Léto bez koupání je jako zima bez lyžování. Děti vodu milují, ale někdy v nich probouzí divokost. Jak tedy pobyt u vody ve zdraví přežít a dokonce si ho užít? Nechte se námi inspirovat.

plavání s dětmi, Malý dobrodruh
Proč děti milují vodu? Foto: www.juklik.cz

„Prázdniny jsou tu za chviličku. Pokud si to chcete u vody opravdu užít a máte možnost své dítě ještě nyní přihlásit do kurzů plavání, určitě neváhejte. Intenzita prožitků s plavcem či neplavcem je velmi rozdílná,“ říká zkušená matka čtyř dětí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Kdo je dnes chůvou?

Pokud jste u vody s více rodinami a tím pádem i s více dětmi, vždy si přesně jmenovitě řekněte, kdo z vás děti hlídá. „Ve větším množství dospělých vždy hrozí, že hlídají všichni a zároveň nikdo. I když malým dětem přesně pojmenujete, co smí a co nesmí, může se stát, že domluvu nedodrží. Většinou to není tím, že by byly neposlušné, ale že se v zápalu hry prostě zapomenou. Hlídat u vody předškolní děti celou dobu pobytu ve vodě je nezbytné,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.

Pozor na nafukovací matračku

Děti mají nafukovací matračku rády – podplouvají ji, schovávají se pod ní… Pokud ale nevidíte dětskou hlavičku na hladině, ujistěte se, že jde opravdu o hru a že dítě není schované pod matračkou přeci jenom nepřiměřeně dlouhý časový úsek.

Děti, kam jdete?

Je důležité, aby vám dítě oznámilo, že jde na záchod, na houpačku nebo zkrátka a dobře, že jde z vody ven. Zabráníte tím případnému strachu a plašení, pokud ho najednou ztratíte ze zřetele.

Bezpečné skákání

„Zjistěte si přesně, kde je jaká hloubka a informujte o tom své děti. Pokud si nejste sto procentně jisti, je vždy lepší do vody z loďky jenom slézt nebo určitě skákat po nohách než šipku. I když je skok do neznámé vody součástí metodické řady při výuce plavání, v neznámé vodě ho nedělejte. Vždy bude bezpečnější opatrnější vstup,“ varuje Štěpánka Štrougalová.

Nejprve osvěžit!

Pokud dítě hraje na břehu nějakou hru, nebo se jen tak vyhřívá, určitě ho naučte, že před samotným vstupem do vody se musí napřed vodou osvěžit.

Koupání za doprovodu rodičů

Voda je bezvadná! I pobyt v ní. Ale každé dítě musí vědět, že do vody smí jenom za doprovodu rodičů. „Tuto informaci je dítěti nutné vštěpovat co nejdříve. Je to stejné jako pohyb po chodníku po městě. Tam je to také bezpečné, ale u kraje či u přechodu musí dítě vždy počkat na rodiče,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

Více informací o Baby Club Juklík: www.juklik.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*