ani potápěčská maska s prostorem pro nos, jsou velikostně mezi nimi a děti uvidí i do stran a život pod vodou je pohltí. Ploutve jsou osvědčené především pro děti od věku čtyř až pěti let, které už mají zkušenosti s vodou. Jsou dobrým pomocníkem při výuce správných kraulových nohou.

Zvířátka do vody

Patří sem ježek a destičky na plavání různých tvarů (kytičky, rybičky, obdélníky, čtverce, žáby, sloni). Tento druh plaveckých pomůcek spíše slouží pro nácvik jednotlivých plaveckých dovedností a pro zkvalitnění plaveckých návyků, než pro skotačení u vody.

Tajné tipy Štěpánky Štrougalové

Štěpánka Štrougalová, Malý dobrodruh
Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík. Foto: www.juklik.cz

– Pokud cestujete s menšími dětmi, určitě nezapomeňte přibalit nebo na místě koupit konvičku. Děti ji milují a nepustí ji z ruky. Oceníte obrovské možnosti využití.

– S jakoukoliv plaveckou pomůckou, mějte vždy své dítě pod kontrolou. Dítě do pěti let mějte na dosah, dítě do deseti let mějte na dohled. Plavecké pomůcky slouží pro zpestření pobytu u vody či jako pomůcka pro výuku plaveckých způsobů. Rozhodně si nemyslete, že když dokážete na dětské tělíčko umístit čtyři plavecké pomůcky najednou, zajistíte tím jeho bezpečí.

– Pokud naučíte dítě základní bezpečnostní pravidla pohybu u vody a ve vodě, budou se cítit spokojeně obě strany. Dítě musí vědět, že voda je kamarád – ale za určitých pravidel, která se musí dodržovat.

 

Kamarádi do vody

Kamarádka kosatka: Dětský voděodolný batoh LittleLife Dristore Daysack má 5 l hlavní prostor pro uložení ručníku, plavek a plaveckých pomůcek, tajnou kapsičku na mince, nastavitelné ramenní popruhy, hrudní popruh a štítek pro vepsání adresy. Prodává www.skibi.cz za 1 090 Kč

Brýle do vody pro malé průzkumníky: Dětské plavecké brýle Speedo Mariner mají nastavitelný nosník, pásek a skla potažená UV a ochranou proti mlžení. Prodává www.skibi.cz za 319 Kč.

Pás pro snadnější plavání: Set Dena obsahuje dva dětské plovací pásy do vody s nastavitelnou délkou popruhu a zapínáním na sponu. Prodává www.skibi.cz za 340 Kč.

Rukávky pro začátečníky: Dětské plovací rukávky Speedo Sea Squad Armbands jsou vhodné pro začínající plaváčky od 2 do 6 let. Prodává www.skibi.cz za 319 Kč.

Kamarádka želva: Nafukovací želvu Fashy prodává www.skibi.cz za 89 Kč.

želva Fashy, Malý dobrodruh
Nafukovací želva Fashy. Foto: www.skibi.cz

Zábava s krokodýlem: Nafukovacího krokodýla Fashy prodává www.skibi.cz za 89 Kč.

Vodní radovánky s delfínem: Nafukovacího delfínka Fashy prodává www.skibi.cz za 89 Kč.

Jako ryba ve vodě: Plavecká čepice pro děti Fashy s motivem žraloka s ploutví, vhodná do bazénů i na dovolenou. Prodává www.skibi.cz za 199 Kč.

Malí potápěči: Dětský potápěčský set Speedo Glide pro první podvodní dobrodružství. Souprava obsahuje plavecké brýle, šnorchl a ploutve se silikonovým páskem pro seřízení. Na www.skibi.cz za 840 Kč.

Více informací na www.juklik.cz a www.skibi.cz

 

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*