Jaro s sebou přináší nejen krásné počasí, ale také jarní únavu. Jak se jí zbavit a užít si mnohem zajímavější aktivity. Zkuste ajurvédu!

Larimar, Malý dobrodruh
Relaxujte pomocí ajurvédy. Foto: www.larimarhotel.at

„V zimě musíme vydávat více energie, trpíme nedostatkem slunce a světla a podle aktuálních průzkumů spíme více, než je zdrávo. To vše se na jaře promítne na našem zdravotním stavu. Je proto nezbytné v sobě probudit tzv. agni – trávící oheň, který naše tělo znovu revitalizuje,“ říká ajurvédský lékař Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu.

Přírodou na únavu

Jednou z jarních příčin náhlé únavy může být anémie a potřeba potravin bohatých na železo. „Vymačkejte si šťávu z pomerančů, hroznů, z červené řepy nebo mrkve, ideálně z čerstvého ovoce a zeleniny. Mým osobně vyzkoušeným receptem je sklenice čerstvě vymačkaného pomerančového džusu se špetkou soli a deseti kapkami citrusového džusu,“ radí Kukku Ramesh, jak na první pomoc při znaveném organismu.

Na jaře je třeba zvýšit trávící metabolismus (v ajurvédě se tomu říká agni neboli trávící oheň). Učinit tak můžete podle odborníka tímto jednoduchým trikem: Nastrouhejte trochu čerstvého zázvoru, přidejte pár kapek citrusového džusu a špetku soli. Vzniklou směs žvýkejte před každým jídlem. „Je to ostrá chuť pro odvážlivce, ale skvěle to funguje. Směs můžete zapít vlažnou vodou a během jídla se snažte myslet na pití po malých doušcích. Studených nápojů se vyvarujte, ty trávení zpomalují,“ varuje Kukku Ramesh.

Užijte si ráno

Další doporučení se týká denního režimu. Odborník na ajurvédu, nejstarší léčebný systém na světě tvrdí, že ten, kdo vstane o hodinu dříve než obvykle, dokáže zázraky. „Ideální je vyjít si na zahrádku, balkon, nebo jen otevřít okno a nastavit svou tvář rannímu slunci. Stačí zavřít oči a soustředit se na hluboké a dlouhé dýchání nosem. V ajurvédě se mu říká surya pranayama, a když se provádí pravidelně, stimuluje játra, která začnou poměrně rychle fungovat lépe i při své významné funkci na tvorbě krve. To je praktický zdravotní dopad. Ten psychický, kdy se pozitivně naladíte na celý den, je však stejně ne-li více důležitý,“ uzavírá Kukku Ramesh.

Více na www.larimarhotel.at.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*