Larimar, Malý dobrodruh
Léčebný hotel Larimar. Foto: www.larimarhotel.at

Málo slunce, světla i energie nás v zimě vede k touze po lenošení, nechce se nám hýbat a i v jídle si často dopřáváme více než jindy. Není se čemu divit, že znovu se „nastartovat“ nám pak dá docela zabrat. Máme pro vás několik praktických rad, jak se rychle dostat do pohody, co se týká těla i mysli.

1. Pohyb nabíjí: Do rodinného kalendáře napevno nasaďte prostor na pohyb, který vás baví a ať se pak děje cokoliv, snažte se svůj plán dodržet. “Není třeba jít pětkrát v týdnu do fitness centra. Myslete na dostatek pohybu každý den, stačí vyrazit na třicetiminutovou procházku rychlou chůzí, ideální je za den ujít deset tisíc kroků,“ radí Jana Havrdová z nezávislé iniciativy Česko se hýbe. Pomocníkem se vám mohou stát aplikace v chytrých telefonech, krokoměry a také třeba turistické hole. “Dnes se běžně vyrábějí hole teleskopické, které se dají snadno složit, nastavit na správnou délku a během přepravy přitom zaberou minimum místa. Používáním holí zapojíte do pohybu i ruce, čímž rovnoměrně rozložíte zátěž a zároveň docílíte až o třicet procent vyšší výkonnosti,“ říká Vít Hruška z outdoorového portálu 4camping.cz

2. Voda odplaví starosti: Cvičení ve vodě má podle průzkumů až čtyřikrát větší efekt na hubnutí než aerobní cvičení prováděné na suchu, má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu a navíc navozuje i psychické uvolnění. „Zlepšíte si pocit ze sebe sama, rychle odbouráte stres, napětí a naopak si dodáte potřebnou energii. Cvičení ve vodě ve skupině je zábavné a třeba při něm najdete i nějaké spřízněné duše,” doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Pohyb ve vodě
Pohyb ve vodě zlepší náladu a utuží zdraví. Foto: www.juklik.cz

3. Odlehčete stravě: Našemu tělu i duši velmi pomůžeme, když mu trochu odlehčíme. “Stravu bychom měli odlehčit, protože přes zimu dostanou často zabrat naše žlučník a játra. Nyní je navíc třeba doplnit vitamíny. Dopřejte si proto co nejvíce nejrůznějších salátů, mangoldu, polníčku, špenátu a čerstvých bylinek jako je pažitka, petržel, řeřicha či listy pampelišek a kopřiv. Naklíčit si můžete mrkev, cibuli, ale hlavně luštěniny. Základem všeho jsou dvě lžíce kvašené zeleniny denně a po ránu doporučuji sklenici teplé vody s pár kapkami citronu,“ radí ajurvédský lékař Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu.

4. Osvěžte se barvami: Vymalujte si byt či kancelář, obnovte šatník veselými barvami. Okrová, oranžová, hráškově zelená, žlutá, červená – všechny tyto barvy rozsvítí prostor okolo vás i ve vašem nitru. Nakupte si květináče petrklíčů a neschovávejte je nikam do chodby, naaranžujte je na místo, kam vaše oči často zabloudí. Budete překvapená, jak vám zvednou náladu. A co si z kamínků a kvítků vytvořit třeba mandalu? Takové přírodní umění bude bavit děti i dospělé…

5. Utužte vztah: Po celý rok běháte kolem dětí, práce a na partnerský život už mnohdy sil moc nezbývá. Udělejte si proto čas jen pro vás dva a ideálně mimo domov. „Nám funguje prodloužený víkend pouze pro manžela a mě. Děti dáme k babičce a uděláme si pár oddechových dní – pěkné ubytování, v noci i ráno spánek bez vyrušování, dobrá snídaně a přes den trochu zdravého pohybu. Hlava si krásně odpočine a domů se vracíme plni sil a natěšení na všechny tři naše ratolesti,” říká Kristýna Přibylová z portálu o cvičení s dětmi Monkeysgym.cz.

6. Vyrazte s kamarádkou za uměním: Ve Vídni se právě koná výstava roku Klimt, Schiele, Kokoschka a ženy. V zámku Dolní Belveder se můžete podívat, jak se tito tři slavní malíři vyrovnali na počátku 20. století se změnou tradičních genderových rolí. Přidáte-li procházku kolem úchvatných památek, dobrou kávu a “Sachr”, úspěch akce je zaručen. A až do 20. března navíc můžete ušetřit na dopravě, protože autobusy Eurolines vás v rámci akce 1+1 svezou do 26 měst dva za cenu jednoho (obousměrná jízdenka z Prahy do Vídně pro 2 osoby vyjde na 1 100 Kč).

7. Čerpejte energii z nových zážitků: Spoustu zajímavých gastronomických akcí od seminářů vaření kávy, přes zábavné pečení cukroví, výlety za jedlými květy či dobrotami na farmy pořádají v Nebespánu v Kašperských Horách. Kromě toho ve stylové kavárně můžete ochutnat domácí zákusky, speciality šumavské i francouzské kuchyně anebo si odpočinout při wellness procedurách v sousedních lázních.

Zdroje informací: www.juklik.cz, www.ceskosehybe.cz, www.monkeysgym.cz, www.larimarhotel.at, www.eurolines.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*