Lidé se v zimě často potýkají s příbytkem na váze, a proto je právě nyní čas na vyčištění organismu. Podle výživového poradce by lidé měli vyzkušet citrusy, které mají nejen čistící účinky, ale zabraňují také cévním a srdečním onemocnění.  

citrusy, Malý dobrodruh
Správnou stravou dosáhnete toho, že se vám chřipka vyhne obloukem. Foto: www.skaba.cz

„Pokud si zavedete citronový ranní rituál, vyhnete se mnoha nemocem, zejména na podzim a v zimě,“ říká výživový specialista Martin Škába z portálu o zdravém hubnutí www.skaba.cz. „Po probuzení si do sklenice nalejte teplejší vodu a do ní přidejte několik kapek citronové šťávy a ideálně také rozemleté lněné semínko nebo psylium. Podpoříte tak peristaltiku střev a zbavíte tělo hlenu. Není to nijak nepříjemné ani náročné a vy si tak vytvoříte základ pro dlouhodobou detoxikaci neboli očistu střev.“

Zahajte prevenci citrónem

Za den byste pak měli takto vypít šťávu z jednoho citronu. „Nepijte ji však rychle. Každý hlt chvíli převalujte v ústech, aby se tekutina promísila se slinami a došlo pak k lepšímu strávení. Při rychlém vypití bude šťáva kvasit v žaludku,“ varuje odborník s tím, že takto do svého organismu dostanete obrovské množství vitamínů a minerálů.

V citronu totiž najdete vitamíny A, B, C, vápník, hořčík, železo, sodík, draslík, mangan, měď, zinek, fosfor, organické kyseliny, proteiny, důležité bioflavonoidy a mnohé dalších zdraví prospěšné látky. Není se tedy čemu divit, že s vaším zdravím dokáže v poměrně krátké době udělat velké zázraky, zejména pak zmíněná šťáva z něj.

„Výborně čistí organismus od solí a hlenu, má skvělé účinky na kůži, pomáhá pevnosti nehtů, v boji s ledvinovými kameny, při čištění žaludku, střev a jater, ale také při prevenci zhoubných a srdečně cévních onemocnění. Pomáhá ovšem také odstraňovat přebytečný maz kůže a je tak vynikající na mastnou pleť trpící akné. Citronová šťáva je bohatá na fytoestrogenové hormony, které velmi pomáhají starším ženám. V současném hledáčku vědců je pak látka limonen obsažená v citronu, která snižuje hladinu cholesterolu a má mít silné protirakovinné účinky,“ vyjmenovává Martin Škába.

Citrón do čaje

Ovšem pozor! Podle tradiční čínské medicíny má citron silně ochlazující účinky, což není v tomto ročním období právě ideální. Podle odborníka je proto lepší si na podzim a v zimě přidávat k citronové šťávě také šťávu z čerstvého zázvoru nebo sušený zázvor a do čaje přidat trochu skořice. „Mým osobním tipem je kombinace citronové šťávy s čajem zelený Puerh a zázvorem. Pokud by chtěl někdo vyzkoušet staré očistné techniky, pak citronová šťáva patří k základům při očistě jater a žlučníku,“ uzavírá Martin Škába.

Více na www.skaba.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*