Mezi Karibskými ostrovy, které jsou u českých turistů velmi oblíbené a hojně navštěvované, se nachází na 60 ostrůvků, jež zůstaly i přes velmi pestrou minulost krásné, čisté a bezpečné. Málokomu se chce uvěřit, že takový kout světa jako Britské panenské ostrovy ještě vůbec existuje.

Koho by nelákalo ponořit se do vln? Foto: BVItourism.cz
Koho by nelákalo ponořit se do vln? Foto: BVItourism.cz

Jsou doslova takové, jak je během své druhé objevné plavby nazval Kryštof Kolumbus, panenské. Britské Panenské ostrovy jsou ve světě známy spíš jako „bívíaj“ podle oficiálně užívané zkratky BVI (British Virgin Islands).

Ostrovy leží východně od Portorika v Závětrných ostrovech souostroví Malých Antil, které vytvářejí souvislý dělicí pruh mezi Karibským mořem a Atlantským oceánem. Ostrovy jsou rozesety po obou stranách širokého průlivu sira Francise Drakea, který se stal díky ideálním povětrnostním podmínkám rájem pro jachtaře a milovníky vodních sportů. Ostrovy mají dlouhou a pestrou minulost. Dnes nabízejí panenskou přírodu kombinovanou s dokonalým servisem služeb. Pokud dáváte přednost klidu, určitě oceníte zcela osamocené pláže kontrastující s masovostí, jež panuje na protějších Amerických Panenských ostrovech.

Britské panenské ostrovy v kostce

Britské panenské ostrovy jsou stále teritoriálním územím Velké Británie, ale vzhledem ke své poloze a platidlu jsou v mnohém spíše americké. Největší ostrov Tortola s hlavním městem Road Town je místem, kudy kráčela historie ostrovů, a tak jej návštěvníci spojují s návštěvou historických památek. V nejlepší kondici je bývalé sídlo guvernéra, vybavené dobovým nábytkem i předměty, které se vážou k historii ostrovů. Budovu střeží dva kanony s hlavněmi namířenými do přístavu, jež dnes již naštěstí jen připomínají doby, kdy tady kanonáda bývala na denním pořádku.

Opravdu nebývalý popis fenoménu zvaného Britské Panenské ostrovy najdete na oficiálním webu www.bvitourism.cz. Z jejich tipů vybíráme i v tomto textu.

Britské Panenské ostrovy
A nyní trocha pravé romantiky! Foto: BVItourism.cz

Zajímavé je lidové muzeum (BVI Folk Museum), palírna rumu (Callwood’s Rum destillery), která připomíná spíše technickou památku, Shell Museum a pevnost (Fort Recovery). Nevšedním zážitkem je návštěva vězení (Dungeon), nejstarší vojenské stavby na ostrově a pevnosti (Fort George). Za návštěvu stojí botanická zahrada uprostřed města i Národní park Sage Mountain s nejvyšším vrcholem dosahujícím 600 m n. m. Procházkou podél pobřeží se dostanete až do centra města, kde je na hlavní třídě (Main Street) trh se suvenýry. Krámky hýřící pastelovými barvami nabízejí nejrůznější předměty odrážející bohaté kulturní tradice ostrova.
Vody Karibiku brázdí luxusní výletní lodě i kopie starých kliprů s plachtami, které občas zajíždějí do přístavu v Road Townu na Tortole. V jihovýchodním cípu druhého největšího ostrova Virgin Gorda najdete už jen drobné pozůstatky krátké epizody dolování mědi. Největší atrakcí je plavání a šnorchlování mezi obrovskými žulovými balvany v místě nazývaném The Baths. V posledních letech tady „kvete“ také mnohem náročnější aktivita, kterou je bouldering.
Ostrov Jost van Dyke, který je pojmenován po obávaném pirátovi, je opředen řadou svérázných zkazek. Z dob dávno minulých se dochovaly jen rozvaliny bývalých mlýnů na cukrovou třtinu a ostrov se přeměnil v hlavní město večírků, především díky dvěma vyhlášeným barům. Na ostrově Peter Island je nádherné luxusní letovisko, kde se můžete ubytovat nebo sem jen tak zaskočit na oběd či na večeři do restaurace Tradewinds (monzuny), která má v nabídce prvotřídní světová vína i skvělou kuchyni. Můžete si dopřát pobyt v parních lázních či salonu krásy.
Vše patří do jediného soukromého exkluzivního střediska typu all-inclusive. Zcela odlišný ráz má korálový ostrov Anegada, který sice leží poněkud stranou od ostatních sopečných ostrovů, ale letadlem se sem dostanete za pouhých 11 minut. Historii ostrova přibližuje Muzeum Anegady, ale jinak si jej užívají především milovníci přírody a dobré kuchyně. Proslulá anegadská langusta je vyhlášenou pochoutkou mezi gurmány. BVI nabízejí dlouhé písečné pláže a příjemné koupání. Příznivé vlny i vítr předurčují ostrovy k úžasnému jachtingu a vodním sportům.

