Pohybové aktivity jsou pro správný vývoj miminek a batolat naprosto zásadní. Rodičovská péče je v tomto období nezastupitelná, ovšem pokud se nejmenší děti mohou při společném cvičení navíc inspirovat svými vrstevníky, rychleji zvládají adaptaci na prostředí i učení se novým věcem.

Cvičení batolat Monkeys
Batolata dělají při cvičení v kolektivu neuvěřitelné pokroky. Foto: www.monkeysgym.cz

„Již od prvních týdnů po narození je dobré s dětmi doma „cvičit“ – správně je nosit, polohovat, pokládat na bříško a pomalinku podporovat vývoj kosterní a svalové soustavy. Jen díky rodičovské péči v tomto útlém věku se děti mohou pohybově správně vyvíjet a rozvíjet. Bohužel se ukazuje, že zanedbání péče právě v tomto období nebo přeskočení některé vývojové fáze můžou mít špatný vliv na pohybový vývoj dítěte v budoucnu,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym, dětských tělocvičen, kde lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a k jejich individuálním dispozicím.

Ve správný čas

Cvičení batolat Monkey´s Gym
Cvičení v kolektivu má své výhody. Foto: www.monkeysgym.cz

Určitě je důležité zdůraznit, že jakékoli porovnávání dětských dovedností a snaha o jejich „vměstnání“ do přesných časových rámců nejsou na místě. Každé miminko se vyvíjí vlastním tempem a nejdůležitější je, aby se od narození vyvíjelo postupně, v souladu s jednotlivými vývojovými fázemi, a abychom mu my rodiče v tomto vývoji vhodnou stimulací pomáhali.

Některé děti chodí již okolo desátého měsíce věku, jiné třeba až v roce a čtvrt. Obojí je v normě a není třeba si dělat starosti, když si zrovna vaše batole dává s prvními samostatnými krůčky trochu načas. Pokud okolo roku čile leze, samo se postaví u nábytku a snaží se postupně ťapat okolo pohovky, pak není třeba se znepokojovat. V případě, že však s lezením otálí, pouze se plazí, nebo ani to ne, pak je jistě nutné konzultovat situaci s odborníky.

Inspirace od vrstevníků

A jak působí na děti v tomto věku kolektiv? Motivuje je víc cvičení ve skupině stejně starých dětí? A jak moc je důležitá přítomnost rodiče?

„U takto malých dětí je přítomnost rodiče při cvičení v kolektivu zcela nezbytná. Vlastně až do cca 2,5 až 3 let je nutné, aby se rodiče cvičení aktivně účastnili. Pro děti jsou ostatní vrstevníci obrovskou motivací, učí se jeden od druhého, opakují, snaží se napodobit to, co dělají ostatní. Cvičení v kolektivu má také další výhody – děti se po několika hodinách adaptují na prostředí a spoustu opakujících se cviků již dělají zcela automaticky. Díky tomu se mohou také rychleji učit nové věci. Je až neuvěřitelné, jaké pokroky batolata v tomto věku dělají, když se lekce cvičení vede správně, mají vhodnou motivaci a cvičení je baví,“ vysvětluje zkušená lektorka Kristýna Přibylová.

Tunel, padák, kameny

Prolézání tunelem
Prolézání tunelem je vždy zábava. Foto: www.monkeysgym.cz

Pro cvičení s kojenci a batolaty se dají využít nejrůznější cvičební pomůcky. Nejvhodnější jsou velké míče, overbally, šátky, barevné motivační pomůcky, tunel, padák nebo třeba malé míčky. U dětí je vhodné podporovat jejich aktuální vývojovou fázi – zařazovat vyvýšené plochy pro tréninky slézání, lavičku pro rovnováhu nebo nácvik chůze bokem, balanční kameny (plastové cvičební pomůcky s protiskluzovou spodní stranou pro trénink koordinace a rovnováhy) pro zpevnění celého těla. Ovšem nejdůležitější je správná koncepce hodiny, která musí nejmenší cvičence podporovat v pohybovém rozvoji podle jejich aktuálního vývoje.

„Líná matka“ je nejlepší

Rodiče se někdy nevědomky v souvislosti se cvičením malých dětí dopouštějí zbytečných chyb. Patří mezi ně především přílišná horlivost a snaha o cvičení s dětmi v době, kdy jsou unavené nebo ve špatné náladě. Pohybová aktivita musí být přece hlavně radostí pro děti i rodiče, měla by přicházet přirozeně a být každodenní součástí života tak, aby se pro dítko stala samozřejmostí stejně jako hraní nebo spánek.

Cvičení miminek
Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem. Foto: www.monkeysgym.cz

„K častým chybám dnešních rodičů patří snaha maximálně dětem usnadňovat život – třeba okamžitým podáním hračky, když na ni dítko nedosáhne, nebo častým nošením v době, kdy už samo chodí. Ve snaze dát potomkům maximum lásky jim pak spíše škodí. Děti totiž potřebují samy překonávat drobné překážky, aby se mohly zdárně rozvíjet. S nadsázkou proto říkám, že pro vývoj dítěte je nejlepší „líná matka“ – myslím tím tu, která mu nestojí stále za zády, ale nechá ho, aby se samo snažilo a objevovalo svět,“ uzavírá Kristýna Přibylová.

Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem, kde základem je kvalitní metodika cvičení, profesionální přístup a zábavná forma. Komfortní a moderní prostor je vybaven nářadím určeným přímo pro děti. V hodinách nechybí dovednostní aktivity, trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a k jejich individuálním dispozicím. Prostředí je nesoutěživé a pozitivní, aby děti pohyb hlavně bavil.

Více na www.monkeysgym.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*