České děti se stále zhoršují ve sportovních aktivitách, a proto je tu celorepublikový projekt Děti na startu, který chce v dětech probudit radost ze sportu. Pojďte se s námi podívat do tělocvičny a začít se sebou i se svými dětmi něco dělat.

Monkey's Gym, Malý dobrodruh
Umí děti správně cvičit? Foto: www.monkeysgym.cz

Kotoul, běh, skok, hod míčem. Většina českých dětí to neumí. Zato skvěle plavou, hrají tenis nebo dělají stojky na kladině. Módní trend sportovní specializace se snaží vyvážit celorepublikový projekt Děti na startu, který má za cíl, aby děti objevily znovu radost z pohybu a nejprve se naučily potřebné pohybové základy.

„Tenis, gymnastika, atletika, fotbal, golf… Tomu všemu se mohou děti věnovat v raném věku. Tlak na výkon však zpravidla ubírá na radosti z pohybu a dokonce u dítěte může dojít k vyhoření, kdy ho přestane sport bavit,“ varuje koordinátorka projektu Děti na startu Jitka Literová s tím, že specifický pohyb bez dalších kompenzačních aktivit u dětí může navíc v extrémních případech vést k poškození pohybového aparátu.

Původní myšlenku přirozeného a zdravého sportování, které je navíc pro děti zábavou, už dva roky úspěšně obnovuje projekt Děti na startu pod záštitou Ministerstva školství. Odborně vyškolení trenéři a instruktoři ve školách, družinách, kroužcích, mateřských školkách, sportovních klubech i fitness centrech pomáhají dětem rozvíjet základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. „Především je ale chceme naučit základy ovládání vlastního těla, jak správně běhat, udělat kotrmelec, skákat, padat, nebo se nebát míče. Právě všeobecná sportovní průprava děti komplexně připraví na pozdější zvládání specializovaných sportovních disciplín a sport je přitom nepřestane bavit,“ říká Jitka Literová.

Projekt Děti na startu pomáhá i malým „specialistům“. Zařazením jiných druhů cvičení alespoň jednou týdně, lze negativní dopady jednostrannosti do značné míry omezit.

Hurá do tělocvičny

„Snažíme se, aby výuka byla pestrá a zábavná. Dětem se pohybová aktivita po deseti minutách mění. Malí sportovci se nejdříve věnují atletice, pak gymnastice, v půlce hodiny se přejde na míčové hry, motorická cvičení a na závěr nechybí ani soutěže,“ popisuje cvičení Jitka Literová.

Specifický přístup k různým věkovým skupinám je pro trenéry velmi náročný, proto je odborníci z projektu Děti na startu pravidelně školí. „Nenecháváme nic náhodě. Hodiny pro mladší věkové skupiny jsou zaměřeny spíše na hru. Se staršími se naopak provádějí náročnější cviky. Ve výsledku opouštějí naše kurzy sebevědomé děti, které jsou řádně připraveny na vytouženou sportovní dráhu. Ať již zájmovou nebo profesionální. Mnohem rychleji se učí, dělají větší pokroky a sport provozují s opravdovým přirozeným zájmem.“

I pojišťovna přispívá

Na kurzech Děti na startu jsou vítáni všichni kluci i holky od 4 do 9 let, pohybově nadané i ty méně, štíhlé i s nadváhou. Po celé České republice tak dnes s radostí cvičí stovky dětí.

V současné době probíhají kurzy v Železném Brodu, Semilech, Kladně, Ostravě, Praze, Teplicích a Třebenicích. Cena kurzu se obvykle pohybuje od 800 do 1 000 korun za pololetí. „Ceny se liší v závislosti na regionu a dalších okolnostech. Někde kurzy financuje obec a jsou zdarma. Rodiče však mohou při splnění odpovídající docházky na kurzy získat různé příspěvky ze strany zdravotní pojišťovny či města,“ připomíná manažer projektu Marek Šíma.

Jak se připojit?

Chtěli byste se do projektu zapojit jako pořadatel nebo dokonce instruktor? Přijďte na konference Děti na startu: 21.5. Zlín, 27. dubna v Liberci, 12. května v Českých Budějovicích a 7. května v Praze. Více na www.ceskosehybe.cz.

Den dětí oslavte pohybem

Den dětí můžete velice netradičně s celou rodinou oslavit v Železném Brodě, kde se bude 30. května 2015 od 13 do 18 hodin konat akce „Česko se hýbe s Dětmi na startu“. Ve vnitřních i na venkovních sportovištích Sportovního centra se můžete těšit na řadu zajímavých sportovních stanovišť, spoustu vystoupení malých sportovců, netradiční cvičení na židlích nebo pro maminky s kočárky, zábavné soutěže pro rodiče s dětmi, výtvarnou soutěž, mini disco nebo hudební vystoupení. Dozvíte se ovšem také mnoho zajímavých informací o správném stravování a pitném režimu dětí. Tento den zkrátka bude stát za to! Více informací na http://ceskosehybe.cz/deti-na-startu/.

Mohlo by se hodit

Děti na startu jsou projektem nezávislé iniciativy Česko se hýbe, kterou zaštiťuje Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, jeden z nejaktivnějších sportovních svazů v ČR. Sdružuje na 80 sportovních klubů, 2 500 aktivních členů a každoročně pořádá na 40 soutěží.

Více na www.fisaf.cz a www.ceskosehybe.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*