Vodní sporty na BVI

BVI, které jsou chráněny před námořní dopravou, uspokojí návštěvníky, kteří holdují různým vodním sportům. Můžete se oddávat adrenalinovému kiteboardingu na Bitter End na ostrově Virgin Gorda a Necker Islandu nebo parasailingu na ostrovech Tortola a Virgin Gorda. K prozkoumávání útesů a okolních vod na kajaku láká ostrůvek Marina Cay, korálový ostrov Anegada i okolí letoviska North Sound ostrova Virgin Gorda. Na severovýchodní straně Tortoly je nejlepší surfařská pláž ostrova, Josiah’s Bay Beach, dalšími vyhledávanými plážemi jsou Apple Bay a Cane Garden Bay.
Hlavní sezonou je období mezi listopadem a březnem. Teplá voda a stálé větry mezi 15 a 30 uzly vytvářejí výborné podmínky pro windsurfing. Jeho centry jsou Nanny Cay, Trellis Bay, Eustatioa Sound na Tortole a Virgin Gorda. Centrem vodních sportů na BVI je jachtařský klub Bitter End Yacht Club s téměř dokonalým zázemím a pravidelnými větry. Novým vodním sportem, který můžete na BVI vyzkoušet, je divegliding, který vás dostane téměř do hloubky 15 m. Také rybolov a koupání s delfíny jsou velmi oblíbenými aktivitami a bohatý podmořský život naplňuje sny milovníků šnorchlování a potápění.

Šnorchlování na Britských Panenských ostrovech

Najít místa pro snadné a zajímavé šnorchlování je možné v blízkosti mnohých pláží. Vyhledávaným cílem je pláž Brewer’s Bay Beach s velmi k l idnou vodou v zálivu na severním pobřeží Tortoly. Další dobré místo Smuggler’s Cove leží na jihozápadním cípu ostrova. Od ostatních míst se výrazně liší skalnaté útvary The Baths na Virgin Gorda. Nejlepší podmínky pro šnorchlování na ostrově Jost Van Dyke se nacházejí na jeho východním pobřeží u White Bay a dále kolem ostrůvků Little Jost Van Dyke, Diamond Cay, Sandy Spit a Green Cay. Nádherné šnorchlování si návštěvníci užívají na ostrově Cooper Island v zálivu Manchioneel Bay, kde v mořské trávě nachází útočiště spousta mořských želv a velkých škeblí, a dále v mělké a teplé vodě laguny ostrůvku Marina Cay. Hledači pokladů míří k ostrovu Norman Island.

Potápění na BVI

BVI jsou oblíbenou destinací pro přístrojové potápění včetně vrakového, které zajišťují místní profesionální potápěčské agentury. Oblíbeným vrakem je britský poštovní parník RMS Rhone u ostrova Salt Island, který je přístupný pro potápěče všech úrovní. U ostrova Norman Islands se vytvořily kuželovité skalní útvary zvané The Indians. Ostrov Anegada je obkroužen překrásným korálovým útesem, na němž ztroskotalo na 300 lodí. Potápěči si přijdou na své v oblasti zálivu Loblolly Bay a Cow Wreck Beach. Vrak Chikuzen se nachází u East Endu ostrova Tortola v hloubce 23 metrů, ale lépe se k němu dostanete po 45 minutách plavby z ostrova Virgin Gorda. Ostrovy The Dogs a Fallen Jerusalem jsou rovněž místy pro vynikající potápění.

Jak se na Britské Panenské ostrovy dostanete?

Z Prahy přes Paříž nebo Amsterodam na St. Maarten, odtud na Beef Island (BVI). Nebo přes Londýn a ostrov Antigua. Let z Prahy na St. Maarten trvá zhruba 9 hodin a odtud na Tortolu pouhých 40 minut. Další varianta vede přes San Juan (Portoriko) a odtud 35 minut na BVI nebo přes Americké Panenské ostrovy a odtud na Tortolu nebo Virgin Gorda. Britské a Americké Panenské ostrovy spojují pravidelné trajekty.

Skvělé informace o Britských Panenských ostrovech najdete na již zmíněných stránkách www.bvitourism.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*